Galambfalvi helyzetkép
Tavaly nagy volumenű beruházások készültek el Galambfalva községben, ezek közé sorolható az új óvodaépület, amelyet tavaly novemberben adtak át rendeltetésének. Ugyanakkor a két település, Kis- és Nagygalambfalva majdnem összes utcáját aszfalt borítja, a fennmaradó szakaszokat idén fejezik be.
[caption id="attachment_83939" align="aligncenter" width="1000"] Gyerkó Levente Fotó: Nagyálmos Ildikó[/caption]
Galambfalva községben az elmúlt esztendőkben sikerült az utcák nagy részét leaszfaltozni, ugyanakkor majdnem minden kapu előtt – összesen 630 háztartás – megépült a víz- és szennyvízhálózat.
– Rendelkezésünkre áll még egymillió euró, amit uniós pályázaton nyertünk, ebből szeretnénk leaszfaltozni két hónap alatt a fennmaradó utcákat. Akkor elmondhatjuk, hogy minden kapu előtt aszfaltút van – számolt be a megvalósításokról Gyerkó Levente polgármester.
Tavaly nagy volumenű beruházásokat adtak át, ezek közé sorolható az új óvodaépület, amely novembertől tölti be rendeltetését. Ezt a projektet a tanügyminisztériumon keresztül lehívott 200 ezer euróból valósították meg, a parkosításra és a berendezésre további 150 ezer eurót költöttek, amelyet a Fejlesztési Minisztériumtól kaptak. Sikeresen pályáztak továbbá bútorzatra és elektronikai felszerelésekre a nagygalambfalvi iskola és óvoda részére.
– Ezenkívül van három közbeszerzésünk, most történnek az ajánlattételek: 9 kilométeres erdei utat aszfaltozunk le, amely 1,5 millió euróba kerül, ugyanakkor mindkét település kultúrháza részesedik egy 500 ezer eurós összegből (340 ezret a nagygalambfalvi, 160 ezer eurót a kisgalambfalvi kultúrház kap), amiből felújításokat végzünk el – mondta a község elöljárója.
Átnevezik az iskolát
– Idénre hozzáfogunk a nagygalambfalvi iskola teljes mértékű felújításához, ennek kivitelezésére 500 ezer eurót kaptunk a román kormánytól, a szerződést aláírtuk, a tervezés folyamatban van, a kivitelezés is elkezdődik egy-két hónapon belül. A tanítási programtól függően a tetőfelújítással kezdünk, majd haladunk tovább a többi munkálattal. Ha idénre nem is, de jövőre ez az intézményünk is megújul, ezt követően szeretnénk, ha a nagygalambfalvi iskola felvenné Kányádi Sándor költő, a falu szülötte nevét – közölte Gyerkó Levente.
Vendégház és Kányádi-emlékház
Az önkormányzat megvásárolta a régi téeszirodát, amelyet vendégfogadásra rendeztek be: egyelőre 10-12 személyt tudnak elszállásolni. Ezt szeretnék bővíteni, hogy akár teljes busznyi látogatót is vendégül láthassanak. Erre lehetőség is van, ugyanis a központban lévő orvosi rendelő és szolgálati lakás pillanatnyilag kihasználatlan, és ott van a nemrég visszakapott, az egyház tulajdonában lévő régi óvoda épülete is.
Emellett a tavaly elhunyt Kányádi Sándor költőnek is emléket állítanak.
– Sándor bácsi mindig azt mondta, hogy majd az utókor eldönti, hogy ő mekkora költő volt. A halála óta eltelt nyolc hónap bebizonyította nagyságát, hiszen azóta rengetegen jöttek leróni tiszteletüket a költő sírhelyénél. Ez azt jelenti, hogy a Sándor bácsi személyiségét, kultuszát segítségül híva, méltó emlékhelyet szeretnénk kialakítani az idelátogatók megelégedésére. Pályázatot nyújtottunk be, amiből táblákat helyeznénk el a falu utcáin, szeretnénk emlékházat is létrehozni a sírhellyel szomszédos, 1820-ban épült házban. Ezt az ingatlant – akár külső segítséggel – szeretné megvásárolni a község – vázolta a terveket Gyerkó Levente polgármester, örömét fejezve ki, hogy a község évről évre fejlődik. – Ha nem is váltjuk meg a világot, de célunk, hogy megteremtsük annak feltételeit, hogy minden egyes lakos jól érezze magát a településén. Nem adjuk fel, és túltéve magunkat a kisebb sérelmeken, folytatjuk munkánkat.
Nagyálmos Ildikó