Bevezeti Székelyudvarhely a turisztikai adót
Pénzt kapott Székelyudvarhely a megyei önkormányzattól és az országos tartalékalapból is, az összegeket belefoglalták a költségvetésbe, határoztak a jövő évi adókról és illetékekről, továbbá eldöntötték, hogy új adónemet vezetnek be a városban. Egyetlen kérdésben volt vita: támogassa-e az önkormányzati testület a városi kórház részvételét egy pályázatban.
Költségvetés-kiigazítással rajtolt a november havi tanácsülés: a város egymillió lejt kapott a megyei önkormányzattól, arra a célra, hogy jövőre legyen egy munkapont, ahol helyben kiválthatók lesznek a jogosítványok és a rendszámtáblák. Továbbá a tartalékalapból 1 970 000 lej érkezik Udvarhelyre, amelyből többek között jut majd a Csalóka városrész villanyhálózatának fejlesztésére is. Arról is döntöttek, hogy az ökormányzat átvállalja a napközik és a bölcsőde higiéniás felszereltségének költségeit, azaz többet nem a szülőktől gyűjtött pénzből kell beszerezniük a vécépapírt, törlőkendőt, tisztálkodószereket stb.
Ahogy Szakács-Paál István polgármester fogalmazott: jövőre az adók „indexálódnak”, azaz csakis az infláció mértékével való kötelező kiigazítással kell számolniuk a városlakóknak. Ez 10,4 százalékos növekedést jelent, ami például egy 50 négyzetméteres kétszobás tömbházlakás esetében 24 lejes drágulást hoz majd. Két új adómentességi lehetőségről is szavaztak a képviselők, az épületadó esetében 20-20 százalékos kedvezményben részesülnek jövőre azok a székelyudvarhelyi lakcímmel rendelkező tulajdonosok, akik legalább háromszor vért adtak, és azok, akik saját költségen tették energiahatékonnyá a birtokukban lévő új vagy felújított ingatlanukat.
Székelyudvarhely is bevezeti az úgynevezett turisztikai illetéket, amely 4 lej lesz személyenként és éjszakánként, az új adónemből befolyó összeget a polgármester ígérete szerint visszafordítják turistacsalogató események szervezésébe.
Mivel kicserélődőtt az önkormányzati testület, új tagokat kellett nevesíteni a tanintézetek vezetőtanácsaiba, illetve minőségbiztosítási testületeibe. Eldöntötték, hogy dr. Tubák Nimródot, Derzsi Lászlót és Zsombori Csongort delegálják a kórház vezetőtanácsába, illetve Bálint Attilát a Városi Sportklub (VSK) vezetőtestületébe. Arról is szavaztak a tanácsosok, hogy a VSK ügyekezelésébe adják a pályázati pénzből felújított és bővített sétatéri sportpályát, ugyanakkor többen is jelezték, hogy a sportklubtól mihamarabb várják az elképzelések, tervek felvázolását arról, hogy mit kezdenek majd a létesítménnyel.
Az infláció mértéke szerint kiigazították a bérleti és koncessziós idíjakat, változtattak az úgynevezett színészlakások ügykezelési módján is (a Tábor utcai tömbházban nyolc lakása van az Udvarhely Néptáncműhelynek és kilenc a Tomcsa Sándor Színháznak).
A városi kórház új épületet emelne egy 180 millió lejes pályázatból. Az önkormányzati testülettől a műszaki-gazdasági mutatók megszavazását kérték, ez viszont kisebb vitához vezetett, miután Venczel Attila főjegyző jogi és urbanisztikai aggályait ismertette a megvalósíthatósági tanulmány során. Több RMDSZ-es felszólaló viszont hangsúlyozta, hogy egyelőre a lehetőségről kell szavazni, a megvalósíthatósági tanulmány hibáit később is ki lehet javítani, ha nyer a pályázat. A Székelyudvarhelyért Párt képviselőit nem sikerült meggyőzni, végül az RMDSZ-es többséggel átment a határozattervezet, pályázhat a kórház.