Finom élet hétvégén a Gyimesekben
Tavaly nagy sikerrel robbant be az egyedülálló gasztrofesztivál, amelyre mintegy kétezren voltak kíváncsiak. A második még változatosabb, még színesebb és különlegesebb programmal tesz azért, hogy Erdély lassan, de biztosan felkerüljön a nemzetközi gasztronómiai térképre.
Gyimesközéplokon, Borospatakán, a Gyimesi Skanzenben szeptember 14–17. között zajlik a II. Taste of Transylvania gasztrofesztivál, a Pro Economica Alapítvány és a székelyudvarhelyi PÁVA KulinarIQum Egyesület közös szervezésében. Csütörtökön szakmai nappal indítanak, a vendéglátós és más rokon szakmák képviselőit várják, akiknek lehetőségük lesz a kapcsolatépítésre, ismerkedésre, egymás termékeinek és szolgáltatásainak kipróbálására, majd holnaptól már a nagyközönség számára is nyitva áll a fesztivál.
Csak, ami autentikus
Az egyik legfontosabb tudnivaló, hogy a lényeg továbbra is az erdélyi alapanyagok és gasztronómiai hagyományok ápolása. Ezt idén a tavalyhoz képest még hangsúlyosabban a low waste filozófiával is összekötötték a szervezők.
– Azt szeretnénk, ha minél kisebb lenne a fesztivál ökológiai lábnyoma. Ezért semmilyen műanyag nem lesz, visszaváltható üveges ásványvizet kínálunk, az evőeszközök, tányérok is teljesen lebomló anyagból készültek. Költség szempontjából ez nagyobb terhet ró ránk, de hiszünk abban, hogy ebbe az irányba kell nekünk tartani. Ami talán a legfontosabb, hogy semmi olyan alapanyagot nem engedélyeztünk a fesztiválon használni vagy bemutatni, amit ezer kilométerekről kellett ide utaztatni, vagy olyat, ami tájidegen. Nem azt mondjuk, hogy a homár, lazac, avokádó nem jó, hanem azt, hogy ami itt megterem, ami itt hagyományos, ami a mi kultúránk része, azokat az alapanyagokat szeretnénk jobban megmutatni. Valamint még azt is fontos kiemelni, hogy a zöldségeket, húst Erdélyből, gyakran kistermelőktől szerezte be mindenki – mondta Trucza Adorján, a fesztivál ötletgazdája és főszervezője.
Mindez szervesen kapcsolódik a Taste of Transylvania céljához is, amely Trucza szerint nem más, mint hogy visszataláljunk önmagunkhoz, és ezáltal az erdélyi multikulturális gasztronómiát felhelyezni – valamennyi idő alatt – a világ gasztrotérképére.
Pezsgős panoráma az Apahavasról
Ebben a miliőben mutatkozik be 28 kiállító, és mintegy 40 előadás várja a betérőket. Vannak köztük magyarországiak, hazaiak, Michelin-csillagosok vagy Michelin-ajánlással bírók is, közös bennük, hogy magas színvonalon művelik a gasztronómiát.
– A tavalyi fő előadói helyszín, a csűr mellé egy újabb színpad is épült a skanzen domboldalára, ahol szintén gasztronómiai témájú előadások és kulturális programok kapnak helyet, többek között Berecz András mesemondó és népdalénekes is fellép itt, ráadásul fia társaságában. További szerepeket kap a fősátor is, ahol most már nemcsak a kiállítóktól beszerzett finomságokat lehet fogyasztani, de táncház és egyéb események is várják a vendégeket
– tájékoztatott Szász Attila kommunikációs munkatárs.
Nagy újdonság a Champagne bár, amit a fesztiváltól nem messze található Apahavason rendeznek be, ahová külön járművekkel viszik ki az érdeklődőket. Itt a környék egyik legszebb panorámáját élvezhetik a vendégek, egy pohár pezsgő vagy bor társaságában. Trucza és Szász egy másik „premierről” is lelkesen számolt be: lesz „Örömfőzde”, ahol 50 szakács négy turnusban, kisebb csoportokra osztva és egymást váltva fog főzni, ki-ki a saját fantáziája és tapasztalata szerint.
Az idei fesztivál egyik kiemelt programja az ország legnagyobb drónshowja: hétvégén két alkalommal, pénteken és szombaton este 320 drón száll fel a budapesti augusztus 20-i drónshowt is kivitelező csoportnak köszönhetően.
– Tehát aki eljön, csupa jóra számíthat, bátorítok mindenkit, hogy nézze meg ezt a fesztivált, főleg azokat, akiknek az átlagosból jutott már elég az idén
– tette hozzá Trucza Adorján.
Vonat, busz, Lótaxi
Ahogy az ötletgazda szokta mondani, a skanzen nem jött közelebb az utóbbi egy év alatt sem a nagyvárosokhoz, sem a repterekhez. Idén viszont különleges vonat indul Budapestről ma délután, hogy minél több anyaországi vendég is bekapcsolódhasson a gyimesi programokba. A Taste of Transylvania csapata segített az érdeklődőknek a szállásfoglalásban is, mint megtudtuk, a környékbeli szállások már mind beteltek, de Csíkszeredában még van néhány hely. A megyeszékhelyről napi kétszeri oda-vissza ingyenes buszjáratot indítanak a fesztiválra (a Fenyő Hotelnél és Csíksomlyón, a Jakab Antal Háznál lehet felülni), valamint minden este még egy utolsó visszautat is biztosítanak. A járatokon előnyt élveznek azok, akik rajtuk keresztül foglaltak szállást, de ha van hely, bárki csatlakozhat. Az autóval érkezőknek jó tudniuk, hogy a gyimesközéploki eltérőnél tágas parkolót alakítottak ki, ahol napi 10 lejt kell fizetni a parkolásért, viszont innen ingyenes Lótaxival, vagyis lovas szekérrel lehet eljutni a skanzenig, ez a lehetőség visszafelé is igénybe vehető.
– Ezzel a kezdeményezéssel egyrészt élményt is nyújtunk, másrészt a borospataki lovas gazdákat is bevonjuk a fesztiválba, továbbá így tudjuk elérni, hogy minél kevésbé avatkozzunk be a gyimesi emberek mindennapi életébe
– emelte ki Trucza.
Jegyeket online is lehet vásárolni, valamivel kedvezményesebb áron, de a helyszínen is megváltható a belépés.