Hirdetés

Dr. Putnoki-Csicsó Zoltán: vidám szakma, kiváló csapattal

Tavaly ősszel a megyében első alkalommal végeztek ureteroszkópiával lézeres vesekőzúzást a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház urológiai osztályán. Az azóta eltelt időszak tapasztalatairól és az osztály működéséről beszélgetünk dr. Putnoki-Csicsó Zoltánnal, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház urológus szakorvosával.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 6 perc
Dr. Putnoki-Csicsó Zoltán: vidám szakma, kiváló csapattal
Fotó: Veres Nándor

– Hány műtétet végeztek az átadót követően? 

– Tavaly ősszel végeztünk a megyében első alkalommal a Csíkszeredai Me­gyei Sürgősségi Kórház uro­lógiai osztályán flexibilis ure­teroszkópiával történő lézeres vesekőzúzást, amely minimálisan invazív urológiai műtétet jelent. Azóta nagyjából fél év alatt nyolcvan beavatkozáson vagyunk túl. Ámbár a műszert októberben kaptuk, önálló beavatkozásokat januártól végzünk vele. 

– Milyen tapasztalatokkal gazdagodtak az elmúlt időszakban a lézeres beavatkozás tekintetében? 

– Októberben kurzuson vettünk részt, ekkor még nem volt számottevő pacientúránk, de idővel kezdett kialakulni, és egyre többen fordultak hozzánk. Kezdetben az ország más pontjaiból – Bukarest, Nagyvárad – jöttek és segítettek orvosok a gép üzemeltetésénél. Az alapokat tőlük sajátíthattuk el. Intenzív, de hasznos képzésen vehettünk részt, elsősorban az elméleti ismeretekre helyezve a hangsúlyt. Később erre a tudásra alapozva egyre komolyabb beavatkozásokat végeztünk sikeresen. A műtét során egyszerre két orvos dolgozik a műtőben, de a beavatkozás része a sebész számára egyedi. A kollégákkal folyamatosan eszmecserét folytatunk. Megbeszéljük tapasztalatainkat és észrevételeinket egymással. A flexibilis ureteroszkópiával történő beavatkozások tekintetében folyamatosan fejlődik a csapat. Nemrégiben Bukarestben vettünk részt továbbképzőn. 

– Beszélne a pácienskörről, honnan érkeznek? 

– A páciensek nagy része Hargita megyéből érkezik, de a szomszédos megyékből is jönnek szép számmal betegek. Az eljárás gyakorlatilag minimál invazív kezelési módszere a vesekőbetegségeknek, és nem igényel hosszabb befekvési időt. 

– Beszélne az urológiai osztály működéséről az elmúlt időszakban? 

– Az urológiai szakosztályon januártól mostanáig összesen 585 krónikus és sürgősségi esetet kezeltünk. Ez a szám azokra a páciensekre érvényes, akik több mint 24 órát töltöttek a kórházban. A tavaly év júliusától mostanáig összesen 1186 befektetett betegünk volt, ehhez a napos befekvések nem tartoznak hozzá, azaz, akik kevesebb mint tizenkét órát tartózkodtak a kórházban a kezelést követően. Nekem személyesen tavaly január óta 272 befektetett esetem volt, a naposakat nem számítva, és 325 esetben végeztem kisebb-nagyobb beavatkozást. Az urológián a csapatunk összeforrt, és segítjük egymást a munka során. Az urológiai osztály vezetője dr. Albert Claudiu urológus főorvos, munkatársai dr. Kosza Hunor urológus szakorvos, dr. Szőcs Hunor és jómagam. 

Veres Nándor

– Mikor érkezett a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz? Hogyan látja a kórház infrastruktúráját, és milyen személyes fejlődési lehetőségeket lát Csíkszeredában? 

– Tavaly januárban érkeztem a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz, és azóta azt látom, hogy folyamatosan fejlődik. Befektetések és eszközfejlesztések egyaránt történtek. Az osztályon egy laparoszkópra lenne szükségünk, amivel a nyitott műtéteket tudjuk helyettesíteni, akár veseeltávolító műtéteknél is kiválóan használható. Tapasztalattal rendelkezünk ilyen beavatkozások és géphasználat terén, de az osztályunknak is szüksége lenne egy külön orvosi eszközre. A laparoszkóp szintén minimál invazív műtétet tesz lehetővé, minimális külső heggel jár. A környezetet első pillanattól szerettem, nem éreztem idegenek, jól ment a beilleszkedés tágabb és szűkebb körben egyaránt. Kézdivásárhelyen születtem és nevelkedtem. A Nagy Mózes Gimnáziumba jártam, Marosvásárhelyen végeztem az orvosi egyetemet. Hogy a csíkszeredai kórházat választottam, abban több szempont is szerepet játszott, előzetesen beszéltem a menedzser asszonnyal, illetve láttam korábban, hogy mennyire fejlődik a kórház, és tudtam, hogy kiváló szakemberekkel dolgozhatom együtt. Személyes fejlődésem szempontjából már azt is nagy előrelepésnek tartom, hogy hozzáférést kaptam az ureteroszkópiás lézertechnikához. A csapatmunka fontos, következő lépésben szeretnénk az urológiai laparoszkópiás beavatkozás módszereit elsajátítani. Ez rövid távú céljaink között szerepel az osztályon. 

– Mi a személyes motivációja orvoslás terén? 

– Még hetedikes koromban leíratta velünk az osztályfőnök, ki hogyan képzeli el a jövőjét. Édesanyám egyetemistakoromban elevenítette fel a szülőértekezleten felolvasott írásomat: „Ülök a rendelőmben, ahol a háttérben szól a zene és vizsgálom a betegeimet.” Édesanyám rögtön tudta, hogy ez az én írásom volt. Tehát hetedikben eldöntöttem, hogy orvos akarok lenni. Az, hogy azon belül mivel foglalkozom, később dőlt el, a sebészeti pálya mellett végig kitartottam. A szakmánkra azt szoktam mondani, hogy alapjában vidám szakma. A legtöbb páciens sírva érkezik, de vidáman hagyja el a kórházat. Természetesen nem minden esetben érvényes, de talán az urológiai osztály pácienseinek számottevő hányadára kijelenthető. Az urológia a lehetőségek és a technológiai beavatkozások szintjén szerteágazó. A szakma háromféleképpen is gyakorolható, csak járó betegekkel foglalkozni, csak műteni, és a kettő kombinációja révén is lehetséges. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!