Kallós Zoltán-emlékműsorral jelentkezik az Udvarhely Néptáncműhely
A neves néprajzkutató életére, életművére, gyűjtéseire épül az Udvarhely Néptáncműhely új előadása, amelynek premierje május 8-án lesz Székelyudvarhelyen. Rendezője, Tőkés Csaba Zsolt szerint egy néptánc-ihletettségű, tiszta folklórból merítő emlékelőadás született. A Ritka magyar című produkciót bemutatják az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóján is.
Lapunknak Antal József, a székelyudvarhelyi hivatásos táncegyüttes tagja, Tőkés Csaba Zsolt, a Ritka magyar című darab rendezője, illetve Lőrincz Hortenzia koreográfus beszélt a részletekről. Elhangzott, hogy egy régi ötlet vált valóra, ami már-már lehetetlen küldetésnek bizonyult, hiszen a 2018-ban elhunyt nagy hatású néprajzkutató óriási hagyatékát tulajdonképpen lehetetlen egy előadásban feldolgozni.
– A Ritka magyar cím egyrészt a neves népzenekutató szülőföldjének (Kis-Szamos melléke és Észak-Mezőség) tánc- és zenei hagyományára vonatkozik, másrészt ez a szóösszetétel hordoz számos, akár szimbolikusnak is mondható konnotációt: egyaránt utalhat az elnéptelenedő, szórványosodó mezőségi magyarságra, de a kivételesen kiemelkedő, igazán ritka életpályát magának tudható Kallós Zoltán személyére is – fogalmazott Tőkés Csaba Zsolt rendező, a Néptáncműhely művészeti tanácsadója, koreográfusa.
A darab egy merítés az életműből: jelképes, reprezentatív táncanyagot válogattak össze, a zenei anyag mind Kallós-féle gyűjtés, van benne dramatikus szál is, hiszen körbejárják a néprajzkutató életét az emberi élet fordulóihoz kapcsolódó rítusok által, bizonyos gyűjtőterületeit érintve (Moldva és a Gyimesek jelen előadásból kimarad, és később akár folytatása is lehet a mostani produkciónak).
Az előadás egy sajátságos búcsú is mindannyiunk Zoli bácsijától, aki jelentős szerepet tölt be a népi kultúra területén tevékenykedők körében, ugyanakkor ezen a módon is szeretnénk hagyatékát továbbadni, megmutatni
– mondták az előadás készítői.
Egyébként óriási csapatmunka áll a Ritka magyar mögött, több társkoreográfus, táncoktató is dolgozott azon, hogy igazi, autentikus darab kerüljön színpadra. A díszlet egyszerű (Tőkés Csaba Zsolt munkája), a viseletek hiteles módon idézik meg az adott tájegységet. A produkcióból készült egy élő zenés változat is, amikor a Kedves zenekar játszik, de hangfelvétellel is be tudják mutatni. Könczei Csongor volt a művészeti munkatársa a rendezőnek, a zenei szerkesztő pedig Kelemen László. A produkcióban a Néptáncműhely teljes tánckara szerepel.
A darab ősbemutatója május 8-án, szerdán 19 órától lesz a székelyudvarhelyi Művelődési Ház nagytermében. Májusban még háromszor adják elő ugyanitt (9-én, 10-én és 15-én, az előadást tartalmazza az idei színházi bérlet is), majd elviszik Nyárádszeredára, fellépnek vele a szentegyházi Nárciszfesztiválon, és a hónap végén a Ritka magyarral vesz részt az Udvarhely Néptáncműhely az idei Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozóján, amelynek Sepsiszentgyürgy ad otthont.