Jól vannak a kukoricacímerezők
Székelyudvarhelyi diákok jártak pórul Magyarországon – adta hírül a magyarországi sajtó. Battonyán, ahová évek óta járnak kukoricát címerezni, állítólag idegméreggel permetezett táblára küldték őket dolgozni, ami után a fiatalok rosszullétre panaszkodtak, és kórházba kellett őket szállítani. Sikerült beszélnünk az egyik felnőtt kísérővel, aki velük van. Achim Ferenc biztosított arról, hogy a fiatalok jól vannak, és az egész történet téves információn alapszik. Egyébként nemcsak Székelyudvarhelyről, hanem Korondról, Szentegyházáról, Lövétéről és más udvarhelyszéki településekről is járnak Battonyára nyári munkára, már évek óta.
[caption id="attachment_31865" align="aligncenter" width="1000"] Permeteztek, de nem történt mérgezés[/caption]
A142 fős csoport, amelyben diákok, felnőttek, köztük tanárok is vannak, a múlt héten utazott el a Békés megyei Battonyára kukoricacímerezésre. A nyári munkára egyébként 16 éve járnak Udvarhelyszékről, főleg középiskolás diákok. A magyarországi sajtóhírek szerint vasárnap este kerültek kórházba az érintettek, miután a földekről hazatérve többen is fejfájásra, rossz közérzetre panaszkodtak.
A magyar sajtó hírei
„Este derült ki, hogy az a tábla, amibe aznap dolgozni küldték őket, az előző napokban komoly vegyszerezést kapott: rovarirtóval permetezték le. Szerves foszforsav-észtert szórtak ki, ami erős idegméreg. A gyerekeknél nem jelentkezett panasz vagy tünet, de a tábort szervező cég vegyésze szeretett volna biztos lenni abban, hogy nem történt egészségkárosodás, ezért kihívta az ügyeletet a battonyai kollégiumba, ahol a diákokat elszállásolták… Az országos toxikológiai ügyeletes javaslatára a diákokat kórházba vitték, megfigyelésre” – olvasható a 444.hu portálon. A délmagyar.hu megtudta, hogy a gyerekeket Orosházán, Gyulán és Békéscsabán kívül Hódmezővásárhelyre, Makóra, Szentesre és Szegedre is szállították, viszont az újságírók – bár szerették volna – nem kereshették fel a diákokat.
A Békés Megyei Hírlap internetes oldalán hétfőn délután jelent meg egy cikk, amelyben már néhány diák is megszólalt. „Elvégeztük a munkát, aztán hazamentünk, vacsoráztunk, letusoltunk, tulajdonképpen a napi rutinnak megfelelően alakult minden – kezdte a 18 éves Somolyák Kriszta. A fiatal lány elmondta, ezt követően arra kérték a táborban jelen lévő százhetven diákot, köztük őt is, hogy az udvaron gyülekezzenek, majd a „főnök” részletesen tájékoztatta őket a fejleményekről. A diákok úgy hallották, hogy a növényvédő szerrel lehetett valami, mert ezután mindannyiukat visszaküldték mosakodni” – idézi a lap az egyik érintett beszámolóját. Utána tört ki a pánik a fiatalok körében, majd több busszal, még az éjszaka elszállították őket a különböző kórházakba.
„Mindenki bepánikolt. A lányoknak azt mondták, mossanak még alaposabban hajat, a ruháinkat pedig, amiben aznap dolgoztunk, le kellett adni. Felsorolták a tüneteket, de egyikünk sem érzett semmit. Egy fiúnak megfájdult a feje, egy másik lány pedig belázasodott, de komolyabb baja senkinek nem lett. Ettől függetlenül mindannyiunkat behoztak” – nyilatkozta a beol.hunak Tófalvi Lóránt.
Nem történt semmi, mindannyian jól vagyunk
Mivel információink szerint a legtöbb diák, aki Battonyára utazott, a székelyudvarhelyi Eötvös József Mezőgazdasági Szakközépiskola tanulója, elsőként az igazgatónőt, Trinfa Pálmát kerestük meg. Már ő biztosított arról, hogy nincs semmi baj, a gyerekek jól vannak, folytatják a munkát. Majd egy ott-tartózkodó kollégához irányított, hogy első kézből kaphassunk tájékoztatást.
Achim Ferenccel, a tanintézmény mesterével beszéltünk, aki elmondta, ugyanabban a táblában dolgoznak éppen, ahol vasárnap, mindenki jól van, jó a hangulat, készülnek az esti strandolásra. A felnőtt kísérő felvázolta a történtek hátterét, miszerint az egész téves információ a helyi gazdaság egyik traktoristájától származott, aki a vezető mérnöknek azt mondta, hogy egy, a szokottnál erősebb szerrel permetezték meg a kukoricát. A mérnök megijedt, és elkerülendő az esetleg jelentkező problémákat, az információt azonnal jelezte a megfelelő hatóságoknak. – Innen indult a lavina. Egyetlenegy gyerek sem volt, aki rosszul érezte volna magát, de az éjszakai hercehurca azért elég stresszes volt. Hét mentő érkezett, orvosokkal, asszisztensekkel, megvizsgálták a gyerekeket, és késő éjszaka legalább hét kórházba szállították őket megfigyelésre – mesélte a mester. Mivel semmi bajuk nem volt, hétfőn a tanárok és szervezők három autóbusszal összeszedték őket a sürgősségi kórházakból, mert azok kiengedték a gyerekeket, tegnap délelőtt várták még azt a 23-at, akik olyan egészségügyi intézménybe kerültek, amelyek csak 24 óra után adják ki a beutaltakat. – Jól vagyunk. Minden rendben van, és folytatjuk a munkát – jelentette ki határozottan Achim.
Hétvégén már 170-re bővült a csapat, és számos udvarhelyszéki településről, középiskolából vannak kint fiatalok és felnőttek – erősítette meg az oktató. Sokan 3-4 éven át járnak rendszeresen, sőt, egyetemistaként is bevállalják a nyári munkát, amely egy hónapig tart, és több szabadidős tevékenységet is szerveznek a résztvevőknek.
A Battonyai Gazdasággal való kapcsolat bő másfél évtizedre nyúlik vissza. Trinfa Pálma igazgatónő hangsúlyozta, hogy nem iskolai rendezvény a kukoricacímerezés, mindössze a régi jó viszonynak köszönhetően az iskola néhány tanára, oktatója részt vesz a helyi diákok toborzásában. A nyári munka teljesen hivatalosan történik, minden törvényes szabályozás betartásával – biztosított a tanintézmény vezetője.
Asztalos Ágnes