Szuverén Krú: lezárul egy szakasz
Megjelent a csíkszeredai Szuverén Krú zenekar első lemeze, és ezzel le is zárul a banda egy korszaka, hiszen kiszállt az együttesből János László basszusgitáros. A folytatásra is vannak elképzelések, de minderről egyelőre nem sok mindent árult el Balázs Zoltán és Málnási Szabolcs, a banda dobosa és egyik MC-je.
– 2016-ban alakult a Szuverén Krú zenekar, ám most lezárul egy szakasza. Milyen volt az elmúlt hat év?
Balázs Zoltán: A zenekar alakulásának nincs egy nagyon pontos dátuma. Kezdetben egy gitáros ismerősünk próbatermében fröccsözgettünk, s közben zenélgettünk jam session stílusban, spontán, improvizálgatva. Ez aztán addig ment így, hogy egyszer csak észrevettük, hogy van négy-öt „nótánk”. Kezdetben dob-gitár-basszus kombóval és a két MC-vel voltunk, aztán a gitár kiesett a képből, és nem sokra rá beszállt a zenekarba egy barátunk, Stukkeres Pepa, aki 2019-ig volt a banda tagja. Általa jelent meg a zenénkben a scratch, ami a hiphop műfajban nagyon meghatározó elem. Ekkor forrt ki a zenekar végleges hangzásvilága, sokáig még nevünk sem volt, aztán Boti kitalálta, hogy legyen a Szuverén Krú. Addig még nem is voltunk színpadon, viszont nagyon vágytunk rá, így történt, hogy 2017-ben beneveztünk a székelyudvarhelyi Peron Music tehetségkutatóra, de csak azzal a szándékkal, hogy kipróbáljuk magunkat a színpadon. Addig csak a barátok, ismerősök hallgatták a dalainkat, a próbateremben, és nagyon kíváncsiak voltunk arra, hogyan reagál rá egy teljesen új közönség. Annyira jól sikerült, hogy meg is nyertük azt a tehetségkutatót, elhoztuk a fődíjat, aminek köszönhetően felléphettünk a Tusványoson is. Azóta több nagy együttes előzenekaraként léphettünk színpadra, például az Anna and the Barbies és az Esti Kornél zenekar csíki koncertjein. Továbbá volt egy Vibe-os közönségszavazásos verseny is, meg egy gyergyói Utcazene Fesztivál, amelyeket szintén megnyertünk, így további meghívásoknak tehettünk eleget. Később meghívást kaptunk a budapesti Soundcam stúdió Friday Session nevű YouTube-sorozatába is. Emellett a hat év alatt sikerült összehoznunk hat videóklipet.
– Különböző stílusú zenéket játszotok, de ha mégis be kellene sorolni valamelyik kategóriába, akkor melyik lenne az?
B. Z.: Az az igazság, hogy mi tényleg rétegzenét játszunk. Ez egy fúzió, aminek hiphop az alapja, és különböző zenei stílusokkal keveredik. Van rockosabb oldalunk, de elektronikus és reggae-elemek is belekerülnek a repertoárunkba. A stílusunkat a zenekar egyéniségeinek összetettsége hordozta, az, hogy több különböző zenei ízlésű személy állt össze. A zenekarból távozó Lacinak is egy olyan egyéni zenei világa van, amit nem tud pótolni senki a zenekarban, az ő stílusát nem fedi le a továbbiakban senki sem.
– Hogyan látjátok, milyen kihívásokba ütközik egy helyi zenekar a hétköznapokban?
