Új üzlethelyiség, energiatakarékosan
Egy csűrben és egy szobában kezdődött, mára pedig elkészült saját bemutatóüzlete a csíkszentsimoni székhelyű Fermag vállalkozásnak. Sándor István és Sándor Előd, apa és fia lelkesen mesélt lapunknak a kezdetekről, nehézségekről, motivációjukról, illetve az újonnan elkészült boltjukról is.
Nemcsak forgalmazza a mezőgazdasághoz szükséges gépeket, berendezéseket, eszközöket, hanem el is készíti azokat a Sándor család. A több mint tíz évig folytatott tevékenység eredményeképpen megszületett a csíkszentsimoni székhelyű Fermag vállalkozás, amelynek alappillére egy erős, összetartó család közös munkája. – Egész életemben szerettem hasznosnak érezni magam, mindig szerettem volna valamit csinálni, ahogyan a székelyek mondják. Gyerekkoromban is mindig valamiből valamit csináltam. Megalakult ez a cég, évekkel ezelőtt, még a feleségem nevén. Először turkálóval indult, majd lett belőle pékség, utána pedig gépeket kezdtünk forgalmazni. Egyszer megkeresett egy gazda, hogy hallott egy olyan berendezésről, ami eladja a tejet, és próbáljak meg neki szerezni egyet. Na, hát kedves feleségemmel el is mentünk, megrendeltük az első tejautomatát, amelynek az eladása után 600 eurót vesztettünk. Ez elég nagy összeg, ami nemcsak akkor, de most se esik jól az embernek. Nagyon elkeseredtünk, elvesztettük a motivációnkat, de utána egyre többen kezdtek felkeresni, hogy szükségük lenne ehhez hasonló gépre, így ismét elindultunk – mondta el lapunknak Sándor István. Sándor Előd ekkor még főiskolára járt, készített egy weboldalt, és egy másik gyártó gépeit forgalmazták. A gépeket vásárolták, viszont akadt olyan modell, amelynek sok gyári hibája volt. Ezeket a problémákat kiküszöbölve a Fermag eltervezte azt a modellt, amelyet a cég maga gyártott le. – 2011-től egyre gyengült a kapcsolat a gyártóval, mi a gépeket jobb kivitelezésben raktuk össze. Ebből több mint ezer darabot sikerült értékesítenünk Romániában. 2013-ban keresett meg egy külföldi, világelső fejlesztéstechnikai cég, hogy mi képviseljük a vállalkozásukat négy megyében. Igent mondtunk, és így tudtunk még közvetlenebb kapcsolatba kerülni a helyi gazdákkal. Folyamatosan fejlődtünk, 2015-ben létrehoztuk cégünk hivatalos weboldalát, elkészült a webshop, eleinte a forgalmazott termékekkel, a kínálat pedig folyamatosan bővült. 2018-ban kapcsolatba léptünk egy nagy üzletlánccal, amelynek az országban ötvennyolc üzlete van, ezekben pedig mind tudjuk forgalmazni termékeinket. Szintén ebben az évben megszűnt a kapcsolat a külföldi céggel, mivel az kizárólagos képviseletet szeretett volna, de ebbe nem mentünk bele, hisz egy nagyon drága márkáról beszélünk, amelyet a gazdák nem mindig engedhetnek meg maguknak. Ezt követte 2019-ben és 2020-ban a Pro Economica Alapítvány kiírása, amelyen összesen 184 pályázatot bonyolítottunk le, vagyis a megpályázott eszközöket beszereztük vagy elkészítettük – mesélte Sándor Előd.
