Megmentették a pusztulástól a műemlék épületet
Kívül-belül megújult a korondi unitárius templom. A műemlék épület a pusztulás szélén állt, ám több évig tartó megfeszített munkának köszönhetően sikerült teljesen korszerűsíteni a több száz éves épületet. Utolsó mozzanatként az orgona is megújult.
Megújult a korondi unitárius templom orgonája, utolsó mozzanataként az évekig tartó felújítási munkálatoknak. Most már teljes pompájában várja híveit a műemlék épület. A templom- és orgonaszentelés alkalmából nagyszabású ünnepséget tartottak, hálát adva a jó Istennek és mindazoknak az áldozatos munkájáért, támogatásáért, akik hozzájárultak a korszerűsítés megvalósulásához. Az eseményen Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke is jelen volt. Ő végezte a szószéki szolgálatot. Beszédében hangsúlyozta, a múltat nem szabad elfelejteni, a hagyományokat őrizni és átörökíteni kell a jövő számára. Mint mondta, a korondiak azzal, hogy felújították ezt a templomot, megőrizték és továbbadták örökségüket a jövő számára is.
– Azzal, hogy vasárnapról vasárnapra belakjátok, együtt vagytok és imádkoztok, bizonyítja, hogy fontos ez a templom számotokra. Nem egy relikviának tartottátok, egy eldobandó örökségnek, hanem meg akartátok őrizni – fogalmazott. Elmondta, büszke a korondi gyülekezetre, hogy mennyire összetartottak, és hogy mennyi önkéntes munkát vállaltak ahhoz, hogy a szakmai, gazdasági fedezet mellett létrejöhessen a csoda, újjászülessen ez a templom.
– Ha így viszonyulunk örökségünkhez, vallásbéli, nemzeti, európai és mindenféle értékünkhöz, amely kitölti lelkünk és meghatározza életünket, akkor hiszem, hogy van jövő – fogalmazott Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke.
A prédikációt követően Lázár Levente helyi lelkész köszöntötte a meghívott vendégeket. Az eseményen jelen volt Florin Frunza, a vallásügyi államtitkárság vezérigazgatója, Antal Lóránt RMDSZ-szenátor, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, valamint Bíró Barna Botond alelnök, illetve más egyházi és világi elöljárók. A helyi lelkész megköszönte mindenkinek a sokéves támogatást, amelyek nélkül nem valósulhatott volna meg ez a nagyszabású felújítás, illetve ismertette a korondi unitárius templom és az orgona történetét egészen napjainkig. 1720-ban kezdtek neki az erő feletti munkának a korondi unitáriusok, és harminc évig tartó munka után, 1750-ben felépült az isteni hajlék. 1822-ben építették az orgonát, majd 1896-ban újjáépítésre volt szükség. 2005-ben került sor újabb felújításra, és 2007-ben szentelték fel. 2015-ben a templom épületének délnyugati sarka megcsúszott, és évenként 1 cm-t távolodott az épülettől. 2019 őszén láthattak neki az épület teljes körű felújításának, 2020-ban pedig aláalapozták kívül-belül 2,5 m mélységben, ezáltal stabilizálva azt. A felújítási munkálatok befejezésével, idén kicserélték az orgona sípjait ónból készült sípokra, ezzel pedig a teljes felújítás végére értek. A munkálatok összértéke meghaladta a 720 ezer lejt, amelyet különböző pályázatokból és a hívek adományaiból biztosított az egyházközség – hangzott el a lelkészi ismertetőben.
Az ünnepség részeként szavalatok és dalok is felcsendültek az egyházközség tagjainak előadásában. Dr. Molnár Tünde orgonaművész megszólaltatta a felújított orgonát, ismert szerzők művei csendültek fel a kívül-belül újjávarázsolt korondi műemlék templomban. Az ünnepséget szeretetvendégég zárta.