Költségvetés függvényében újítanak
Kisajátította a szejkefürdői mofetta alatti területet a székelyudvarhelyi önkormányzat, így elkezdheti az épület felújításához szükséges dokumentációk összeállítását. A mofetta felújítása mellett a benti, kádas kezelőegység elindítását is céljai közé sorolta a városvezetés, ám egyelőre kérdéses, hogy mennyi pénz jut majd rá.

Kisajátítási eljárást folyatatott le Székelyudvarhely a tulajdonjogi helyzet rendezésére, miután – mint arról korábban beszámoltunk – a szejkefürdői mofetta alatti területhez tartozó egyik parcella tulajdonosát nem sikerült beazonosítani. Így a területet már telekkönyvezték, ami szükséges és fontos lépés, viszont a létesítmény felújításának megkezdéséig még sok teendője lesz a városvezetésnek.
Lássuk, mennyi jut rá
Az építési engedély kiváltásához szükséges technikai dokumentáció elkészítését is kiszerződték már egy tervezőnek, ám ehhez egy frissített topográfiai tanulmány is szükséges, amit a kisajátítás miatt aktualizálni kell – mondta el lapunk megkeresésére Zörgő Noémi, a városháza szóvivője.
– A mofetta épületének felújítása fontos beruházási tétel a városháza számára, ám a szükséges munkálatokat csak a költségvetés elfogadását követően tudjuk kiszerződni. Ha ez elkészül, még szükség lesz néhány szakhatósági engedély frissítésére is
– jelezte, hozzátéve, a költségvetés fogja meghatározni, hogy a felújítás terén mekkora mozgástere lesz a városnak.
Költöttek is, maradt is
Két éve Hargita Megye Tanácsa célirányosan a mofetta felújítására több mint 800 ezer lejt folyósított a városnak – mint megtudtuk, ennek egy részét a kisajátítási eljárás költségeire fordították.
– A szóban forgó összeg 801 300 lej. Ebből fizettük ki a kisajátítási procedúra teljes költségét, azaz 166 356 lejt. A fennmaradó összeg megvan, a további költségek egy részét fogjuk ebből fedezni
– részletezte Zörgő Noémi, rámutatva arra, hogy a felújítás költségei egyelőre nem ismertek, az összegek csak a műszaki tervek elfogadása és a munkalap elkészítése után válnak világossá.
Mivel a mofetta működtetéséhez számos engedély mellett a mofettagáz kitermelési engedélyére és az Ásványkincsek Országos Ügynökségének jóváhagyására is szükség van, ezek beszerzését a műszaki tervek elkészítésével egyszerre fogják elindítani. A szóvivőtől a szennyvízhálózat helyzetére is rákérdeztünk, mint mondta, még hátravan a beruházás közvagyonba vétele és a működtetés átadása a szolgáltatónak, viszont az épület számára ki van építve a csatlakozási pont.
Dudva, muhar – változtatnának
Dávid Endre alpolgármester korábban közösségi oldalán számolt be arról, hogy a városvezetés tervei között szerepel az elhanyagolt állapotban lévő beltéri terápiás fürdő használhatóvá tétele is. Az egységet a strandrésszel egyetemben még 2017-ben zárták be egy közegészségügyi ellenőrzést követően, és mivel az akkori városvezetés nem végezte el a közegészségügyi hatóság által előírt javítási munkálatokat, azóta is zárva tart. A helyszínen járva csak a kerítés mögül lehet szemlélni az egykor sokak által kedvelt pihenőhelyet: mára a medencék falai omladoznak, fenekükön életre kaptak a gazok és cserjék, a fürdő épületét kikezdte az idő, ahogy az Attila-forrás fölé emelt faépítményt is.
Az alpolgármester rámutatott, hogy még a helyhatósági választási kampányban vállalták a fürdő rendbetételét, és ennek érdekében keresik a megoldásokat. Dávid Endre leszögezte, a városvezetésnek fontos, hogy az emberek minél hamarabb használatba vehessék a benti, kádas kezelőt.