Lovasnapot tartottak Farkaslakán
A tavalyi után idén második alkalommal szervezett lovasnapot a Farkaslaka községbeli Lófő lovascsapat. A különböző versenyekkel, ügyességi próbákkal teli nap célja a lovaglás, lovassportok iránt érdeklődők erősítése, összehozása, a közösségépítés, valamint a kapcsolatok ápolása a környéken működő lovardák között.
Kegyesek voltak az égiek, hiszen az esős napok után szombat délelőtt napsütés fogadta az érkezőket a Lófő lovascsapat Kalonda-tetői tanyáján. Itt tartották ugyanis a második alkalommal megrendezett lovasnapot. Amint azt Demény Elemértől, a Lófő lovascsapat vezetőjétől megtudtuk, hét lovarda képviseltette magát az eseményen, a környékbelieken kívül Gyergyóból is érkeztek résztvevők. Hozzátette: a gyerekekről, lovakról szól elsősorban ez a nap.
– Az a célunk, hogy akik eljöttek, jól érezzék magukat, a versenyek nem vérre menőek, hanem lehetőséget biztosítanak arra, hogy felmérjük tudásunkat, lássuk, ki hol, milyen szinten áll, és mennyit fejlődtünk a legutóbbi hasonló jellegű találkozás óta – fogalmazott Demény Elemér.
Lovas versenyek, bemutatók
Programban pedig nem volt hiány a lovasnapon. Délelőtt 11 órától ügyességi versenyt tartottak, amely során a ló és lovasa közötti összhangon volt a fő hangsúly. A pálya átrendezését követően 13 órától díjugratással folytatódott az esemény, ahol két kategóriában, 70 és 90 cm magasságú akadályok átugratásával bizonyíthatták tudásukat a versenyzők. A pályán felállított hét akadályt hibapont nélkül kellett átugratni, és végig kellett menni a pályán a lehető legrövidebb időn belül. Minden egyes leeső akadály négy hibapontnak számított, abban az esetben, ha a ló megtagadta az akadály átugrását, még kétszer lehetett próbálkozni, a harmadik sikertelen kísérlet után azonban kizárták a versenyzőt. Bár a pálya nem volt túl nehéz, az elmúlt napok esőzései miatt csúszott helyenként, ami további nehézségi faktor volt a versenyzőknek. A díjugratót követően magasugrásra került sor, itt a versenyzőknek a kezdeti 50 cm-es akadályt kellett átugratniuk, amely minden kör után 10 cm-rel emelkedett. A versenyszámokat a díjkiosztás követte, viszont a legjobb eredményeket elérők mellett mindegyik résztvevő elismerést kapott.
– Célunk, hogy mindenki pozitív élményekkel távozzon, a gyerekek hozzászokjanak a versenyhelyzetekhez, akárcsak a lovak – mondta Demény Elemér, az esemény házigazdája.
[caption id="attachment_132448" align="aligncenter" width="880"] Barátságos verseny. Cél a tapasztalatszerzés FOTÓ: Hadnagy Éva[/caption]
A versenyszámokat követően bemutatók következtek, a jelenlévők ízelítőt kaphattak lovas kaszkadőrségből, illetve köbörebemutatót is tartottak, amely egy ősi, nomád taktikai lovassport, lényege, hogy a játékszert (amely régen egy kecske- vagy báránytetem volt, ma pedig egy kitömött báránybőr) egymás kapujába juttassák a csapatok.
– Ezt annak idején békeidőkben játszották a nomád harcosok, hogy formában tartsák magukat és lovaikat is. Ez egy elég kemény játék, amelyben a játékosok erejére, a lovak gyorsaságára is egyaránt szükség van, hiszen a játékosok a birkabőrt a lóról leszállás nélkül kell hogy megszerezzék, felvegyék, átdobják egymásnak – avatott be a részletekbe, a játék szabályaiba Demény Elemér. Hozzátette, fontos ezeknél a játékoknál, hogy a lovak ne rúgjanak és ne harapjanak. A lovasnapon gyerek- és felnőtt-köbörebemutatót is tartottak a négy-négy fős csapatok.
Zenés gitárest a nap végén
Az egész napos programot zenés műsor zárta, biztosítva a jó hangulatot a résztvevőknek. Többek között László Boglárka X-faktor-válogatott énekelt a közönségnek a felállított kis színpadon, majd Buzogány-Csoma István szentivánlaborfalvi unitárius lelkész gitárestjére került sor.
Hadnagy Éva