B. Z.: Köztudott, hogy a járványos időszak nem volt jó hatással a zenekarok hétköznapjaira, de ezenkívül azt látom, hogy a bőség zavarában nincs könnyű helyzetük. Itt arra gondolok, hogy nem elég jó zenekarnak lenni, minőségi zenét játszani, mert még így is nagyon nehéz eljutni a megfelelő közönséghez. Meg vagyunk győződve arról, hogy ha az utcán megmutatnánk egy dalunkat a járókelőknek, bizonyára nagyon sokaknak tetszene, de azt is sejtjük, nem sokan tudnák, hogy mi létezünk, működünk, vannak klipjeink a neten stb. Ennek többek között az is oka, hogy annyira görgetünk az interneten, akkora az ingerküszöb, hogy sokan szinte észre sem veszik a jó dolgokat, úgyhogy a megfelelő közönség megtalálása az egyik kihívás, de szerintem nemcsak nekünk, hanem más zenekaroknak is. Egy másik nehézség az, hogy a helyi rendezvényszervezők nagyobb előszeretettel hívják fellépésekre a magyarországi zenekarokat, mint a helyieket. Nagyon ritka jelenség, hogy helyi zenekarok szerepeljenek a nagyobb rendezvények programjában, s ha meg is hívnak, akkor nem olyan időpontban biztosítanak fellépési lehetőséget, ami a legalkalmasabb lenne számunkra s arra, hogy minél többen jelen legyenek a koncerteken, és a zenei stílusnak megfelelő közönségnek léphessünk fel. Ugyanakkor nagy nehézséget jelent az is, hogy kevés pénzből kell jó minőségű dalokat, videóklipet kiadni. Nem egyszerű anyagi forrást találni. Kihívás az olyan új tagok toborzása is, akik hosszú távra el tudnak köteleződni, ezért hangszertől függetlenül nyitottak vagyunk az új tagok fogadására is. Úgyhogy itt megragadnánk az alkalmat, és felhívnánk a figyelmet, hogy akinek tetszik a Szuverén Krú zenéje, játszik valamilyen hangszeren vagy énekel, és el tudja képzelni magát egy ilyen zenekarban, az bátran keressen meg minket.
– Ma jelent meg az első lemezetek.
Málnási Szabolcs: Így van, ma jelent meg az első lemezünk, és ezzel le is zárul a zenekar egy korszaka. Ezen a lemezen olyan számok is vannak, melyeket a kezdetekben írtunk, de olyan is, amit az utóbbi években. Ez egy lenyomat a hat évünkről, minden rajta van, ami eddig történt. Az elején nem is igazán vettük komolyan a lemezkiadás ötletét, hiszen tényleg csak hobbiszinten indult, és meg is marad annak. A kiadás ideje többek között azért is csúszott, mert a lemezen lévő zenét én kevertem, a munka és a család mellett nem könnyű feladat időt szakítani erre, de nemcsak ez volt a csúszás oka. Egy ideje vártunk a kiadásával, mert elbizonytalanodtunk a Laci kilépése miatt, és egy kicsit a motiváltságunk is alábbhagyott, de később beláttuk, hogy bármi történt, ezt a lemezt meg kell mutassuk a közönségünknek, ugyanakkor méltó lezárása tud lenni ennek az időszaknak. A borítóval is jó ideig dolgoznunk kellett, de mindebben a legjobb az, hogy minden a saját tervezésünk és munkánk.
– Mindezek fényében mik a további terveitek?
B. Z.: Ami a tagokat illeti, vannak új jelentkezők, aztán meglátjuk, hogy merre tudunk fejlődni egy esetleges új felállásban. Idő és munka kell ahhoz, hogy megtaláljuk azt az utat, hangzást, amely minőségileg a továbbiakban is bevállalható. Semmiképp nem szeretnénk egy félkész valamit megmutatni, csakis amikor kiteljesedik ez az új vonal. Már látjuk ezt az utat, csak végig kell mennünk rajta. Ha ez megvan, akkor továbbra is szeretnénk koncertezni és klipeket készíteni.
– Milyen felületeken érhető el az új lemezetek?
M. Sz.: Fent van már mindenhol: YouTube, Spotify, iTunes, Facebook. Egyelőre CD nem lesz, s ha lesz is, csak limitált mennyiségben.
Bíró István