A táplálás legfőbb szempontjai
A gazdikat számos kérdés foglalkoztatja kedvencük állapotával kapcsolatban. Néha olyan tüneteket észlelhetnek rajtuk, melyekre nem fordítunk kellő figyelmet, és ennek bizony komoly következményei lehetnek. Az állatorvost kérdeztük sorozatunkban igyekszünk olyan témákat körbejárni, illetve olyan információkat megosztani, melyek hasznosak lehetnek a gazdik számára.
Az állatorvost kérdeztük sorozatunkban a csíkszentdomokosi születésű Biró Richárdot kérdeztük, aki jelenleg Magyarországon, Kunszentmiklóson, vegyes praxisban kamatoztatja tudását.
– Falusi gyerekként elég korán kapcsolatba kerültem a háztáji állatokkal, már kiskoromban kialakult bennem valamiféle ragaszkodás az állatokhoz. Néha, mikor előkerült egy-egy gyerekrajzom az óvodából, legtöbbször állatokat ábrázolt, leginkább lovakat. A középiskolás éveimet a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban végeztem, és onnan vettem célba
a Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvos-tudományi Egyetemet, ahol tanulmányaimat folytattam, idén nyáron végeztem – tudtuk meg Biró Richárdtól.
Nyakunkon az ünnepek, és ilyenkor nagyon sok ínyencség kerül az asztalra. Kedvenceink tágra nyílt pupillákkal kikövetelik a kóstolót, amire egy szerető gazdi nehezen tud nemet mondani. Bár rosszul hangzik, mégsem minden esetben a legjobb döntés eleget tenni kedvencünk óhajának.
– Akárcsak az őse, a farkas, a kutya is húsevő, más szóval ragadozó. Ám egyikük sem kizárólag húsevő. Ez a magyarázata annak, hogy egyes kutyák kipukkadásig tömik magukat, ha nem szabályozzuk az eleség mennyiségét. Ösztöneik késztetik őket erre, melyek azt súgják, egyenek, mert ki tudja, mikor jön el a következő étkezés ideje. Egy kutya egészségét és teljesítőképességét csak a megfelelő táplálkozás képes optimálisan biztosítani. A gazdiknak ezért érdemes tisztában lenni a különböző fajták táplálkozási igényeivel és tápanyagok emészthetőségével – avatott be az állatorvos.
A megfelelő élelem kiválasztása
Kérdésként merülhet fel, hogy kedvencünk emésztőrendszere mennyire boldogul, ha csak tápok képezik az étrendjét. Szükséges-e keverni ezt valamivel, vagy épp ellenkezőleg?
– A kutyák nem unnak rá az állandó ízre, teljesen elfogadható, ha rendszeresen ugyanazt a tápot kapják. Ha megfelelően van kiválasztva, az emésztésüknek jót tesz a rendszeresség – mondta el az állatorvos.
Elmondása szerint a legegyszerűbb etetési mód, ha kiválasztunk egy jó minőségű tápot, figyelembe véve a kedvencünk fajtáját, korát és aktivitási szintjét. Időnként kényeztetésképpen otthon készült finomsággal kínálhatjuk, ezzel növelve étkezési kedvét, ha netán beteg és elvesztette az étvágyát. A főtt étel ne legyen forró vagy túl hideg, mindig hűtsük szoba-hőmérsékletűre, mielőtt megkínálnánk vele kedvencünket, ugyanakkor ne legyen nagyon zsíros vagy fűszeres.
– Pár szóban a házi kosztról: a legtöbb kutya örömmel fogadja a házi kosztot, ez azonban önmagában nem elég. Nem túl bonyolult kiegyensúlyozott módon táplálni kedvencünket. Az optimális tápanyagbevitelnek érdemes utánanézni, például az interneten – itt a kutya mérete, aktivitási szintje után ki lehet választani a megfelelő táp mennyiségét –, de minden tápostasakon vagy -zsákon található egy táblázat, amely a kutya súlyának megfelelő élelem mennyiségét jelzi. Azt lehet adni akár egy vagy két részre osztva, például reggel és este – jegyezte meg a szakember.
Szükséges-e táplálékkiegészítőket adni?
