Több mint 400 csemetét osztanak szét
Közel egy évtizeddel ezelőtt alakult meg az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesülete azzal a céllal, hogy összefogja és segítse a mezőgazdaságban dolgozókat. Tevékenységük szerteágazó, a mezőgazdaság minden ágazatára kiterjed. Számos programban vesznek részt, jelenleg gyümölcsfacsemetéket juttatnak el a gazdákhoz és szakmai fórumokat tartanak Udvarhelyszék különböző településein.
Az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesülete 2013-ban alakult, hiánypótló kezdeményezésként, céljuk a mezőgazdaságban dolgozók segítése. Jakab Ernő, az egyesület elnöke elmondta olyan vidékeket céloztak meg, ahol nincs egyesületi mozgalom, vagy ha van, akkor nincs tevékenységük. Udvarhelyszék délnyugati felét választották, Felsőboldogfalva, Kányád, Székelyderzs községekben fogják össze a gazdákat elsősorban, illetve Kőhalom vidékére is átterjed tevékenységük. Hozzátette, részesei a magyar kormány agrárminisztériuma által 2018-ban létrehozott Kárpát-medencei Falugazdász Programnak, két hivatásos falugazdászuk is van.
– Célunk összefogni, segíteni a gazdákat, információkat átadni nekik, de besegítünk pályázati lehetőségek kihasználásában, termékeik, állataik értékesítésében, és szakmai képzéseket, programokat is szervezünk. A gazdákkal közösen, az ő elképzeléseiket, szükségleteiket szem előtt tartva tevékenykedünk, segítünk terveik megvalósításában – ismertette Jakab Ernő, az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesületének elnöke.
Az egyesület tevékenysége a mezőgazdaság minden ágazatára kiterjed, ennek érdekében pedig szoros kapcsolatot tartanak fenn más szakmai szervezetekkel és szakemberekkel, állami intézményekkel, belföldön és külföldön egyaránt.
Gyümölcsfacsemetéket adományoznak
Az egyesület a magyar kormány agrárminisztériumának támogatásával indította el a gyümölcsfa projektet, amelynek célja, hogy élhetővé és termővé tegyék Udvarhelyszéket. Jakab Ernő elmondta, a program az elmúlt év októberében indult és most tavasszal folytatódott, ugyanis ilyenkor van a csemeteültetés ideje. Terveik szerint április 10-ig több mint négyszáz facsemetét osztanak szét a gazdák között.
– Szeretnénk ezt a programot folyamatossá tenni, hogy minden ősszel és tavasszal bizonyos csemete mennyiséget tudjunk eljuttatni a gazdákhoz, ezzel is támogatva a helyi gyümölcstermesztést – fogalmazott Jakab Ernő.
A csemeték kiosztásával egy időben szakmai napokat is szerveznek, ahol a gazdák a szakszerű információkat kaphatnak a fák ültetéséről, gondozásáról szakemberek által. Legutóbb Felsőboldogfalva községben, Árvátfalván tartottak hasonló képzést, ahol kertészmérnök mutatta be a metszési technikákat az érdeklődőknek. Ugyanakkor az egyesület egy tájékoztató füzetet is megjelentetett, amelyben az otthoni kertészkedéshez adnak pár követendő vezérfonalat. Az egyesület összesítése szerint több mint 20 településen osztottak már ki facsemetéket.
Támogatják a gyakorlati oktatást
Jakab Ernő, az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesületének elnöke szerint egész fiatalon kell megszerettetni a gyerekekkel a mezőgazdaságot, gazdálkodást, így a gyümölcsfacsemetékből a székelyudvarhelyi Eötvös József Mezőgazdasági Szakközépiskolának is juttattak, a tangazdaságukba, hogy a kertész szakos diákok is jobban megismerkedhessenek a gyümölcstermesztéssel. Az egyesület elnöke ugyanakkor azt is elmondta, hogy az iskola tangazdaságának javításában is részt vennének, éppen ezért oktatási célokra ajánlották fel a 2016-ban létrehozott mobil gyümölcs- és zöldségfeldolgozójukat.
– A gépeinket felajánlottuk az iskolának, amelyek segítségével gyakorlati oktatást tudnak biztosítani a diákoknak. Teljes gépsor áll rendelkezésükre a különböző őrlőktől a pasztörizálón át az aszalókig, megtanulhatják, hogyan, milyen technológiákkal lehet előállítani lekvárokat, szörpöket vagy bármilyen más terméket a megtermelt gyümölcsökből, zöldségekből – részletezte Jakab Ernő.
Kiadványok összeállításában
is besegítettek
Az egyesület vezetője elmondta, az elmúlt időszakban a magyar agrárminisztérium kezdeményezésére megjelent egy receptgyűjtemény Eleink eledelei címmel, amely a Kárpát-medence tájegységeire jellemző hagyományos paraszti ételeket tartalmazza, amelyeknek több mint százéves múltjuk van. A recepteket különböző gazdaszervezetek küldték be, az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesülete is több recepttel támogatta a kiadványt. Jakab Ernő elmondta, egy hónapon belül újabb kiadványuk jelenik meg, amelyben a székelyföldi hagyományos népi munkákat, vallási ünnepeket és az ehhez kapcsolódó gasztronómiát mutatják be.
Gyümölcsoltó sokadalom Gyergyószárhegyen
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány és a gyergyószárhegyi önkormányzat közös együttműködése keretében, vasárnap, március 27-én Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén, a helyi gyümölcstermesztők, gyűjtők és feldolgozók találkozójára látogathatnak el az érdeklődők a Kájoni János Gyermekotthon udvarában. Böjte Csaba testvér, az esemény főszervezője megkeresésünkre elmondta, Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe nagyon régi ünnep, amelyet szeretne honosítani más településeken is. Mindemellett a gyermekeket szeretné biztatni, hogy termőföldünk, gyümölcsfáink, kertjeink és veteményeinket ne hanyagoljuk el. Meghívottak előadásaival színesítik az eseményt, János Ferdinánd például arról beszél, hogy Meg lehet-e élni egy hektár gyümölcsösből Székelyföldön? „A szülőföldünkben rejlő megtartó erőt fokozni kell, és ha az autonómián gondolkodunk, akkor a mindennapi betevő falat kérdésén is el kell gondolkodnunk” – mondta Böjte Csaba testvér. Hozzátette, a búzaszenteléssel egyetemben szeretné, ha a kertészeket, gyümölcs termesztőket, szülőföldünket művelő emberekért is ugyanúgy imádkoznánk, és ugyanilyen hagyományteremtő szándékkal imádkoznánk a hegyi legelőkön lévő jószágokért. Mint elmondta, mindenkit szeretettel várnak az előadásokon és a szentmisén, vagy az események utáni vásáron, hiszen több helyről érkeznek őstermelők, csemeteárusok vagy éppen gyümölcskészítményt árusítók. Kisérőprogramként állatsimogató, ingyenes lovaglás, lovaskocsizás, íjásztatásra is lehetőség lesz. A rendezvény alatt bográcsos étel, palacsinta- és kürtőskalács-vásárlásra is lesz lehetőség. (Bege Botond)
Hadnagy Éva