A jövőre, a gasztronómiai újításokra fókuszálnak a fiatal vendéglátósok Székelyudvarhelyen
Aki a gasztronómiában szeretne dolgozni, legyen ambícióval teli. Ezzel a gondolattal kezdődött Székelyudvarhelyen a Kóstoló a gasztronómiából című beszélgetés. A meghívott szakemberek saját tapasztalataik tükrében vázolták fel a székelyföldi gasztronómia jelenlegi helyzetét, valamint jövőbeli kilátásait.
Három meghívott vendég, Boros Viktória cukrász, Ilyés Levente szakács, illetve Vinczellér Árpád barista osztotta meg kihívásokkal teli életútját az érdeklődőkkel kedden, az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács székhelyén. A hároméves Sikermeló elnevezésű szakmai program keretében, valamint Hargita Megye Tanácsa partnerségében szervezett esemény fő célja segíteni a helyi fiatalokat abban, hogy megtalálják a nekik leginkább megfelelő hivatást.
– Székelyudvarhely gasztronómiai különlegességekben gazdag, ezért megragadtuk a lehetőségét annak, hogy a Sikermelót ezen a vonalon vezessük tovább – nyitotta meg a beszélgetést Tornai Szilárd, az UIET elnöke. Hozzátette, hogy a Kóstoló a gasztronómiából című beszélgetéssel számos vendéglátással kapcsolatos előítéletet szeretnének lebontani. Mint mondta, a vendéglátószakma alábecsült, a szakoktatás megítélése országos szinten nagyon rossz helyzetben van. Ennek ellenére az igény éppen szembemegy a jelenlegi statisztikákkal, hisz a pincérek, a szakácsok és a baristák egyre értékesebb munkaerőt jelentenek.
A vendéglátószakma a jól kereső szakmák közé sorolható,
vélekedett az elnök.
A pályaorientációs beszélgetéssel rámutattak arra, hogy a fiatalok a jövőben büszkén felvállalhatják azt, hogy a vendéglátásban helyezkednek el. A meghívottak közül mindhárman Budapesten sajátították el a szakmát. Miután kipróbálták magukat egy új környezetben, hazatértek, mert itthon szerették volna kamatoztatni a tudásukat.
– A gasztronómiában pályakezdőként rendkívül nehéz megtalálni az egyensúlyt, ami sikeressé tesz a munkádban.
Jelenleg a helyzetet nehezíti még az is, hogy egy gasztroforradalmat élünk, amikor a régi világ ízei összeütközésbe kerülnek az új konyha igényeivel
– mondta a szakács, aki munkája során a hagyományos ételeket ötvözi az új, fúziós konyhával.
A kihívások sorát bővíti a véget nem érő harc is, amelyet folyamatosan meg kell vívniuk a minőségi ételek népszerűsítéséért.
– Nehéz lebontani azokat a régi szokásokat, amelyeket a székelyföldiek a táplálkozásokban követnek. Itthon a legtöbb átlagembernek a mennyiség számít, a minőség kevésbé fontos – mondta Viktória, aki a francia cukrászat szerelmesének vallja magát. Az általa készített francia stílusú desszertekkel piaci rést sikerült betölteni a városban. Vállalkozásával, illetve apró, igényesen összeállított finomságaival szemlélteti, hogy a minőség a mennyiség felett áll. Mindannyian egyetértettek abban, hogy
az étel elfogyasztásánál egyre inkább arra törekednek, hogy a vendég kis mennyiséggel, az ízekkel és az élményekkel lakjon jól. Mint mondták, az igények pozitívan változnak, ezért a jövő szakembereinek már több lehetőség adódhat kreatívan kibontakozni a gasztronómiában.
– A vendéglátásban mindig legalulról kell kezdeni, amíg megtanulod a szakma minden egyes apró részét. Erre számítson, aki ezt a pályát választja – mondta a barista, aki az új hullámos kávézás helyi képviselője.
Következtetésként levonták, hogy a vendéglátásban elhelyezkedni egyáltalán nem egyszerű feladat. A pályakezdőnek tanulás után a szakma tapasztaltabb képviselőivel is fel kell vennie a versenyt. A régi vendéglátósok zárkózottak a fiatalokkal szemben, mert féltik a receptjeiket, és tartanak attól, hogy az új munkaerő miatt le kell húzniuk a rolót. A szakács hozzátette, hogy a vendéglátás fölé- és alárendeltségek rendszere, amelyben a jártas vezető nem kellene elnyomja a szakma friss tagjait, hanem meg kellene osztania tapasztalatait az újoncokkal. Végezetül megtudtuk, hogy a gasztronómiában csak úgy lelhet valaki sikerkarrierre, ha ismeri saját képességeit, elhivatott és motivált a munkája iránt.
Napjainkban a vendéglátói munka gyakran csak egy mentsvár, amit akkor választanak a fiatalok, ha épp nincs kilátásban jobb lehetőség, és nagyon sürgősen munkára van szükségük. Ők azok, akik rontják a szakma színvonalát. Tényleg kizárólag akkor válassza valaki a vendéglátást, ha van benne elég ambíció ahhoz, hogy szívvel és lélekkel minőségi terméket alkosson a konyhában
– összegezte a cukrász.