Lemanguria-tánctábor Énlakán
Szeptember 11–19. között Lemanguria-tánctábort tartanak Énlakán, ahová olyan résztvevőket várnak, akiket érdekel a tánc önkifejező nyelvében rejlő tanulási, gyógyulási, életismereti, az improvizatív önkifejezésben rejlő művészeti lehetőség, illetve szeretnének részt venni a hamarosan induló Lemanguria foglalkozásvezetői tanfolyami képzésben.
A Lemanguria-szemlélet és -módszer létrehívója Semsei Angelika humánfejlesztő, író, közösségfejlesztő, rekreációs szakember. 2013-ban jelent meg Lemanguria ÉletTánc című könyve. 2018-ban kiemelt országos szakmai díjat vehetett át közösségi, nevelő munkásságáért. Gondolatai, tanításai új nézőpontokat, rejtett szellemi ösvényeket képesek megnyitni, és ehhez oly módszert alkotott, mely a mindennapokban való megélésekhez valódi segítséget képes nyújtani.
– A Lemanguria ÉletTánc organikus jellegű. Életfolyamatokat mutató tudatos tánc, amelyben különféle életjelenségek mutatkoznak meg egyéni és közösségi életvezetésünk színtereiből. A Lemanguria a jelenlét művészete. Belső figyelmünket térbe tágító táncmeditáció, oly szabadsággal és éber jelenléttel az áramlásban, ahol nincs jó vagy rossz mozdulat, csak igaz van, vagy hamis – vallja a 2000-ben létrehozott táncmódszer, a Lemanguria alapítója.
A táncos figyelmét vezetve felismeri belső sémáit, beidegződéseit, mely elválasztja őt valódi szabadságától. Ettől olyan önismeretre tehet szert, amely élményalapú megértéssel ruházza fel saját működésével kapcsolatban. Így világosabbá válik számára, hogy hol vannak azok a nézőpontváltások, melyek segítségére lehetnek abban, hogy áramlásban, egyensúlyban legyen a kihívásokkal teli, állandó megújulást kívánó rohanó világunkban. Szabad táncunk valójában az élethez fűződő lelkiségünket, gondolatiságunkat, gyakorlati működésünket, tudatosságunkat tárja elénk. A Lemanguria tánc segítségével mindezt megtanulhatjuk olvasni, és ha szeretnénk valahol változtatni, arra is megtanít, hogy hogyan legyünk képesek azt megvalósítani.
– Pontosan ezért hoztam létre e táncmódszert, mert arra a kódexre, titkokat olvasó nyelvre szerettem volna tanítani az embereket, melynek segítségével hatékony, valódi változást elérő képességeikre, erőforrásaikra tehetnek szert. Valamint hogy a Lemanguria tánc térolvasásos speciális módszerével ráláthassanak emberi kapcsolataik, döntések, választások, életesemények kapcsolatrendszerére, dinamikájára és választási lehetőségekre. És mindezt úgy, hogy közben igazi örömöt, felfedezést, könnyedséget, kreativitást, szabadságot élnek át. Az, hogy a Lemanguria táncismeret a magyar kultúra tárházából merítkezik, és dogmáktól mentesen képes egyetemes tanításokat közvetíteni, szintén nagyon fontos a számomra. Hiszem, hogy a gyökereink forrásként táplálják életünket, és hogy minden mindennel kapcsolatban van ezen a „kerek egy” világon. Éppen ezért kiemeltnek tartom, hogy a Lemanguria mozdulatművészeti szemlélet az embert holisztikus lényként tiszteli, aki az univerzum, a létfolyam, a természet, tudattal megáldott formációja, alkotója, végrehajtója. Része az élet ritmusának, a természet lélegzetének, a világegyetem intelligenciájának. E szemlélet által megérthetjük, teljesebb képet kaphatunk a világunk és önmagunk működéséről, választásainkban rejlő mintáinkról és azokról a csapdákról meg az ezekből kivezető utakról, amelyek a mindennapjainkat és akár társadalmi kötelékeinket, illetve történelmünket is formálják. A tánc az emberiség legősibb nyelve. Mindenki képes táncolni, úgy, ahogy lélegezni is. Képes vagy általa repülni, szárnyalni, gyógyulni, emelkedni, alkotni, szeretni, érezni, fájdalmat elengedni, boldognak lenni, hinni, új útra lelni. Éjjel álmodsz, de nappal tudsz-e repülni? Nekem a Lemanguria tánc a lélek szárnya. Magasba emel, és onnan szemlélve életem, minden sokkal tisztábban látszik. Az igazság változó természete megpihen a valóság öröklétű világában. Szabad mozdulataim áramlásában e nyugalom lecsendesíti elmém, és szeretetteljes tudatossággal vagyok képes kapcsolódni önvalómhoz – fogalmazta meg e tánc jótékony hatását Semsei Angelika.
Nagyálmos Ildikó