Hirdetés

A Geofolk is bekerült az Értéktárba

Köztéri szobrok, épületek, sírkertek kerültek be az elmúlt évben a Szé­kely­ud­var­he­lyi Értéktárba, illetve egy igazi kortárs érték­men­tő projekt is, Dávid Botond fotóművész népviseleti fotógyűjteménye. Az egyre bővülő anyagot bemutató, hordozható kiállítást iskolákba is elviszik, ha kérik, és népszerűsítésére egy kisfilm is készült.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
A Geofolk is bekerült az Értéktárba
A Geofolk kiállítás Udvarhely központjában Fotó: Geofolk/Fb

Aktívnak mondható Szé­kely­ud­var­helyen az értékgyűjtő mozgalom, a város értéktára minden évben bővül néhány tétellel. Az elmúlt évben hat értékjavaslat érkezett az Értéktár ügyintézését és gondozását felvállaló Civil Kurázsi Egyesülethez (CKE), majd az Értéktár Bizottság múlt havi döntése alapján mindegyik felvételt is nyert a Szé­kely­ud­var­he­lyi Értéktárba – tudtuk meg Nagy Páltól, az elbíráló testület, illetve az említett civil szervezet elnökétől. Ezek egyike Dávid Botond fotós Geofolk népviseleti projektje, amely már több mint 2000, népviseletet bemutató felvételt tartalmaz, mintegy 60 országból, és amelyet vándorkiállításként már számos hazai, magyarországi és egyéb külföldi településen csodálhattak meg az érdeklődők. A város két, helytörténeti szempontból kiemelt fontossággal bíró temetőkert­je, a Szent Miklós-hegyi római katolikus, illetve a belvárosi református sírkert is bekerült a helyi értékek közé, akárcsak a főtéri szökőkutat övező szoborcsoport, a Kő- és Agyagipari Szakiskola, valamint Orbán Balázs szobra, amely Hunyadi László erdélyi szobrászművész alkotása, és 1995 óta díszíti a Városháza teret. Ugyanakkor a Geofolk projektet és az Orbán Balázs-szobrot felterjesztik az Erdélyi Értéktár Bizottsághoz is.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A magyarországi Földművelésügyi Minisztérium és a Hungarikum Bizottság megbízásából Erdélyben a Kriza János Néprajzi Társaság 2015-ben indította el az Erdélyi Értéktár létrehozását célzó projektet, az erdélyi magyar nemzeti értékfeltáró és értékmegőrző mozgalomhoz már a kezdetekben, 2016-ban csatlakozott a Szé­kely­ud­var­he­lyi Értéktár Bizottság, a város kulturális, történelmi, természeti, gazdasági ér­té­ke­inek, sajátosságainak meg­őr­zése és bemutatása cél­já­ból. A testületet Ambrus László, Balázs Attila, Fazakas Szabolcs, Gyöngyössy János, Kiss Tibor, Miklós Zoltán, Nagy György, Nagy Pál, Szabó Károly, Szarvas Zsuzsanna és Vass Orsolya alkotja.
Megalakult az Udvarhelyszéki Értéktár Bizottság is, bár annak tevékenysége jelenleg stagnál. Szé­kely­ud­var­he­lyen viszont évről évre meghirdetik az értékgyűjtést, sőt, a polgármesteri hivatal támogatásával kiírt pályázatra beérkezett dokumentációk összeállítói ér­té­kes könyvutalványban is ré­szesültek tavaly.
Ugyancsak pályázati tá­mo­ga­tás­ból állítottak össze az el­múlt években elfogadott javas­latokból egy tartalmas ismertető tárlatot, melyet mozgó kiállításként ősszel a polgár­mesteri hivatal udva­rán mutattak be. Nagy Pál felhívta a figyelmet, hogy az egyre bővülő anyagot időszakos ismertető kiállításként a város iskoláinak és Székelyudvarhely testvérvárosainak is felajánlják. Továbbá Szabó Károly operatőr, az Értéktár Bizottság egyik tagjaként elkészítette az idei évre betervezett promóciós kisfilmet, mely elérhető a székelyudvarhelyi Értéktár és a CKE Facebook-oldalán is. 
A helyi értéktár bővítésére bárki tehet javaslatot – közölte Nagy Pál. Ehhez a Kriza János Néprajzi Társaság honlapjáról letölthető űrlapot kell kitölteni, amit a ci­vil­ku­ra­zsi­egyesulet@gmail.com e-mail-címre lehet elküldeni. Az idei tervek kapcsán az elnök elmondta, hogy folytatják az értéktáras táblák kihelyezését az értéktárban szereplő udvarhelyi épületekre, illetve szeretnének egy honlapot is létrehozni, ahová feltöltenék az összes eddigi tételt, az ismertetőkkel együtt úgy, hogy azok bővíthetők is legyenek, ha például valaki hozzá tud tenni addig kevésbé ismert információt. A Székelyudvarhelyi Értéktár jelenleg 54 értéket tart számon. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!