Júliusban nyitják a sósfürdőt
Készül a turisták fogadására a Korondi Turisztikai Egyesület: kalákában tették szebbé az Unicum sósfürdőt, dolgoztak a Csigadombnál is. Több mint húsz személy fogott össze, hogy takarítsanak, pótolják a hiányosságokat. A civil szervezet közben pályázik is, hogy további fejlesztéseket is elvégezhessenek.
[caption id="attachment_51572" align="aligncenter" width="960"] Kaláka a sósfürdőért. Megfogták a munka végét Fotó: Korondi Turisztikai Egyesület[/caption]
Második szezonjára készül a helyiek által újjáépített, Korond északi kijáratánál található Unicum fürdő. A napokban a Korondi Turisztikai Egyesület kalákára hívta a tagokat és szimpatizánsait, hogy a július elsejei nyitás előtt tegyék rendbe a létesítményt.
– Bővíteni is akartuk a fürdő szolgáltatásait, nyolc pihenőágyat készítettünk fából. Lekaszáltuk a füvet, ahol szükséges volt, kicseréltük a padozat deszkáit. Kitakarítottuk a nagymedencét a sóbogaraktól, a gyerekmedence vizét le is engedtük, majd kipucoltuk, lépcsőt javítottunk. Üzembe helyezzük a napkollektoros vízmelegítőt és a tusolókat – sorolta Ravasz Mihály egyesületi elnök. Az egyesületi tagok segítettek: volt ácscsoport, jöttek asztalosok is, akik szakértelmükkel járultak hozzá a munkálatokhoz.
Tavaly július elsején nyitották meg a fürdőt, és ennek örömére az első hónapban ingyenesen használhatták az érdeklődők a létesítményt. Látogatottságot csak augusztusban tudott mérni az egyesület, ami viszont egy eléggé esős hónap volt, de 800 körül alakult így is a vendégek száma. Az Unicum tulajdonképpen most is nyitva van, megfürödhet bárki, de a hivatalos nyitást július elsejére tűzték ki.
A múlt heti kétnapos kaláka során a fürdő fölött található Csigadombnál is dolgoztak az önkéntesek. A 8 hektáron elterülő földtani rezervátum az ország legnagyobb aragonit-lelőhelye. Az ún. forrás-kúp telep igen látványos, ahol kalcitba belenyomódott őslényekre is rá lehet bukkanni. Az itt fakadó sós forrás vizét használják fel az Unicum fürdőnél, ezért 2015-ben, amikor az építkezés elkezdődött, egy ideiglenes kutat emeltek föléje. Ez – Ravasz Mihály elmondása szerint – nem igazán illett a tájba. Most kicserélték, egy emelvényt építettek, és esztétikus faszerkezetet készítettek a kút köré, továbbá lebontottak egy elkorhadt pallót is, amit a napokban újjáépítenek. Kitakarították az ösvényeket, és szemeteseket helyeztek el.
A turisztikai egyesület idei nagy terve a Csigadomb ösvényeinek teljes körű felújítása, erre a megyei tanácstól már nyertek 8000 lejt, és pályáznak a helyi önkormányzatnál is. A tanösvényeket olyan módon fogják kiépíteni, ahogy a fenyőkúti tőzeglápnál láthatjuk, azaz egy pallórendszert alakítanak ki, hogy ne kelljen sárban, porban végigmenni a területen.
Mivel az egyesületi tagok vendégfogadással foglalkoznak, a szezon előtt csak a felsorolt munkák elvégzésére volt lehetőség, a folytatás ősszel következik.
– Akkor készülnek el a pallók, a Csigadomb tetejére kilátót építünk, ahová két irányba is panorámakép kerül, ismertető táblákat helyezünk el, amelyek a különleges látnivalókat (például az aragonit-képződményeket) mutatják be, pihenőhelyet alakítunk ki. A cél az, hogy szép és tanulságos tanösvényt hozzunk létre – fogalmazott Ravasz Mihály.
Egyébként idén március elsejétől a Korondi Turisztikai Egyesület vette át a Csigadomb és a fenyőkúti tőzegláp természetvédelmi területek gondnokságát, mert megszűnt a felügyeletet korábban ellátó Korond–Parajd Természetvédelmi Gondnokság.
Asztalos Ágnes