A gasztronómia mint közös nyelv
Az ország tizenhat megyéjéből érkeztek román és magyar középiskolás diákok Székelyudvarhelyre, hogy bizonyítsák tudásukat a konyhaművészet terén. Az interkulturalitás jegyében zajló főzőversenyen csütörtökön kiderül, kik a legtehetségesebb ifjú séfek az idén.
Finom illatok felhőjében fiatal diákok tüsténkedtek kedden a Septimia Hotels & Spa Resort rendezvénytermében, az Ifjú Séfek vetélkedőjének döntőjén. A rendezvény az interkulturalitás jegyében zajlik, a válogató során a beküldött videók alapján választották ki a szervezők az ország tizenhat megyéjéből azt a húsz diákot, akik ezen a héten összemérik tudásukat és megküzdenek a fődíjért. Idén Hargita megyéből hat versenyző szállt harcba.
A hétfő esti megnyitót és eligazítást követően kedden kétfős csapatokban bizonyíthatták rátermettségüket a versenyzők. A csapatokat sorshúzással állították össze, kikötés volt, hogy román és magyar tagja legyen a párosnak. A versenyzőknek egy főételt kellett készíteniük, háromféle húsból választhattak – csirkemell, fehérkaraj és sertésszűz –, illetve a tányéron kötelező módon egy köret és egy szósz is kellett legyen.
– Negyvenöt perc állt rendelkezésre, hogy elkészítsék az általuk kigondolt főételt, viszont az idő felénél, egyfajta csavarként, kaptak egy meglepetés alapanyagot is, amelyet kötelező módon be kellett építsenek az ételükbe
– magyarázta Molnár Csongor, a zsűri egyik tagja. Ő a Septimia szakácsa, akárcsak Verzár Krisztina, a zsűri vezetője pedig Kiss Florin elismert Temes megyei séf.
A főzés négy standnál zajlott, a diákok igyekeztek legjobb tudásuk szerint megoldani a feladatokat.
– Nem volt nehéz a főzés, az talán nehezebb volt, hogy a csapattársunkkal megértsük egymást
– mondta Pozsonyi Renáta kilencedikes tanuló, a székelyudvarhelyi Marin Preda Elméleti Líceum diákja. Megjegyezte, az utóbbi időben egyre inkább otthon érzi magát a konyhában, ezért is jelentkezett a versenyre.
A gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskolából érkezett Tóth Izabella, aki turisztika szakon tanul, és visszajelzést szeretett volna kapni tudásáról azáltal, hogy megméretteti magát. A csapatok három tányért kellett kitálaljanak a zsűrinek, akik pontoztak, értékeltek, pozitív és negatív észrevételeiket is megosztották a diákokkal.
Szerdán egyénileg folytatódik a megmérettetés, a legeredményesebb két román és két magyar nyelvű diák pedig csütörtökön küzd meg a fődíjért.
– A legjobb magyar és legjobb román nyelvű diák egy professzionális séfképzésen vehet részt a PANGASTRO felajánlásából, illetve egy szálláscsomaggal gazdagodnak
– ismertette Verzár Lóránt ötletgazda, a Septimia Hotels & Spa Resort igazgatója. Meglátása szerint a gasztronómiai rendezvény célja, hogy formálják a fiatalok jövőképét, élményt biztosítsanak számukra, de a diákok szakmai képzéséhez is hozzájárulnak, ugyanakkor népszerűsítik Hargita megyét, illetve Székelyudvarhelyt mint turisztikai célpontot. A rendezvény partnerei a Visit Harghita (Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás), a Hargita Megyei Tanfelügyelőség a román nyelv és irodalom tanfelügyelőn keresztül, és Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.