Egyre nagyobb a káosz
Kivonult a székelyudvarhelyi polgármester mögül a többségi Szabad Emberek Pártja (POL) frakció, az a csapat, amely gyakorlatilag megnyerte a legutóbbi helyhatósági választásokat. Beismerték, hogy tévedtek, amikor úgy gondolták, hogy lehetséges az együttműködés Gálfi Árpáddal. A városvezető egyelőre hallgat.
A hivatal működése is veszélybe került, ezért a POL frakció határozottan arra kéri a polgármestert, hogy mondjon le, vele együtt ők is lemondanának. Péntek reggel egy városközponti kávézóba hívta a sajtó képviselőit a POL frakció vezetője és helyettese, Godra Zsolt valamint Péter Balázs, ahol a városvezetés és a polgármesteri hivatal berkeiben kialakult patthelyzettől beszéltek.
Mondjon le!
Csütörtökön ezzel keresték fel Gálfi Árpádot, majd elmagyarázták, hogy gyökeres változásra van szükség, és gyökeres változást csak vezetőváltással lehet elérni. Azt is közölték, hogy ha lemond, ők is felállnak a tanácsosi székből. Ebben az esetben előrehozott választásokat írnának ki Székelyudvarhelyen.
– Be kell ismerjük a városlakók előtt, hogy tévedtünk. Fel kell állni, mert nem tudtuk megvalósítani, amit ígértünk – fogalmazott a két önkormányzati képviselő.
Megtudtuk, hogy Gálfi nemet mondott, miközben annyira megromlott a korábbi párttársakkal a viszony, hogy a beszélgetést rögzítette a polgármester. Ez is jelképezi azt a bizalmi válságot, ami a polgármester körül kialakult, és ami lassan már alapjaiban veszélyezteti a hivatal működését is.
– Ő verte szét a csapatot, a polgármesteri hivatal munkaközösségét – állította Godra és Péter. Gálfi nem tartotta be, amit aláírásával is hitelesített, és nem ismeri a vezetői felelősségvállalás fogalmát – tették hozzá, utalva arra a protokollumra, amit a választások előtt kötöttek, amely konkrétan lebontva tartalmazza a feladatokat, elvárásokat, az együttműködés mikéntjét, még azt is, hogy Gálfi elmegy vezetői képzésre.
Mindenki ellenség?
Az akkori kínálatból a legkisebb rosszat választottuk. Ezt Godra Zsolt vallotta be, amikor a 2020 nyarának történéseit idézte fel. A helyhatósági választások közeledtével sikeres vállalkozókból, pedagógusokból, egyéb elismert szakemberekből összeállt egy civil csapat, és beálltak Gálfi Árpád mögé, mert erkölcsileg feddhetetlennek gondolták, volt egy mandátumnyi városvezetői tapasztalata, és abban bíztak, hogy a hiányosságokat sikerül nekik pótolniuk, és együtt jól tudják majd tolni a város szekerét.
– Két év után elmondható, hogy van néhány dolog, amiben tévedtünk. Látnunk kellett volna, hogy mekkora bizalmi válság kezd kialakulni Gálfi körül, miután a belső konfliktusokat rendre külső nyomozati szervekre bízta. Milyen motivációt lehet elvárni attól az alkalmazottól, akit tanúként vagy vádlottként hívogatnak a bíróságra? – tette fel a kérdést Godra. A 2020-ban elindult lemondási hullám, a hivatalon belüli legkör mára már olyan kritikus szintet ért el, hogy az alapműködést is veszélyezteti. „Egyetlen ismerősömnek sem ajánlanám, hogy ide jöjjön dolgozni” – közszájon forog ez a belső vélemény, miközben jelenleg is több állás vár betöltésre.
– Lassan mindenkivel szemben bizalmatlanná vált a polgármester, a kritikákat, javaslatokat rendszerint támadásnak vette. A frakcióüléseken igyekeztünk kezdeni valamit ezzel a helyzettel, de nem lett egy sikertörténet – tette hozzá. Péter Balázs szerint a polgármester csendes többséget akart, nem aktív többséget. Ugyanakkor – mint mondták – a konstruktív vita már lehetetlenné vált, minden döntést megelőző eszmecsere vagy vitás helyzet összeesküvés-elméletbe fulladt (vajon ki áll a háttérben, ki mozgatja a szálakat stb.).
A többi néma csend…
Ha nem mond le a polgármester, a POL frakció is marad, hogy legalább egy minimális kontroll még érvényesüljön a városvezetésben. Alpolgármestert nem fognak jelölni, és arra, hogy kit vesz fel városmenedzsernek Gálfi, semmi befolyásuk nincs.
– Ha marad, akkor egyedül lesz 19 ellenzéki tanácsossal szemben – fogalmazott Godra Zsolt.
Székelyudvarhelyen hónapokkal ezelőtt kezdődött el a lemondási hullám, először az önkormányzati testületben, ahonnan a választási kampány húzónevei közül is kiléptek néhányan, majd a hivatalban, ahonnan elment többek között a gazdasági és a beruházási igazgató is, a korábbi beruházási vezetővel pedig korrupció gyanúja miatt évek óta perben áll a polgármester. Azóta kiderült, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyészég (DNA) brassói területi irodája nem talált korrupcióra utaló tevékenységet a hivatalban, erre Gálfi Bukarestbe küldte tovább az aktacsomót. Mindeközben tavaly a megnyert európai uniós források 14 százalékát tudta elkölteni a város…
Az alpolgármester és városmenedzser csütörtökön bejelentett lemondása óta próbáljuk elérni Gálfi Árpád polgármestert. E-mailben, üzenetben is feltettük kérdéseinket, választ még nem kaptunk.
A szenátor találkozót kért
Antal Lóránt szenátor, az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezetének nemrég megválasztott elnöke közleményben reagált a kialakult helyzetre. „Aggodalommal figyeltük az elmúlt időszakot, és azt láttuk, hogy a jelenlegi polgármester mellől kiálltak a szakemberek, és így félő, hogy az elkövetkező időszakban a város vezetése további mélypontokra ér, ez pedig mind az itt élőknek, mind a környékbelieknek komoly gondot fog okozni. Most, amikor a gazdasági válság sújt bennünket, az RMDSZ-nek kötelessége megoldást találnia erre az áldatlan helyzetre. Éppen ezért a testületünk egy azonnali szakmai megbeszélést folytatna Gálfi Árpáddal” – írta. Később Facebook-oldalán adott hírt arról, hogy sikerült telefonon egyeztetnie a polgármesterrel, és erre a hétre személyes találkozót beszélt meg vele.
Asztalos Ágnes