A közös emlékezetről szól a dráMA
Jövő héten rajtol Székelyudvarhelyen a Tomcsa Sándor Színház és a Pro Theatrum Alapítvány által szervezett dráMA kortárs színházi találkozó. Román és magyar nyelvű színházi előadások, koncertek, filmvetítés, műhelymunka, könyvbemutató és beszélgetések követik egymást hat napon át. Kihirdetik ugyanakkor dráMÁzat drámaíró pályázat eredményét.
Szeptember 20–26. között immár tizenkettedik alkalommal jelentkezik a rendezvény, amelynek ezúttal a közös emlékezet a témája. A hat nap alatt 13 társulat 15 közel- és a nem-annyira-közel-múltunkat feldolgozó előadását lehet megtekinteni. Székelyudvarhelyre hozza egy-egy produkcióját a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, a bukaresti Odeon, Kolozsvárról az Állami Magyar Színház és a Reactor, a nagyváradi Szigligeti Színház, Sepsiszentgyörgyről az Andrei Mureșanu Színház és a Tamási Áron Színház, a Csíki Játékszín, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió, valamint a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. A házigazda Tomcsa Sándor Színház több előadással is szerepel a programban.
Három koncert is színesíti a találkozót: csütörtökön este a budapesti Ivan & The Parazol (Budapest), pénteken a székelyudvarhelyi „színész zenekar”, az Actor’s Dzsem Session, szombaton a bukaresti Karpov not Kasparov együttes lép fel a városi parkban kialakított kocsMA színpadán.
A dráMA elmaradhatatlan eseménye a TEA (Találkozás Egy Alkotóval), amely egy személyesebb, az alkotóról érdekes információkat is feltáró beszélgetés, ezek során Visky Andrást, Tóth Tündét, Sardar Tagirovskyt, Barabás Olgát, Bódi Attilát, valamint A memória balladája című előadás alkotócsapatát lehet majd kérdezni. A színházi hét második napján, kedden Visky András Mire való a színház? című könyvének bemutatójára is várják az érdeklődőket.
A találkozón hozzák nyilvánosságra az ötödik dráMÁzat drámaíró pályázat kategóriáinak eredményét. Érdekes mozzanat, hogy egy pályázaton blogíró csapatot verbuvált a székelyudvarhelyi színház, számukra Boros Kinga, a Színház című lap szerkesztője, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tanára tart műhelymunkát, és ki is próbálhatják a kritikai műfajokat a dráMa idején. Önkénteseket, akik a találkozó lebonyolításában segédkeznek, továbbra is várnak, a részletekről a színház honlapján és Facebook-oldalán lehet további információkat találni.
A dráMA kortárs színházi találkozóra már kaphatók jegyek és bérletek, a jegypénztár hétköznapokon 11–14 és 15–17 óra között tart nyitva.
HN-információ