Háború után béke: eredményes volt az első tanácsülés
Egy rendes és egy azonnali tanácsüléssel debütált pénteken Székelyudvarhely új önkormányzati testülete. Az előterjesztett határozattervezeteket elfogadta a tanács, s bár voltak kisebb polemizálások, nem mindig ízléses szurkálódások, az elmúlt években „bejáratott” érdemtelen szócsatározás elmaradt.
[caption id="attachment_32503" align="aligncenter" width="1000"] Ülésezik az önkormányzati testület. Elmaradt a csatározás Fotó: Bálint Károly[/caption]
Hétvégén először ült össze és döntött az újonnan megválasztott székelyudvarhelyi önkormányzati testület. Új fejezet kezdődött: az RMDSZ-es tanácsosok az ellenzéki szerepkört gyakorolhatták, nyolc év után pedig a többség nyugalmával ülhetett asztalhoz a néppárti–polgári koalíció, így négy év vakációt követően polgári pártos tanácsos, Orbán Balázs frakcióvezető dirigálta az ülést. Elődje szokásával ellentétben Gálfi Árpád polgármester nem vonult vissza irodájába, hanem végigülte az általa előterjesztett 12 határozattervezet megvitatását és a különfélék fejezetnél elhangzott kérdésekre is válaszolt.
A 19 városatyából 18-an voltak jelen, Vass Zoltán, az MPP–EMNP koalíció képviselője, ahogy az alakuló ülésről is, most is hiányzott, így mandátumát továbbra sem igazolták. Letette az esküt viszont az RMDSZ-es színekben megválasztott Ványolós István.
Az előző városvezetés mulasztásainak felemlegítése több ízben is téma volt, első körben az ülés kezdetén, amikor napirend előtti felszólalásban Benedek Árpád Csaba exalpolgármester hiányolta az udvarhelyi vállalkozók által kért helyi adók és illetékek mérsékelésére vonatkozó tervezetet. A polgármester úgy válaszolt: a volt önkormányzat a ludas, mert nem készítette elő a szükséges dokumentációt.
Több pénz az egyházi iskoláknak
Kisebb, ki mit tett és mit tehetett volna az ügyért témájú szóváltás alakult ki a felekezeti iskolák, a római katolikus egyház tulajdonában levő Tamási Áron Gimnázium és a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium éves bérleti díjával kapcsolatosan, végül minden tanácsos megszavazta, hogy 200 ezerről 280 ezer lejre emelkedjen az önkormányzat által a tanintézményeknek fizetett éves bérleti díj. A jelentősen megnövelt összeget az egyházi iskolák a felújításra fordítják, bár abban egyetértettek a városatyák, hogy a summa „csepp a tengerben”, az évek óta omladozó gimnázium rendbetételéhez például nagyságrendekkel nagyobb, több millió euró értékű befektetésre lenne szükség. A pályázás – példa erre a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium – járható út, de Hajdó Csaba tanácsos szerint egy uniós pályázathoz elsősorban megfelelő dokumentációt kell összeállítani, a 2009-es elavult. Lényegesen jobb helyzetben van a tetőtől talpig felújított református gimnázium, de Orbán Árpád alpolgármester szerint az egységes béremelés jelzés értékű gesztus: a városvezetés nem tesz különbséget felekezetek között. „Ha lenne unitárius gimnázium, annak is ennyit fizetnénk” – mondta Orbán.
Telekért út és világosság
A Szászok Tábora a város egyik legfiatalabb és bővülő lakónegyede, de a lakók által várt villanyhálózatot az Electrica Rt. csak közterületen építi ki. A lakók lemondtak, a város átvette a 2709 négyzetméteres telket, megépülhet az út, és a villamossági vállalat is intézkedhet a hálózat ügyében. A tanácsosok egyetértésben rábólintottak a Hargita Megye Tanácsával partnerségben pályázott uniós projekt keretében megvásárolt informatikai felszerelésnek (5 számítógép, 1 táblagép, 1 multifunkcionális nyomtató, 1 hordozható nyomtató, szerver és szoftverek) az elkövetkező 5 évre vonatkozó ingyenes használatba vételére, és a megüresedett szociális és ifjúsági lakások kiosztására. Nevesítették azt a hét tanácsost, aki az Urbana Rt. közgyűlésén képviseli az önkormányzatot, és jóváhagyták az Udvarhely Néptáncműhely igazgatójának egy betöltésre váró táncos állás visszaminősítésére vonatkozó kérését. Azt viszont, hogy a Jakab Attila által javasolt László Csaba labdarúgóedző legyen Székelyudvarhely sportnagykövete, további megbeszélés tárgyává tették, ahogy a Ványolós István által előterjesztett, a Waldorf-iskola beindítására vonatkozó beadvány megvitatását is.
Azonnal partnerei a MES-nek
Az Artera Alapítvány 16. éve szervezi meg a város egyik legnívósabb rendezvényét, a Míves Emberek Sokadalmát. Bár a rendezvénysorozat bizonyított, a városvezetés eddig egyetlen alkalommal sem karolta fel a MES-t, holott ezt Lőrincz Zsuzsanna, az alapítvány vezetője többször írásban is kérte. Az elnök, aki egyébként RMDSZ-es színekben tanácsos, örömmel közölte, hogy Gálfi Árpád polgármester személyesen felkereste és az önkormányzat ebben az esztendőben partnere lesz a népművészek míves sokadalmának. A szerződés megszületett, a testület jóváhagyta, hogy a jövő hétvégén, július 29–31. között a Székelytámadt várban tartandó míves sokadalom megszervezéséhez, lebonyolításához 30 ezer lejjel, partnerként járul hozzá a polgármesteri hivatal. A határozattal kapcsolatosan elhangzott, a MES támogatása üzenet is, hogy az új városvezetés felkarolja és támogatja a jó ügyeket, függetlenül a szervezők párthovatartozásától és politikai nézeteitől.
Lázár Emese