A mollik
Egy akvárium, melyet szebbnél szebb halfajok és növények díszítenek, nem csak az állatbarátok számára, hanem bárkinek kellemes környezetet biztosít. A szépvízi Antal Lóránt gyermekkorában a horgászat révén barátkozott meg a halakkal, mára azonban ezek a kis állatok a mindennapjai szerves részét képezik.
Fekete és sárga mollik lakják be a szépvízi Antal Lóránt akváriumát, aki gyerekkora óta szoros barátságot kötött az akvarisztikával.
– Kiskoromban nagyon sokat jártunk horgászni a családdal. Volt egy barátom, akinek volt akváriuma. Abban az időben ez különleges dolognak számított, hisz még csupán saját kezűleg készített akváriumok léteztek, és a halakat sem lehetett olyan könnyen beszerezni, mint mostanában. Nagyon megtetszett, és úgy döntöttem, hogy én is szeretnék egyet. El is készítettem egyet, csepegett sok helyen, de az enyém volt. Ma már van egy kétszáz literes akváriumom, tele fekete és sárga mollival. Úgy tartom, hogy ha az ember nekifog valaminek, akkor azt a lehető legjobban végezze – vélekedett Lóránt.
A molliknak több fajtáját ismerjük, tulajdonságaik általában azonosak, ám színükben különböznek egymástól. A fekete és sárga molli az elevenszülők csoportjába tartozik, sok más halfajtával ellentétben békésen viselkedik, nem agresszív haltársaival, és nem jelent veszélyt az akváriumban található növényzetre sem. Tartása nem igényel különösebb törődést, nem érzékeny, emellett majdnem minden eledelt elfogyaszt. Az akvárium vizének hőmérséklete azonban nem süllyedhet 23-24 Celsius-fok alá, mert ebben az esetben a mollik megfázhatnak, amit rendszerint jellegzetes kígyózó mozgással jeleznek. Az etetésnél fi - gyelni kell arra, hogy ne maradjon sok eledel a vízben, ugyanis ennek szennyező hatása van, így a baktériumok is gyorsabban elszaporodnak ebben a közegben.
Növénydús környezetben és magas hőmérsékletű vízben a mollik szaporítása nem okoz gondot. Egy nőstény négy-öt hétig vemhes, ezt követően hozza világra utódait, melyek száma változó. Elevenszülő, azaz nem petéket rak, hanem élve szüli meg kicsinyeit.
Lóránt tapasztalatai szerint a növényzet biztosítása elengedhetetlen az akváriumban, ugyanis ha a kicsiknek nincs búvóhelyük, kifejlett társaik elfogyaszthatják őket. Lóránt saját akváriumában külön „szülészetet” alakított ki, ahol a nőstények biztonságban világra hozhatják ivadékaikat, egyszerre akár nyolcvanat is.
Lóránt elmondása szerint az interneten számos olyan csoport létezik, amelyben az akvaristák egymás között cserélgetik halaikat és növényeiket.
– Sok munka van ezzel, de szeretem. Hétvégente akár öt óra is rámegy az akvárium tisztítására, viszont hálás tevékenység. Főleg este, amikor lekapcsolódnak a lámpák, nagyon szép és nyugtató látvány a halak úszkálása és a növények sokasága – jegyezte meg Lóránt.
Szilágyi Dalma-Orsolya