Gazdag eszközkínálat
Azért is mondható különlegesnek a Fermag, mert bár az országban több konkurense van, egyetlen vállalkozás sem kínál ennyire széles skálán eszközöket, gépeket. A Fermag gyártási engedéllyel készít tejautomatákat, fejőrendszereket, akárcsak trágyalehúzókat, keféket, villanypásztorokat. Szinte bármivel megbirkóznak, és amit nem ők gyártanak le, ahhoz az alkatrészeket beszerzik és összeszerelik. Mozgó üzletük is van, amelyik felkeresi a gazdákat, és a mezőgazdasághoz szükséges kisebb eszközöket kínál nekik, ami azért is hasznos, mert a gazdáknak nem kell külön elmenni értük. – A helyiek még nem igazán fogadják el és használják ki a lehetőségeket. Aki fejlődni akar, az beruház. Nemcsak az új, fényes traktort veszi meg, hanem akár egy fejőberendezést is, amit a gazda egy nap többször használ. Erre áldoznak a legkevesebbet. Amikor már minden kötél szakad, az egészségük is ráment, akkor jönnek rá, hogy erre valamilyen megoldás kellene. Értékelniük kellene annyira a saját munkájukat, hogy egy kis befektetéssel időt takarítsanak meg – vélekedett Sándor István.
Új székhely
Az új üzlethelyiség létrehozására nagy szükség volt, hisz már kinőtték magukat, és hiába a mozgó üzlet, nagyon sokan személyesen keresték fel a Fermagot. A vállalkozás a tervezés pillanatától a kivitelezés végéig kíséri a folyamatokat, István szavaival élve a kapcsolat egy házassághoz hasonlít, ugyanis minden kérdésben szakmai szempontból igyekeznek megtalálni mindenre a legjobb megoldást. – Igyekszünk mindenkinek segíteni, egy biztos alapot adni, hogy mit hogyan kell csinálni. Semminek sem kell fejetlenül nekiállni, azzal a gondolattal, hogy a szomszédnak is úgy van, ezért az nekem is jó kell legyen. Abban az esetben is, ha pályázatról van szó, vagy akár önerőből szeretne felépíteni egy istállót, vagy bármilyen ötletet kivitelezni, akkor már érdemes minket megkeresni, mert mind szaktanácsadással, mind kivitelezéssel tudunk segíteni – tette hozzá Sándor István. Az új székhelyen megtalálható a bemutatóüzlet, raktár, műhely, ahol a tejautomaták készülnek és a szervizelés is folyik, valamint irodahelyiségek, amelyekben a szaktanácsadás lesz. – Nem volt egyszerű mindezt kialakítani. Nagyon sok munkát igényelt, ami pedig a legfontosabb, az az összetartás. Ha valamit szeretnénk csinálni, akkor bármi is jöjjön, nem szabad abbahagyni. Amikor a legtöbb akadállyal találjuk szemben magunkat, akkor kell a leginkább kitartani, mert utána érik be igazán a munka gyümölcse – vélekedett István.
További tervek, célok
A jelenleg elkészült új székhellyel a tulajdonosok legnagyobb elvárása az, hogy meg tudják tartani mindazt, amijük van. Elmondásuk szerint a fejlődés úgyis jön magától. Egyik céljukként azt fogalmazták meg, hogy több embernek is tudjanak munkalehetőséget biztosítani és olyan légkört teremteni, amelyben mindenki kellőképpen értékelve van, az általa végzett munkát pedig megbecsülik. A Sándor család további nagy álmokat szőtt, mégpedig egy üzlethálózat kiépítéséről, illetve további termelési egységekről, mert ezek révén még több eszközt tudnak saját maguk elkészíteni.
Energiatakarékos épület
Fontosnak tartották kiemelni, hogy az új székhely passzív épületben kapott helyet, vagyis energiatakarékos, olyannyira, hogy más típusú építményekhez képest tízszer kevesebb energiából fenntartható. – Mostanában ez a legnagyobb probléma, hogy miből fogják az emberek kifizetni a számlákat. A saját lakóházunk is energiatakarékos, tehát több év tapasztalatából is el tudom mondani és alátámasztani, hogy valóban érdemes megfontolni az energiatakarékos módszerek alkalmazását. Az üzlethelyiség építésekor már eldöntöttük, hogy passzív épületet húzunk fel, hisz nehéz idők jönnek, és nem szeretnénk azon gondolkodni, miből is tudjuk fenntartani az épületet – részletezte Sándor Előd.
Cilip-Szilágyi Dalma-Orsolya