Bernáthegyi – 2. rész
A bernáthegyiről leghamarabb a Beethoven című vígjáték jut eszünkbe. A szelíd óriások nem sokban különböznek filmbéli társuktól, hősiesen kiállnak gazdájuk mellett. Igazi családbarát fajta, hűsége megkérdőjelezhetetlen. Ruczuj Gellért bernáthegyi-tenyésztővel beszélgettünk, aki nemcsak a Gyergyói Hoki Klub kapusaként, de a kennelben tanúsított munkájában is helytáll.
A kennel létrehozása gyerekkori álma volt a csíkpálfalvi születésű Ruczuj Gellértnek, aki tizenkét év távollét után költözött haza Magyarországról. Jelenleg is Csíkpálfalván él feleségével és a családtagoknak számító tizenhét bernáthegyi kutyájával. Mint mondta, a profi sportolás mellett számára ez egy választott életmód, és minden erejével azon dolgozik, hogy kutyáinak a legoptimálisabb életkörülményeket biztosítsa. Az edzések és turnék mellett a tenyésztés komoly idő- és energiabefektetést igényel, szerinte ezt kizárólag szívből érdemes csinálni.
Felelősségteljes tenyésztés
Gellért szerint a kutyák tenyésztése, egészséges nevelése és gondozása olyan erőfeszítést igényel, amely szívből fakad, nem mellesleg bernáthegyi kutyái közül több díjnyertes is kikerült.
– El kellett teljen ez a nyolc év, most érzem a munkám gyümölcsét. Sikerült olyan kölyköket eladni külföldre és belföldre, melyek jó úton haladnak, és megfelelnek az elvárásaimnak. A tenyésztésen belül rengeteg dologra figyelni kell, legyen szó a fedeztetésről vagy éppen idegen kutyák kennelbe hozataláról, vérfrissítés céljából – ismertette a tudnivalókat.
Gellért hangsúlyozta, az eladott kölykök életét mindig figyelemmel kíséri.
– Sajnos a bernáthegyi fajta világában is sok szaporító jelent meg, akiknek egyetlen céljuk, hogy minél több kölyköt adjanak el. Azzal, hogy ellenőrzöm, hova kerülnek eladás után a nálam született kiskutyák, valamelyest visszaszorítható ezen szaporítók tevékenysége – hívta fel a figyelmet.
Hozzátette: tavaly nyáron rekordot döntöttek, tizenhét kiskutyát ellett egy szukája. Az ellést követően Gellért rendszerint három hétig ott alszik a szuka és kölykei mellett, így biztosítva a háromóránkénti etetést a kicsik számára.
A fajtával kapcsolatos tévhit
A fajtával kapcsolatban a legtöbb ember félelme az, hogy egyszerűen fenntarthatatlan mennyiségű táplálékra van szüksége. Gellért szerint ez is tévhit, mint bármilyen más fajhoz kötött előítélet.
– A bernáthegyi kutya sem eszik többet, mint bármilyen más nagy testű társa. Laikusként mindenkinek az az első gondolata, hogy egy bernáthegyi kieszi majd a vagyonából, ám ha minőségi táplálékot kap, teljesen átlagos mennyiség elegendő számára. Serdülőkorban természetesen minimálissal többet eszik, hogy izmot is építsen. A kutya természete minden fajtánál nevelés kérdése, harcikutya-fajták is lehetnek tökéletes családi kutyák. Láttam már fajtól függetlenül minden vérmérsékletű kutyát – cáfolt rá a tévhitekre Gellért.
Versenyeken is szépen helytállnak
Amikor lehetősége van, Gellért versenyekre is jár kedvenceivel. Erre a nyári időszak a legmegfelelőbb, ugyanis a téli és tavaszi periódusban a jégkorongszezonra összpontosít.
– Több szép eredményt is elértünk a kiállításokon. A kennelben számos román bajnok van, de többszörös Best In Show-nyertes kutyával is büszkélkedhetünk. Bernáthegyik lévén, úgy gondolom, ez nagy szó. Leginkább országon belül versenyzünk, de ha van időnk és lehetőségünk, a környező országokban is nevezünk kiállításokra – részletezte.
A kutyák versenyre való felkészítését Gellért teljes mértékben saját kezűleg végzi. A tenyésztő elmondta, a potenciális versenyzőket már kölyökkoruktól képezik.
– Jó minél előbb megszoktatni őket a versenyhelyzettel, ez mindentől függetlenül jót tesz nekik. Megbarátkoznak a különböző ingerekkel, szagokkal, emberekkel, és felnőttként könnyebben kezelhetők majd. Most már van annyi tapasztalatom, hogy egész pici korukban látom, melyikükből lesz jó show-kutya, és melyikből jó tenyészkutya. Verseny előtt futtatom őket, hogy az izomzatuk és mozgásuk megfelelő legyen, emellett próbálom megtanítani nekik a beállásokat. A kiállításokon több tényezőt is megfigyelnek, mint például a mozgás, a testfelépítés, temperamentum, fogazat stb. A kozmetikázásukat pedig magam vállalom – részletezte a tenyésztő.
Saját kedvencei mellett nyaranként, hobbi gyanánt nagy termetű kutyák kozmetikázását is vállalja – elmondása szerint a nagy testű kutyák állnak legközelebb a szívéhez.
Akik levesznek a lábadról
A csíkpálfalvi látogatásunk során már a kapun belépve mély benyomást tett egy fekete bundás óriás, Sári, akinek az a kiváltság jutott, hogy Mazsival, a cocker spániellel együtt az első udvaron randalírozhat. A bernáthegyi mellett ugyanis az utóbbi években Gellért nagy kedvencévé vált a fekete hosszú szőrű újfundlandi fajta is. Elmondása szerint az újfundlandi egy hatalmas, ölelni való medvéhez hasonlít, akiben hihetetlen szeretet és erő lakozik. Ez a fajta rajong a gyerekekért, de nem csak értük: bernáthegyi társaihoz hasonlóan szinte bárkit könnyedén levesz a lábáról, minden értelemben.
– Sárit egy nagyon jó ismerősömtől vettem, remélem, hogy az újfundlandi-tenyésztésnek is egy alappillére lesz. Itt az udvaron nincs nekik már hely. Innen nem messze, a falu végében kaptam szüleimtől egy területet, ahová új kenneleket építettünk, és tavasszal beköltöznek a kutyák. Ott sokkal nagyobb területen mozoghatnak majd, jobban éreznék magukat, magasabb életszínvonalat biztosíthatok – vázolta terveit Ruczuj Gellért.
A tenyésztő elmondta, az idősebb kutyái természetesen egy kicsit közelebb állnak a szívéhez, ők biztosan a családi háznál maradnak. Hozzátette: szülei és felesége segítsége nélkül nem tudta volna megvalósítani álmait, az ő segítségüknek és erőfeszítéseiknek köszönhetően sikerült megvalósítani mindezt.
Adorján Zsófia