Van hely a csomagtartódban?
Rendhagyó kezdeményezést indított útjára egy szárhegyi termelő: Lukács Géza a közösség, a segítségnyújtás erejét felhasználva juttatja el zöldségeit távolabbi megyékbe, akár a határon túlra is. A recept egyszerű: a közösségi hálón létrehozott Van hely a csomagtartódban? csoportban több mint hétszázan vannak, olyan személyek, akik számára nem teher segíteni, elvinni néhány kilogramm zöldséget egy útjába eső településre.
Ki tudják szolgálni a vásárlókat a téli hónapokban is a Lukács kertészetben: pityókát, óriás édeshagymát, murkot és más gyökérzöldségeket vásárolhat az, akinek fontos, hogy minőségi és helyi terméket fogyasszon. Az évről évre bővülő kínálat más vidékekről is idevonzotta a vásárlókat, főként a nyári időszakban, amikor egy-egy kirándulás alkalmával a kertészetet is útba lehetett ejteni. A minőségi termékeket megkóstolva sokan a téli hónapokban is igényt tartanak a jó ízű zöldségekre, de a távolság miatt nehezen tudják beszerezni azokat. A leleményesség azonban segített a helyzeten.
– Tavaly indítottam el a Van hely a csomagtartódban? elnevezésű csoportot a közösségi oldalon; akkor rövid ideig tudott működni, mert hamar elfogytak a zöldségek. Az elmúlt napokban újraindítottam, és kellemes meglepetésként ért, hogy egyre többen csatlakoznak: nagyon sok felajánlás érkezett, legalább annyi, mint amennyi igénylés. Az egészben az a legnagyszerűbb, hogy az a több mint hétszáz személy, aki ennek a csoportnak a tagja, azért van itt, mert megvan benne a segítőkészség, az emberi kapcsolatok iránti vágy – mondta el kezdeményezése kapcsán Lu-kács Géza.
A termelő több előnyét is felsorolta a kezdeményezésnek: amellett, hogy helyi termék jut a vásárlókhoz, idegen emberek között alakulnak ki kapcsolatok a segítségnyújtás által, de nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a vásárló időt, energiát és üzemanyagot spórol, a szállítást vállaló személy pedig – amellett, hogy jót tesz – néhány kiló túlsúlyt visz csak a csomagtartóban, ami nem megterhelő az autó számára.
Az alig néhány napja aktív csoportba sorra érkeznek a felajánlások: sokan utaznak üres csomagtartóval, akár határon túlra is, és helyet adnak néhány kiló zöldségnek, hogy az a rendeltetési helyére jusson.
– Az a cél, hogy ne vesszen ki belőlünk a segítőkészség, hanem vírusként terjedjen, elindítva egy láncreakciót, amely során mindenki jól jár: emberi kapcsolatokkal gazdagodik – ismertette elképzelését Lukács Géza, bízva abban, hogy ezen népes csoport tagjai akár más jellegű problémákban is segíteni fogják egymást, gyakorolva az önzetlenséget és az egymás iránti bizalom megélését.
Boncina-Székely Szidónia