Tájékoztatták a gazdákat a pályázati lehetőségekről
Az aktuális pályázási, illetve továbbképzési lehetőségekről tájékoztattál a Hargita megyei gazdákat múlt pénteken a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének munkatársai.
Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége pályázati fórumot szervezett a Hargita megyei gazdák számára. Az eseményt nagy érdeklődés övezte, közel negyvenen vettek részt az eseményen, ahol aktuális pályázatok ismertetésén kívül arról is szó esett, hogy milyen továbbképzési lehetőségeket használhatnak ki a gazdák.
– A legfontosabb a bizalom. Bátran kijelentem, hogy bármilyen kérdéssel fordulhatnak a megyei tanács munkatársaihoz, akik szívesen rendelkezésükre állnak. Biztosíthatom, hogy senki sem fog visszaélni bárkinek a bizalmával és minden ötletet, elképzelést óvatosan kezelünk – jegyezte meg Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
CAPfuture projekt
A fórum célja többek között a minőségi és egészséges táplálkozás, valamint a bio mezőgazdaság és „Farm to fork” kezdeményezés népszerűsítése volt. Az elképzeléseiket gyakorlatba is ültetnék a CAPfuture projekt keretében.
– Óriási eredménynek tartom, hogy Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége létrehozása óta először uniós forrásokhoz jutott pályázati úton. Az ügynökség egyik fő tevékenysége, a Székely termék védjeggyel rendelkező gazdák folyamatos támogatása. Ez alatt értem az információközlést, az értékesítési felületek, vásárok biztosítását, illetve más olyan pályázási lehetőségek folyamatos közlését és támogatását, amivel a kis gazdaságok tudják fejleszteni tevékenységüket. Azt gondolom, hogy a közös agrárpolitika változásáról folyamatosan kell tudjanak a gazdák, folyamatos információáramlásra van szükség. Eddig tapasztalataink azt mutatják, hogy a gazdák nem minden esetben jutnak hozzá megfelelő és időben érkező információkhoz. Éppen ezért az ügynökség a közös agrárpolitika népszerűsítését finanszírozó brüsszeli támogatást hívott le idén. A finanszírozási szerződést augusztusban írtuk alá. Egyéves projektről van szó, amelynek költségvetése több mint kétszázezer euró – mondta el lapunknak Cilip Árpád, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatója. Hozzátette: a projekt segítségével igyekeznek minden olyan – akár külföldi tapasztalatcserék, fórumok, szemináriumok szervezésével – jó gyakorlatot bemutatni, amelyek gyarapíthatják a gazdák érdekérvényesítő és cselekvőkészségét.
Elérhető pályázatok
Bakó Csaba, az AFIR képviselője és Fancsali Kálmán pályázati szakember ismertette az aktuális és jövőben elérhetővé váló pályázati lehetőségeket.
– Nagyon sok hiányossággal szembesülünk a leadott pályázatok értékelésénél. Ennek a leginkább az az oka, hogy nem megfelelőképpen értelmezik a pályázók a kiírásokat. Fontos kiemelnem, hogy a gazdák figyelmet kell fordítsanak a megfelelő, törvényes trágyatároló kialakítására, hiszen enélkül lehetetlen állattartással kapcsolatos pályázatot nyerni – jegyezte meg Bakó Csaba.
A fiatal gazdák támogatására kiírt pályázat költségvetése 100 millió euró, amelyből 30 millió a hegyvidéken élő gazdák számára érhető el. Egy gazda mintegy 60-70 ezer eurót igényelhet. A támogatás mértéke függ attól, hogy feldolgozásra kéri az összeget, vagy a biogazdaság fejlesztésére.
Ahogyan erről már lapunk beszámolt, a gazdaság meg kell feleljen bizonyos feltételeknek: a mezőgazdasági egység gazdasági ereje 12 000–50 000 euró SO között van, a mezőgazdasági egység mikrovállalkozásként vagy kisvállalkozásként van bejegyezve, valamint a mezőgazdasági egység be kell legyen jegyezve az APIA egyedi azonosító nyilvántartásába, a polgármesteri hivatalok gazdalajstromába, illetve az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság gazdasági nyilvántartásába.