Néha elgondolkoztatja a gazdikat az, hogy a táplálékból elegendő vitaminhoz jutnak-e kedvenceik, vagy szükséges ezt valamilyen formában pótolni.
– Táplálékkiegészítőket és vitaminokat adhatunk, viszont vannak vitaminok, amiket az emberekkel ellentétben a kutyák szervezete elő tud állítani, így azokat nagyon könnyen túladagolhatjuk. Ilyenek az úgynevezett zsírban oldódó vitaminok, például A-, D-, E-vitaminok, így nem feltétlenül szükséges a pótlásuk, de ha mindenképp ragaszkodunk ezek használatához, előtte érdemes kikérni egy állatorvos véleményét.
A vízben oldódó vitaminok időszakos pótlása ajánlott (C- és B-vitaminok), ezekkel teljesen más a helyzet, mert sokkal nehezebb túladagolni – tudtuk meg.
Fontos a mértékletesség
Sokan esnek abba a hibába, hogy éjjel-nappal élelmet hagynak kedvencüknek, néhányan pedig véteknek tartják és ellenzik ezt.
– Általánosságban elmondható, hogy körülbelül négy-nyolc hónapos korig minden kölyöknek jót tesz, ha napi háromszor kiélheti erőteljes rágási ingerét, ezért ajánlott előnyben részesíteni a száraztápokat. A ropogós tápszemek rágása biztosítja a szükséges mechanikai hatást, ami az erős és rugalmas állkapocs és a fogak fejlődéséhez szükséges. Majd 10-12 hónapos korig napi kétszer, azt követően napi egyszer elegendő etetni a kutyákat. Mindez persze nagymértékben függ az adott fajtától, testmérettől, esetleges betegségektől, az állat korától, kondíciójától és egészségi állapotától. Viszont fontos, hogy etetés után kerüljük a kutya mozgatását, nagyobb fizikai terhelését – hangsúlyozta az állatorvos.
Tiltólistás élelmiszerek
Az ételbőségben sokszor észre sem vesszük, hogy mit adunk négylábú kedvencünknek, gondolván, hogy rosszat nem tehetünk vele. Viszont vannak olyan falatok, amelyeket jobb, ha mellőzünk, és nem terheljük vele emésztőrendszerüket, hisz ez akár az életükbe is kerülhet.
– Vannak bizonyos élelmiszerek, amelyeket tilos adni nekik. Ilyenek a szilánkosra tört csontok, például csirkecsont vagy hasonló méretű üreges csontok, mert a csontszilánkok perforálhatják a kutya, illetve macska beleit. Mazsola, szőlő – ezek a gyümölcsök egészségesek az emberek számára, de mérgezők a kutyáknak. Ezek ugyanis erős hatást gyakorolnak a kutya egészségére, fogyasztásuk akut és hirtelen veseelégtelenséghez vezethet. Az olajos magvak – így a dió mellett például a mogyoró, kesudió is – nagy mennyiségben, egyedi érzékenységtől függően szintén veszélyesek a kutyákra nézve. Natúr, illetve sózott, pörkölt formájában egyaránt kerülendő. Ha a kertben diófa van, figyeljünk kedvenceinkre! Sajnos nem lehet elégszer hangoztatni: a csokoládéban, illetve a kakaóban található teobromin a kutyánk számára halálos méreg. Így fokozottan ügyeljünk arra, hogy semmilyen körülmények között ne férhessen hozzá! Ha valamilyen módon mégis sikerül hozzájutnia egy-két szaloncukorhoz, például karácsony ünnepén, azonnal vigyük orvoshoz! – figyelmeztetett Richárd.
Szilágyi Dalma-Orsolya
Tudtad, hogy...? Egyes ebeknél minden probléma nélkül megy végbe a tápváltás. Sokuk azonban a következő tüneteket mutatják, ha nem szoktak még hozzá az új eledelhez: puffadás, gyakori székelés, hasmenés, hányás, viszketés és a táplálék megtagadása. Ha a kutyánál az említett tünetek egyike vagy több is jelentkezik, akkor először is az új eledel mennyiségének csökkentése szükséges, és pár napig javallott ennél a részaránynál maradni. Ha tartósan jelen vannak a panaszok, vagy netán visszatérnek az új eledel mennyiségének növelésével, ajánlott inkább más tápot keresni.Forrás: zooplus.hu