Leveszik a szülők válláról a terhet
Székelyudvarhelyen ezután nem a szülők kötelessége lesz a bölcsőde és napközik tisztálkodószerekkel és higiéniai cikkekkel való ellátása, az új városvezetés egyik első döntésével átvállalja ezt a terhet. Nemrég kiegészítették a tanintézetek költségvetését, a programot jövőben is folytatja az önkormányzat.
Habár a törvény értelmében Romániában az egyetem előtti közoktatás ingyenes, a valóság ennél jóval árnyaltabb, például országos jelenség és nemcsak Székelyudvarhelyen számít általános gyakorlatnak, hogy valamilyen formában a szülőknek kell biztosítaniuk gyermekük napközijében a vécépapírt, szappant stb.
Gyors döntés
A városban eddig a tanintézetek éves költségvetésükbe nem foglalhatták bele a higiéniai cikkek költségét, hanem megpróbálták ezt maguk megoldani. A múlt havi közgyűlésen viszont a költségvetés módosításával kiegészítette az önkormányzati testület az egyetlen bölcsőde és a napközik büdzséjét, sőt, az intézményektől a jövő évre vonatkozó tervet már úgy kérte a polgármesteri hivatal, hogy foglalják bele a higiéniai cikkekkel való felszereltség költségeit is – tudtuk meg Zörgő Noémi sajtószóvivőtől.
Százezer lejt különítettek el
Ha beválik a kezdeményezés, akkor az iskolákra is kiterjesztik – tette hozzá. November végén százezer lejt különítettek el erre a célra, a bölcsőde és a napközik gyermeklétszám függvényében kapják meg a nekik járó összeget. Székelyudvarhelyen egyébként nyolc jogi személyiséggel rendelkező napközi van, közülük néhánynak több „tagóvódája” is működik.
Szakács-Paál István polgármester élő videóban is felhívta a szülők figyelmét, hogy többet ne vigyenek ilyesmit a bölcsődébe vagy napközibe.
Az ivóvíztől a nedves törlőkendőig
A bölcsődébe eddig a szülőknek havonta kellett ivóvizet, popsitörlőt, konyhai papírtörlőt, illetve papírzsebkendőt vinniük gyermekeik számára. A napköziseknél ez kiegészült a vécépapírral. Az egyik napköziben, a Villanytelepiben például minden tanév elején kértek a szülőktől 8 darab vécépapírt, négy csomag szalvétát, négy darab nagyobb kiszerelésű papírzsebkendőt, illetve a még nem szobatiszta kicsik esetén nedves törlőkendőt is. Péter Edit igazgatónő azt mondja, tizenéve így van, és elég nagy összeget tenne ki a higiéniai cikkek beszerzése, példaként említette, hogy egy havi papírtörlő-adag (amit kézmosás után használnak a gyermekek) ezer lejbe kerül.
Tisztasági csomag
Az Eszterlánc napköziben tisztasági csomagnak nevezték el a szülőktől várt „adományt”, mivel gyakran érezték „cikinek” kéregetni a vécépapírt, amire viszont nem volt pénz – mondta Koncz Melinda. Az igazgatónő örvend, hogy megszabadulnak ettől a tehertől, határozottan jónak tartja az önkormányzat döntését. Mivel az oktatási intézmények működési szabályzata (ROFUIP) szerint tilos a szülőktől bármilyen formában pénzt gyűjteni, a szűkös körülményeket a fentebb leírt módon igyekeztek áthidalni az udvarhelyi napközik.