A haza és nemzet iránti hűség példaképei
Nyalka huszárokban gyönyörködhettek, történelmi időket idézhettek fel a székelyudvarhelyiek szombaton: délceg paripán ülve és gyalogosan masírozva közel félszáz hagyományőrző huszár vonult végig a város utcáin. Történelmi időket, vitézséget idézett és a haza iránti feltétlen hűséget hirdette az első udvarhelyi huszárszemle.
[caption id="attachment_58328" align="aligncenter" width="2048"] Erő és tisztesség – példaképek a hagyományőrző huszárok Fotók: Farkas Antal[/caption]
Nem mindennapi élményben volt része azoknak az udvarhelyieknek, akik szombaton kora délután időt szántak arra, hogy részesei legyenek a Hagyományőrző Székely Huszárezred, a Homoródmenti Hagyományőrző Hannover Huszárok és Székelyudvarhely Megyei Jogú Város közös szervezésében lezajlott rendezvénynek. Szombaton délután megállt az autósforgalom: a városközpontban idősek és fiatalok tapssal üdvözölték a lóháton és gyalogosan érkező, a Millenniumi emlékoszlop előtt katonás rendben felsorakozó mintegy félszáz hagyományőrző huszárt. A Himnusz után Kelemen Levente, az összevont székely csapatok parancsnoka jelentette Gálfi Árpád polgármesternek, a huszárszemle házigazdájának: a székelyföldi huszárcsapatok megérkeztek.
Jó napot, huszárok! – hangzott el a köszöntés, amire a hagyományos „Erőt, tisztességet!” felkiáltással válaszoltak a huszárok. A huszárság történetét summázta, a harcokban soha meg nem hátráló vitézséget, a haza, nemzet iránti elkötelezettséget méltatta, követendő példaként állította a jelenkorban élők elé a magyar huszárságot a köszöntőbeszédek sorát nyitó Szűcs-Olcsváry Gellért színművész.
– Hagyományőrző huszárral találkozni számunkra mindig ünnep, hiszen nem mindennap látni a kipödört bajszú díszhuszárt, aki félvállra teszi a mentéjét, amihez csákó, patrontáska, tarsoly és zsinór dukál – kezdte ünnepi köszöntőjét Gálfi Árpád polgármester.
Méltatta a történelmi hagyományt híven őrzőket, akik időt, fáradságot nem kímélve, anyagi áldozatot is hozva tartják ébren a köztudatban a huszárság múltbéli vitézi tetteit, igazi jelképei az időtlen értékeknek, mint a hazaszeretet, a nemzet és nemzeti értékek iránti hűség, bátorság, becsület és tisztességes helytállás háborúban és békeidőben egyaránt. Mindezekért tiszteletet érdemelnek a „történelem iránti megszállottsággal” is felvértezett hagyományőrző huszárcsapatok – fogalmazott a városvezető.
Az esemény fővédnöke, dr. Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke üzenetét közvetítette a rendezvény védnöke, Szász Jenő, a magyar Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke. Ünnepi beszédében a huszárságot mint a magyar néplélekben lakozó becsületesség, konokság, önfeláldozás, a tisztességes ellenfelekkel szemben tanúsított lovagiasság szimbólumaként jellemezte.
A díszszemlét Sorbán Enikő, Péter Eszter, Béla Albert és az oklándi fúvósok alkalomhoz illő kulturális műsora színesítette és a Székely himnusz eléneklése zárta. Délután a csapatok a III. Györffy Árpád huszárügyességi emlékversenyen bizonyíthatták rátermettségüket. Az első székelyudvarhelyi huszárszemle a Városháza Szent István termében megrendezett bállal ért véget.
Lázár Emese