Atyhai művész munkái a budapesti Vigadóban
Vinczeffy László Munkácsy-díjas erdélyi festő- és szobrászművész képeit és néhány plasztikáját mutatja be az a kiállítás, amely Fénytörések címmel március 23-án, péntek este nyílik Budapesten, a Vigadó Galériában.
[caption id="attachment_67476" align="aligncenter" width="1024"] Vinczeffy László Fotó: Barabás Miklós Céh[/caption]
Vinczeffy László Sepsiszentgyörgyön élő festő- és szobrászművész korai munkásságára a valóságot átíró elbeszélésmód, a szürrealisztikus megközelítés a jellemző – olvasható a Magyar Művészeti Akadémia honlapján.
Restaurátorként alaposan ismeri a különféle anyagok viselkedését, a régi mesterek technikáit, amelyet kísérletező alkatából következően jól tud hasznosítani tudatosan kifejlesztett, szinte tapintható felületein, formai-plasztikai stílusában. Ezek a festmények, grafikák hol spirituális jelképeket, hol pedig meseszerű játékosságot közvetítenek.
Mint írják, a művészt nem elégítette ki a kétdimenziós táblakép kötöttsége, ezért szobrászati objektumokat, nyers, alig megmunkált rönköket, lesimított, organikus térplasztikákat és a képekkel leginkább rokonítható, azokkal feleselő, színes, dekoratív alakzatokat hozott létre. Nagyobb méretű változataik állandó kiállítás keretében láthatóak szülőfalujában, Atyhában, ahol a 2014-ben megnyitott Kakasülő Galériában nyaranta meghívott magyarországi és erdélyi képzőművészek állítanak ki.
Vinczeffy László, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja 1946-ban született Atyhában. 1965-ben érettségizett a marosvásárhelyi Zene- és Képzőművészeti Líceumban. 1967 és 1970 a kolozsvári Rajzpedagógiai Főiskolán, 1980 és 1983 között a bukaresti Művészeti Múzeum képrestaurátori műhelyében tanult. 1970 és 1979 között Zágonban rajztanárként dolgozott. Művészi munkásságát 2008-ban Munkácsy-díjjal jutalmazták.
A Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának szervezésében létrejövő kiállítás május 6-ig tekinthető meg.
MTI
A cikk a Hargita Népe március 21-i számában jelent meg.