Újdonságok várnak az érdeklődőkre
Idén is megszervezi az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyt Csíkszeredában a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete a Pálinka Nemzeti Tanáccsal, Hargita megye és Csíkszereda város intézményeivel, illetve számos szakmai szervezettel és céggel partnerségben. A szervezők már fogadják a termékmintákat, amelyeket egészen június 7-ig lehet benevezni, továbbá számos újdonságot ígérnek idénre és még nagyobb hangsúlyt fektetnek a fejlődésre, tapasztalatcserére.
Az elmúlt év nagyobb eseményei közé sorolható az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny, amelynek Csíkszereda adott otthont, ennek népszerűsége pedig arra késztette a szervezőket, idén is adjanak lehetőséget a pálinkafőzőknek arra, hogy összemérjék tudásukat, illetve hogy fejlődési lehetőséget biztosítsanak a termelőknek.
– A verseny résztvevői részletes visszajelzést kaptak a szakemberektől, ami segíti jövőbeni munkájukat. Továbbá arra törekedtünk, hogy bővítsük a termelők értékesítési lehetőségeit, illetve megteremtsük a piacra jutásuk lehetőségét. Több mint harmincöt szakember vett részt az elbírálásban, és több mint ezer termékminta érkezett be hozzánk, amelyből csak háromszáz nem ért el értékelést. Vége sem volt az eseménynek, és már a folytatásról érdeklődtek a résztvevők és szakemberek egyaránt – mondta Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke.
Már be lehet nevezni
Hozzáfűzte: már fogadják a szervezők a jelentkezni vágyó termelők mintáit, egészen június 7-ig, elbírálni pedig június 16. és 19. között fogják a benevezett párlatokat. A nevezett mintákat személyesen hétfőtől péntekig, 8–16 óra között, postán vagy csomagküldő szolgálattal kell eljuttatni: Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, Csíkszereda, M. Eminescu utca 2/A szám, érdeklődni pedig a 0756–726303 telefonszámon lehet.
Az érzékszervi minősítést követően minden olyan résztvevő, akinek érmes tétele van, e-mailben kap értesítést erről. A szervezők továbbá azt kérik, hogy a versenyzők majd jelezzék részvételi szándékukat a gálaestre, amelynek beugrója jelképes összeg: 100 lej. A tervek szerint a díjátadót július 1-jén tartják Csíkszeredában, a Hunguest Hotel Fenyő szállodában. A verseny szervezői szükség esetén módosíthatják a díjátadó helyszínét és időpontját, amiről időben tájékoztatják a résztvevőket.
Fesztiválhangulatot szeretnének eredményhirdetéskor
Két kategóriában nevezhetnek be az érdeklődők: vállalkozói, illetve egyéni kategóriában versenyezhetnek egymással. A vállalkozói kategóriában a párlatot vagy pálinkát előállító és/vagy forgalmazó üzleti vállalkozások pályázhatnak. Egyéni kategóriában a párlatot előállító magánfőző, vagy bérfőzdében előállíttató magánszemélyek vehetnek részt a versenyben.
– Fontos tudni, hogy a mintához leadandó mennyiség egyéni kategóriában fél liter, vállalkozói kategóriában pedig minimum két palack, ami legalább hét decilitert kell jelentsen. Egy minta benevezési költsége 30 lej lesz. A tavaly is elég nagy forrást szántunk az analitikai vizsgálatokra, ezért ezt idén sem mellőzzük, mindenképp szeretnénk, ha termelőink szakmai tudással és tapasztalattal távoznának az eseményről – mondta Becze István.
– A díjkiosztó köré idén is fesztiválhangulatot szeretnénk biztosítani a központi parkban. Az elbírálás és a díjkiosztó közötti időszakban szeretnénk, hogy Csíkszereda több vendéglátóhelye bekapcsolódjon, és több kóstolást is tudjunk szervezni. Ezzel az a célunk, hogy a nagyközönség is részese legyen a versenynek, tudjanak részt venni, kóstolni és többféle pálinkaműhely ízvilágát megismerni. Mindez pedig a helyi vendéglátóhelyeknek is hozhat a konyhára, hiszen az Ezer Székely Leány Napja előtt rendezzük meg az idei versenyt. Nem utolsósorban pedig a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel közösen szervezünk egy intenzív pálinkafőző tanfolyamot. Az elbírálást követő hétre tervezzük mindezt, amelyre korlátozottak lesznek a helyek, aki pedig beiratkozik, biztosíthatom, hogy nagyon sokat tanulhat a pálinkafőző szakmáról – fejtette ki az egyesület vezetője. Az eseményen a pálinkakóstolás mellett helyi termelők és kézművesek különféle ínyencségeit is megismerhetik az érdeklődők, illetve szakmai és kulturális programokon vehetnek részt.
Becze István még elmondta: idén még nagyobb figyelmet szeretnének fordítani az elbírálás folyamatára: szigorítanák az elbírálást, ezzel is növelve az esemény színvonalát.
Szilágyi Dalma-Orsolya