A harmadik a játék éve lesz
Lassan véget ér a zene éve, amely jól sikerült a szervezők szerint, és bejelentették a harmadik tematikus évet a városházán. A jövő esztendő a játék jegyében zajlik majd, de még azt megelőzően a magas energiaárak miatt bő két hétre bezárnak a város kulturális intézményei, elmarad a szilveszteri előadás is.
A székelyudvarhelyi városháza Szent István termében sajtótájékoztatót tartott kedden a polgármesteri hivatal a város kulturális intézményeivel közösen. Ölvedi Zsolt alpolgármester jelentette be, hogy a borsos energiaköltségek miatt közösen eldöntötték, hogy az év végi és év eleji, általában amúgy is holt időszaknak számító hetekben minimálisra csökkentik a működést.
Szünet szabadsággal
December 22. és január 9. között a közönség számára zárva lesz a könyvtár, a Haáz Rezső Múzeum és a Művelődési Ház, nem lesz színházi előadás, és az Udvarhely Néptáncműhely is „visszavonul”, a stúdiómozi épületére pedig, amely több rendezvénynek is otthont szokott adni, egészen március végéig lakat kerül. Az alkalmazottak egy része szabadságra megy, vagy felgyűlt szabadnapjait tölti le, viszont néhány kisebb térben az év végi adminisztratív munkákat, leltározást és egyéb szakmai tevékenységet végzi a munkatársak másik része. Mint kiderült, azzal, hogy a nagyobb tereket nem fűtik, nem világítják, jelentős összeget tudnak megspórolni, a Művelődési Háznál ez 10-15 ezer eurót is jelenthet – jegyezte meg Simon Mária-Tímea igazgató. Szőcs Endre, a könyvtár vezetője úgy számolta, hogy a gázon 5-6 ezer lejt tudnak megtakarítani, a villany esetében pedig mintegy ezer lejt. Igazából a hagyományos szilveszteri előadás elmaradása érintheti komolyabban a közönséget, de – mint Nagy Pál elmondta – az Operett című darab bemutatója nem marad el. A színészek egyébként jelenleg is próbálnak a december 22-ei premierre úgy, hogy a színpadtérben mindössze 17 fok van.
Zenés volt az óév, játékos lesz az új
A továbbiakban a jelenlévők, a már említett vezetők Miklós Zoltán múzeumigazgató és Orendi István, a Néptáncműhely vezetője társaságában beszámoltak a decemberben záruló Zene éve rendezvénysorozatról. Mint kiderült, a véget érő esztendőben gyakorlatilag nem volt olyan hét, amikor ne lett volna legalább egy zenei program, a változatos eseményekből a civil szervezetek is kivették a részüket. Még az olyan, egyébként nem „zenei” intézmény is, mint a Haáz Rezső Múzeum, bekapcsolódott, még mindig megtekinthető a budapesti Néprajzi Múzeummal közösen rendezett Síppal, dobbal, didzseridúval című kiállítás, amelyhez nagy népszerűségnek örvendő múzeumpedagógiai foglalkozássorozatot kapcsoltak. A könyvtárban pedig különleges modern hangszereket állítottak ki az idén, amelyeket a helyszínen ki is lehet próbálni. Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője ugyanakkor kiemelte, hogy idén, az önkormányzat pályázati programjában különös hangsúlyt helyeztek a civilek kulturális kezdeményezéseire, azon belül a zenei események támogatására: összesen 36 pályázatot bíráltak el, 200 000 lejt osztottak szét, ennek mintegy fele jutott a „muzsikás” programokra.
Végül Ölvedi Zsolt bejelentette, hogy 2023 Székelyudvarhelyen a játék éve lesz, a könyv, majd a zene éve után. Sok konkrétumot még nem árultak el a jelenlévők, de azt elmondták, hogy több kulturális „szereplő” is kerek évfordulóhoz ér az új évben (például 25 éves lesz a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely, 30 éves az Alla Breve Vegyeskar, 155 éves a Székely Dalegylet stb.), ezek megünneplését is beillesztik majd a tematikus év programjába. Szerda délutánra pedig a civil szervezetek képviselőit hívták meg a városházára egy közös ötletbörzére, illetve kiírnak egy logópályázatot is a játék éve kapcsán.