450 éves a galambfalvi iskola
Négy és fél évszázadra „gömbölyödött” a Nagygalambfalvi Általános Iskola krónikája – ünnepi programmal és a 16. században már létező tanoda évszázadait bemutató emlékkönyvvel is tiszteleg a közösség.
[caption id="attachment_36595" align="aligncenter" width="960"] Galambfalván 1577-ben az iskolamesternek mondta tollba testamentumát Kaczay Ferenc. Már akkor tanítottak[/caption]
Négy és fél évszázad telt el azóta, hogy 1577. május 11-én Kaczay Ferenc testamentumát tollba mondta a falu skólamesterének, Galambfalvi Pál diáknak. A 16. századból fennmaradt írásos dokumentum, amelynek eredetijét a Kemény család csombordi levéltárában a Román Országos Levéltár Kolozs Megyei Igazgatósága őrzi, és amelyet az évfordulós ünnep nyitányaként Tóth Levente, a kolozsvári Erdélyi Református Egyházkerület Központi Gyűjtőlevéltárának levéltárosa fog felolvasni, egyértelmű bizonyítéka annak, hogy négy és fél évszázaddal ezelőtt már iskolája volt a községnek. A falutörténet szempontjából is értékes Kaczay-féle végrendelettől számítja fennállását a galambfalvi iskola, amelynek padjaiból az évszázadok alatt több száz generáció kinőtt, s amelynek diákja volt a falu szülötte és büszkesége, Kányádi Sándor költő is.
A jeles évfordulót október elsején, szombaton ünneplik, az eseményre várnak minden egykori diákot, pedagógust, falubelit, az itthoniakat és az elszármazottakat egyaránt – tájékoztatta lapunkat közleményben Bálint Hajnal iskolaigazgató. A program reggel 9 órakor gyülekezővel, iskolalátogatással kezdődik, majd a köszöntőbeszédek hangzanak el. A centenáriumra készült kopjafát Kántor Csaba püspökhelyettes, a Székelyudvarhelyi Református Egyházmegye esperese áldja meg, igét Szegedi László, az Erdélyi Református Egyházkerület generális direktora fog hirdetni. Az ünnepi program a Nagy- és Kisgalambfalvi Református Egyházközösségek dalárdáinak műsorával zárul.
Az ünnepnapra jelentették meg és szombaton már kapható lesz a Memento című, az iskola krónikáját bemutató emlékkönyv. A 242 oldalas, igényes kiadványban a volt diákok, pedagógusok fotói, az óvoda, valamint a kisgalambfalvi iskola története is helyet kapott, ahogy a Kaczay-testamentum eredeti szövege is. A könyvhöz Bálint Hajnal igazgatónő írt ajánlást, amelyet Kányádi Sándor: Öreg ének című versének soraival vezet be, és amelyet abban a reményben zár, hogy „az iskola évkönyvének új kiadása jelentősen lelassítja majd a felejtést, amiről a költő beszél, és a benne szereplő személyek neve még sokáig fennmarad”.
A képes kiadvány olvasóihoz a az iskola volt diákja, a község polgármestere, Gyerkó Levente írt köszöntőt, amelyben ezekkel a szavakkal tiszteleg az ősi alma mater előtt: „Az elmúlt 450 év alatt ebből az intézményből feltarisznyálva kiváló mesteremberek, tisztességes szakmunkások, neves tanárok, tanítók, lelkészek, mérnökök, orvosok, művészek bizonyították, bizonyítják, hogy az itt elvetett mag jó termőföldbe hullott.”
Lázár Emese