Magyarul is írja: Homoródújfalu
A Szentegyházától Brassó megye határáig vezető 132-es jelzésű megyei úton pótolják a hiányt, és a települések be- és kijáratánál már elhelyezett román nyelvű helységnévtáblák mellé ezen a héten felszerelik a magyar nyelven feliratozott táblákat is.
Az érintett települések polgármesterei, az ott élők, illetve a sajtó és a közvélemény is nehezményezte, hogy a 132-es megyei út felújítása során csak román nyelven feliratozott helységnévtáblákat helyeztek ki a mintegy 27 kilométer hosszúságú út mentén fekvő települések határainál. A hiányt most pótolja, s ezzel a kellemetlen szituációt is megszünteti az út felújítását finanszírozó Hargita Megye Tanácsa.
Egy erről szóló blogbejegyzésében Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke kiemeli, hogy az idei év egyik nagyszabású beruházása volt a 132-es út és az annak mentén lévő hidak felújítása, emlékeztetve, hogy ez a munkálat – mivel felszámolták az elvégzésére még 2009-ben szerződést kötő konzorcium cégeit, ami miatt nem lehetett folytatni a kivitelezést, így szerződést kellett bontani, erre viszont csak 2012-ben kerülhetett sor – elhúzódott, s miután két éven át semmilyen beavatkozást nem végeztek ezen a szakaszon, közel álltak hozzá, hogy „elbukják az 57 millió lej összértékű projektet”, amelyet bonyodalmak, perek is nehezítettek. A helységnévtáblák ügyéről azt írja, „rögtön a munkálatok befejezése után következett a kétnyelvű helységnévtáblák körüli cécó. Ennek magyarázata viszont egyszerű a nagy sajtóvisszhang ellenére, hiszen még 2007-ben fogadta el a megyei tanács akkori testülete a tervet, amely szerint kivitelezni kellett, abban pedig egynyelvű helységnévtáblák szerepeltek. A megvalósításnál pedig szigorúan be kell tartani, és a terv szerint kell mindennek működnie. Nem célunk magunk alatt vágni a fát, és mi sem szeretjük a zúgolódást, ellenségeskedést, ami irányunkban vagy amúgy közösségek között kialakulhat olyasmi miatt, ami nem végleges, nem szándékos és rövid időn belül orvosolható”.
– A magyar nyelvű helységnévtáblák elkészültek, a felállításukhoz szükséges csőidomok pedig már a múlt héten megérkeztek. A megyei tanács vagyongazdálkodási osztályának alkalmazottai már szerdán elkezdik, és legtöbb két napon belül be is fejezik a táblák felszerelését – közölte lapunkkal az utak karbantartásáért is felelős Incze Csongor, a megyei önkormányzat alelnöke.
Összesen 24 magyar nyelven feliratozott helységnévtáblát helyeznek ki, minden helységbe négyet, emellett magyar nyelvű útirányjelző táblákat is felszerelnek az útvonalon.
Incze Csongor ezzel kapcsolatban elmondta, év végén nehéz volt egy olyan céget találni, amelyik még idén elvégezte a feladatot, de sikerült. A „táblás” cég a Piatra Neamţ-i Katel, amely (áfával együtt) 4700 lejért készítette el a magyar nyelvű helységnévtáblákat.
Az idénre beütemezett útkarbantartásokat befejezték, továbbiakat nem terveznek, kivéve nyilván a téli időszakban szükséges hótakarítást és csúszásmentesítést, tájékoztatott Incze. Hozzátette, hogy jövőre összesen 20 kilométer útszakasz leaszfaltozását tervezik, ezeket a munkálatok, a prioritásokat figyelembe véve, tavasszal kezdik el, de az, hogy, hogy mennyit sikerül megvalósítani a feladatokból, elsősorban a jövő évi költségvetés függvénye.
Lázár Emese