A tanévkezdés mindig új lendületet ad
Az együttes tevékenykedett az elmúlt két vagy inkább két és fél év alatt is a bezártságban, csak éppen a nézőközönség számát kellett mindig lecsökkenteni, és bizonyos programoknál meg kellett várni, hogy a fertőzési mutatók annyira csökkenjenek, hogy megtarthassák a programokat.
De mindvégig zajlott a munka, a próba, a gyakorlás kisebb létszámú csoportokban. Az 1997-ben alakult székelyudvarhelyi Kékiringó Néptáncegyüttes nem tartozik egyetlen iskolához vagy intézményhez sem. Ez részben hátrány, ugyanakkor előny is, hiszen „gyűjtőterülete” kiterjed a városra és annak környékére egyaránt.
Négy korcsoportban zajlik a tevékenység jelenleg: az aprók táncházában – két és fél éves kortól 6–7 évesig –, az alsó tagozatosok – 7–10 évesek –, a felsősök – 11–14 évesek – és a nagyok csoportjában, akik általában középiskolások. Ezenkívül van két felnőttcsapat is, a szülők és az egykori együttestagokból baráti társaság, illetve újabban olyanok is érdeklődnek, akik gyermek- és ifjúkorukban egyáltalán nem táncoltak, de megkedvelték a Kékiringót és a körülötte pezsgő hangulatot. Mert táncot tanulni sosem késő.
– Ebben az esztendőben Hargita Megye Tanácsa is támogatott az edzőtáborunk megvalósításában, egy magyarországi kiszállás alkalmával, illetve hagyományőrző családok találkozója létrehozásakor használhattuk fel az innen elnyert pénzforrást – mondta Both Aranka, az együttes vezetője. – Szeptemberben egyik hétvégén kétfelé kellett szakadjon a kékiringós csapat, mert egy időben két olyan meghívása is volt, amelynek sokéves barátság áll a hátterében. Szeptember 15–18. között a balánbányai Botorka Fesztiválon léptek fel a „kicsik”, a „nagyokkal” pedig Kiscsőszre utaztunk (Veszprém megye), az Együttélésben fesztiválra – folytatta a továbbiakban.
Mindkét helyszínen immár több mint két évtizedes kapcsolataik vannak, hagyomány- és tapasztalat-átadási alkalmak ezek, de ugyanakkor tanul is a tagság, hiszen más vidékek, más tájegységek népdalait, népzenéjét, népi táncmozdulatait sajátíthatják el és gyakorolhatják. A következő nagy megmérettetés a karácsonyi jubileumi műsoruk lesz, ez határozza meg a fő irányt, de emellett zajlanak a megszokott próbák, a képzések. Az együttesvezető elárulta, hogy Forró István prímás új zenészgeneráció kinevelésén fáradozik, akiket majd ezen a decemberi gálaműsoron is láthat-hallhat a nagyérdemű.