Elutasított határozattervezetek a maratoni ülésen
A november utolsó csütörtökén tartott találkozó legfontosabb napirendi pontja a jövő évi helyi adókról és illetékekről szóló döntés volt. Bár az EMNP–MPP koalíció viszonylag kényelmes többséget képvisel az önkormányzati testületben, meglepő módon, mégis elbukott a határozattervezet.
[caption id="attachment_80770" align="aligncenter" width="1000"] Patthelyzet adóügyben. Vállalkozóbarát és lakosságbarát is legyen az adó-politika Fotó: Lőrincz Csaba / Városháza[/caption]
A majdnem 4 órán át zajló tanácsülésen nem ez volt az első meglepetés: nem sikerült egyetértésre jutni a cekendi hulladéklerakó állomást is működtető hulladékgazdálkodási vállalattal való viszony jogi tisztázásának módjáról szóló tervezet ügyében sem.
Per vagy tisztázás?
Az AVE Hargita Kft. jogutódja az RDE Hargita Kft., amely céggel két szerződése is van a városnak. A városvezetés külső, független jogi átvilágítást szeretne megrendelni, ehhez kérték a tanácsosok jóváhagyását. Az RMDSZ-frakció viszont időt kért, hogy alaposabban tanulmányozhassák az ügyet, különös tekintettel arra, hogy vajon milyen hatása lenne, ha a székelyudvarhelyi önkormányzat Romániában pert indítana egy magyar kormány tulajdonában lévő vállalkozás ellen. Hiába magyarázta Gálfi Árpád polgármester, Hajdó Csaba koalíciós tanácsos, hogy a jogi „átvilágítás” a legkevésbé konfrontatív módja az ügy tisztázásának, a szövetségiek nem szavaztak. De tartózkodott a koalíció négy embere is (Orbán Árpád alpolgármester, Mike Levente, Péter Balázs és Ketesdi Imre), így a határozattervezet nem kapta meg a kellő támogatást.
Átgondolatlan adópolitika?
Az RMDSZ székelyudvarhelyi városi tanácsosi frakciója már a tanácsülés előtt közölte a nyilvánossággal, hogy nem ért egyet a helyi adók és illetékek tervezett emelésével, de tiltakozott az Udvarhelyszéki Kis- és Közepes Vállalkozások Szövetsége (UKKSZ) és a Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) is. Előzőleg a vállalkozói csoportok kezdeményezésére több megbeszélés is zajlott a városvezetés és a hivatal képviselőinek részvételével, ahol elhangzott, hogy miért nem látják megalapozottnak, illetve konstruktívnak a Városháza elképzelését.
Az RMDSZ-esek és a vállalkozók is – többek között – a jogi személyek gazdasági épületeire kirótt ingatlanadó további csökkentését kérték, illetve azt, hogy néhány kivétel esetében az adók és illetékek mértéke maradjon az idei szinten. A tervezet jelentősen emelné a mezőgazdasági területekre kirótt adót, a személygépjárművek esetében az adók értékét a törvény által engedélyezett maximumra növelnék, de drágulna a parkolási díj és a bérletek ára is. Derzsi László RMDSZ-es frakcióvezető ugyanakkor kijelentette: tegyék világossá, hogy pontosan mire költenék el a megnövekedett adókból származó bevételt! Borítékolható volt hát a vita, de az nem, hogy a határozattervezetet koalíciós tanácsosok is elutasítsák.
Az RMDSZ-frakció tanácsülés után kiadott kommünikéjében értetlenségének adott hangot a helyi adók és illetékek kapcsán kialakult káosz miatt. Szerintük abból is látszik, hogy a városvezetés egyáltalán nem gondolta át az adóemelés kérdését, mivel az MPP–EMNP koalíciós frakció a csütörtöki tanácsülésen erőből lesöpörte az RMDSZ javaslatait, de végül teljesen érthetetlen módon saját előterjesztésüket sem fogadták el.
A hosszúra nyúlt ülésen egyetértésre is volt példa: egyhangúlag eldöntötték a tanácsosok, hogy néhány kifogásolt tanácsi határozat ügyében szembemennek a prefektusi hivatallal, és nem vonják vissza például a babakelengye-programra vonatkozó döntésüket sem.
Beszéljünk szépen, szabatosan!
Ványolós István RMDSZ-es városatya napirend előtti felszólalásában a szép magyar beszéd fontosságára hívta fel kollégái figyelmét. Segítségükkel mozgalmat szeretne indítani azért, hogy elkerüljék a tanácsüléseken gyakran felbukkanó „nyelvújítás-korabeli szószörnyetegeket, román–magyar Molotov-szókoktélokat, amelyek valóságos időzített nyelvi bombák”. A Beszéljünk szépen, szabatosan! mozgalom célja, hogy változtasson a nyelvi igénytelenségen, hogy helyesen fordítsák le a határozattervezeteket, és ezeket majd jelentessék is meg a Székelyudvarhelyi Magyar Nyelvű Hivatalos Közlönyben. A tanácsos síkra szállt a román szakkifejezések, az idegen szavak indokolatlan használata és a pongyolabeszéd ellen.
Asztalos Ágnes