Bringázóknak való tanulmány
Kerékpáros közlekedés Udvarhelyen címmel alapcsomagnak számító és vitaindítónak szánt tanulmányt állított össze közösen a Székelyudvarhelyi RMDSZ és a Bringázz, Udvarhely! Mozgalom csapata. Várják a városlakók véleményét, javaslatait, kritikáját.
[caption id="attachment_21934" align="aligncenter" width="620"] Civilek és politikusok sajtótájékoztatója. Egy irányba tekernek Fotó: Lázár Emese[/caption]
Nem új keletű és egyre gyakrabban visszatérő téma Székelyudvarhelyen a kerékpározás, és egy, a város infrastruktúrájára és közlekedési adottságaira szabott kerékpárhálózat kiépítése. Az utóbbi években számos, a környezetbarát közlekedést népszerűsítő kampányt, rendezvényt, eseményt szerveztek a helyi civilszervezetek.
Úttörő volt a Bringázz, Udvarhely! Mozgalom csapata, akik 2011-ben a Biciklizni menő, autózni ciki tréfás szlogennel vágtak neki a kerékpározás népszerűsítésének. Mentalitásváltás, élhetőbb, jobb levegőjű város, a kerékpársávok újrafestése, kibővítése, sőt még a két keréken tekerőknek járó adókedvezmény is cél volt.
A mozgósítás nem volt felesleges, a biciklivel közlekedők száma is növekedett, több lett a kerékpársáv, de a kitűzött célt, hogy az udvarhelyi bringások biztonságosan eljussanak A pontból B-be, még nem sikerült elérni.
Kész az alapcsomag, lehet véleményezni
A mozgalom és az azt támogató városi RMDSZ tagjai nem adták fel a kerékpárosok számára is élhető város vízióját. Bizonyíték erre a közösen összeállított, és tegnap bemutatott Kerékpáros közlekedés Székelyudvarhelyen című, 33 oldalas tanulmány. Az általános fogalmaktól, az alapelveken át az udvarhelyi statisztikára és konkrét javaslatokra is kitérő dokumentumot a Bringázz, Udvarhely! egyik kezdeményezője és mozgatórugója, Jakab Áron Csaba úgy jellemezte: egy alapcsomag, amit közvitára bocsátanak.
– Ez egy olyan anyag, ami alapokat fektet le, lehetőségeket sorakoztat fel, amelyekről a téma kapcsán beszélni lehet. Nem tartalmazza a teljes infrastrukturális javaslatcsomagunkat, vannak olyan pontok, amiket készakarva kihagytunk. Például a szejkei bicikliút kifestésének az éjszaka világító változata, vagy annak meghosszabbítása – fogalmazta meg a legfontosabb szempontokat és sorolta a hiányosságokat Jakab. Arra is kitért, hogy az alternatív közlekedésnek az alapjai már megvannak, tapasztalatban sincs hiány, így van, amire építeni, de fontos, hogy a városlakók is hozzátegyék saját javaslataikat, észrevételeiket, építő jellegű kritikájukat.
Hozzáfűzte, hogy a csomagban közzétett javaslatok fejezetben a nyugati trendeket is megpróbálták „meglovagolni”, még akkor is, ha a kerékpározást tekintve 20-30 évvel előttünk járó országokban bevált minták nem minden esetben alkalmazhatók Székelyudvarhelyen.
Pénz a bringaútra lesz, aláírás még nincs
Kérdésünkre, hogy megépül-e a várost a zetelaki gáttal egybekötő biciklis útvonal, illetve hol tart az ezt megvalósító, októberben beharangozott, az udvarhelyi, fenyédi, zetelaki önkormányzatok társulásából alakítandó ADI Velocipéd Egyesület dolga, Berde Zoltán, a tanulmány összeállításában szintén közreműködő tanácsos válaszolt:
– Megteremtettük a működéshez szükséges jogi alapokat, megfogalmaztuk a statútumát, amit mindhárom önkormányzat el is fogadott. Volt egy kezdeti, alakuló ülés, ahol az érintett vidéki önkormányzatok alá is írták az okiratokat – ez az udvarhelyi önkormányzat részéről még nem történt meg. Erre vár most a dolog, mert ha jogilag rendezett, akkor elkezdheti a tevékenységét. Erre látunk pozitív jeleket, hiszen a város 2016-os költségvetésében szerepel az a bizonyos összeg, ami szükséges az egyesület törzstőkéjéhez és az éves hozzájáruláshoz is – tájékoztatott Berde.
Bringázni jó, de nem veszélytelen
Márciustól novemberig bringával jár a munkahelyére, a Kós Károly Szakközépiskolába Gidó Csaba történelemtanár, RMDSZ-es önkormányzati képviselő. Mint mondta, örvendetesnek tartja, hogy egyre több udvarhelyi személyt és civilegyesületet foglalkoztat a kerékpár-téma.
Szerinte az elkészült programjavaslat jó keretet nyújt ahhoz, hogy biztonságos kerékpáros közlekedést lehessen kialakítani a városban, mert személyes tapasztalata, hogy a a város bizonyos pontjain biciklivel közlekedni már-már életveszélyes.
A bringázók életét megkeserítő udvarhelyi autósforgalmat a tömegközlekedéssel is lehetne csökkenteni, de a szolgáltatást nem szívesen veszik igénybe a városlakók. A hivatal hamarosan újra közbeszerzési eljárást ír ki, s ha a helyi buszjáratok menetrendje is a városlakók igényeihez igazodik, akkor ezzel is lehetne csökkenteni a mostani forgalmat – vélekedett Sinka Arnold RMDSZ-es tanácsos, aki szintén közreműködött a tanulmány elkészítésében.
A könyvtárban megvitatják
Jakab Áron Csaba szerint az indirekt lépések, az autós- és a gyalogosforgalom szabályozása is fontos, mert ezek is részei egy általános közlekedési stratégiának, de a tanulmányban csak a kerékpáros közlekedéssel kapcsolatos direkt kérdésekkel foglalkoztak, mert Udvarhelyen „egy megfelelő kerékpár-politikára van szükség.”
Zárszóként elhangzott: az illusztrációkkal is ellátott Kerékpáros közlekedés Udvarhelyen tanulmányt közzéteszik a Faceebook-on, de bárki böngészheti a http://kerekpar.ro/ honlapon is. Az észrevételeket, javaslatokat a jövő héten, kedden délután 5 órakor a Városi Könyvtárban szervezett vitaesten lehet elmondani, de az office@kerekpar.ro ímélcímre is el lehet küldeni.
Lázár Emese