Emellett a gazdák is eleget kell tegyenek néhány feltételnek: a fiatal mezőgazdasági termelőnek abban a közigazgatási egységben kell letelepednie, ahol a gazdaságot nyilvántartásba vették. Ha a pályázónak van egy másik munkahelye, annak székhelye, tevékenysége ugyanabban a közigazgatási egységben vagy körzetben kell lennie ahol a gazdasága működik. A vállalkozás székhelyének ott kell lennie, ahol a gazdasága is van. Nem utolsósorban kell rendelkeznie valamilyen mezőgazdasági szakirányú képesítéssel, vagy vállalnia kell, hogy mielőtt kérné a támogatás második részletét, elvégzi azt. Abban az esetben, ha a pályázó nappali tagozaton tanul, a tanintézménynek ugyanabban a közigazgatási egységben vagy körzetben kell lennie, ahol a gazdasága működik. Ellenkező esetben lehetőségük van arra, hogy a támogatás odaítéléséről szóló döntés meghozatalától számított hat hónapon belül átiratkozik egy olyan tanintézménybe, melynek székhelye ugyanabban a közigazgatási egységben vagy körzetben van, ahol a gazdasága működik. Alternatív megoldásként a fiatal gazdák átiratkozhatnak látogatás nélküli képzésre, ebben az esetben nincs behatárolva a körzet.
A kisgazdaságok számára kiírt pályázat költségvetése 87 millió euró, ebből 26 millió a hegyvidéki gazdaságoknak jár. Egy pályázó legfeljebb 15 ezer eurót hívhat le kisgazdaságának fejlesztésére.
A száz százalékban vissza nem térítendő támogatásokat három évre adják, és két részletben folyósítják. A támogatási szerződés aláírásakor 75 százalékot adnak, majd a helyes elszámolás után a fennmaradó 25 százalékot, amelyet 2025. december 31-ig utalnak.
Ebben az esetben a mezőgazdasági egység gazdasági erejének 4000–11 999 euró SO között kell lennie, a támogatás igénylése előtti időszakot tekintve legalább két éve kell hivatalosan szerepelnie az APIA, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) és a Mezőgazdasági nyilvántartásban magán- vagy jogi személyként. Amennyiben állatot tart, azok be kell legyenek jelentve az állategészségügynél, illetve ha föld tulajdonosa vagy használója, a földterületek be kell legyenek vezetve a polgármesteri hivatal mezőgazdasági regiszterébe. A pályázó ebben az esetben is hasonló feltételeknek kell megfeleljen: abban a közigazgatási egységben kell letelepednie, ahol a gazdaságot nyilvántartásba vették, ha a pályázónak van egy másik munkahelye, annak székhelye, tevékenysége ugyanabban a közigazgatási egységben vagy körzetben kell lennie, ahol a gazdasága működik, valamint a vállalkozás székhelyének ott kell lennie, ahol a gazdasága van.
Képzési lehetőségek
Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője ugyanakkor beszámolt az elérhető képzési lehetőségekről. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság akkreditált méhészképző tanfolyamot indít a 2021. október 1. és 2022. március 30. közötti időszakban. A tanfolyam II. fokozatú, 360 órás, 120 óra elméleti és 240 óra gyakorlati felkészítőt takar. A képzés befejezését követően sikeresen vizsgázó résztvevők a munkaügyi hivatal uniós szinten elismert diplomáját vehetik át. A beiratkozás alsó korhatárhoz kötött. Legalább 16 évesnek kell lenniük a jelentkezőknek. A tandíj négyszáz lej. Jelentkezni és további információkat kérni Csíkszeredában, a megyeháza második emeleti, 245-ös irodájában vagy a 0723–916864-es telefonszámon, Székelyudvarhelyen pedig az APIA székhelyén vagy a 0740–075844-es telefonszámon lehet.
Az igazgatóság akkreditált általános állattenyésztési tanfolyamot is indít 2021. november 1. és 2022. március 30. között. A tanfolyam szintén II. fokozatú, 360 órás, 120 óra elméleti és 240 óra gyakorlati felkészítőből áll. A sikeresen vizsgázó résztvevők a munkaügyi hivatal, uniós szinten elismert diplomáját vehetik át. