Gardróbvásártól az élő könyvtárig
Nem nagy csinnadrattával, hanem változatos és tartalmasnak ígérkező rendezvényekkel ünnepli Székelyudvarhely a nőket ezen a héten. A szervezők fiatalokat és idősebbeket is igyekeznek megszólítani, jó programot kínál a Művelődési Ház, a Köz. közösségi kávéház, a Vekker Kávéközösség a TÉR összművészeti stúdió és a vállalkozói inkubátorház is.
Több mint száz éve hívja fel a figyelmet évente egy nap a női egyenjogúságra és a nők emberi jogaira, és az idei március 8-i ünnepre készülve több székelyudvarhelyi intézmény, civil szervezet állított össze olyan programot, amely a női lét sokszínűségét, a nő alkotóerejét, a női látásmódot, a tartalmas kikapcsolódást állítja fókuszba.
Kik vagyunk mi? – ezzel a címmel indul szerdán a Művelődési Ház nőnapi rendezvénysorozata. Elhozzák az udvarhelyi nőknek a Smoke Sauna Sisterhood című francia–észt–izlandi dokumentumfilmet, amely tavaly a Sundance Filmfesztiválon mutatkozott be, ahol elnyerte a World Cinema szekció legjobb rendezésnek járó díját, majd később a legjobb európai dokumentumfilmnek választották. A nézők 18 órától a Művelődési Ház koncerttermében magyar felirattal tekinthetik meg az alkotást, amely egy összetartó női közösség szemszögéből tárja fel a tradicionális észt szaunázás legintimebb pillanatait. Csütörtökön 17 órakor Nagy Anna festőművész Zágontól Csíkdánfalváig című kiállítása nyílik meg az oszlopos teremben. Pénteken délelőtt középiskolásokat várnak egy rendhagyó tanórára a Barbie-film kapcsán Kassay Réka animációs szakértővel, médiakutatóval, 17 órakor a Classical Singers Énekegyüttes előadóestje kezdődik, majd bemutatják Betty Friedan A nőiesség kultusza című könyvét, az eseményen Juhász Borbála nőtörténésszel Dimén-Varga Tünde pszichológus beszélget.
A Köz. közösségi kávéház csapata második alkalommal szervezi meg nőnap alkalmából az Udvarhelyi Nők Lapjai című eseményét. Március 8-án reggeltől késő délutánig az élő könyvtár szabályai szerint különböző szakmai területeken tevékenykedő udvarhelyi nőket lehet legtöbb 20 percre „kikölcsönözni” egy kötetlen beszélgetésre. Van köztük kórházlelkész, virágkötő, pszichoterapeuta, kinetoterapeuta, fodrász, hangtechnikus, szülésznő, színész, táncos-koreográfus is.
A TÉR összművészeti stúdió nők napján gardróbvásárára hívja a hölgyeket, március 8-án. Hölgyek hetével jelentkezik a Vekker Kávéközösség is, késő délutánonként beszélgetésekre várják az érdeklődőket, amelyek többek között az egyéni stílus fontosságáról, a megfelelési kényszer hátulütőiről szólnak.
A Harghita Business Center vállalkozói inkubátorháznál már hagyományosnak számít az Inspiráló nők című konferencia. Idén szombaton, a polgármesteri hivatal Szent István termében rendezik meg az eseményt, izgalmas előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel. Előadást tart többek között Demcsák Zsuzsa magyarországi televíziós műsorvezető, Legindi Tímea kommunikációs szakember, közgazdász, sportoló, hegymászófeleség, Gergely Orsolya szociológus, egyetemi oktató és Gyéresi Júlia egyetemi oktató is. A később jelentkező, Vállalkozók őszintén című beszélgetés során tapasztalt vállalkozó nők adnak inspirációt hölgytársaiknak.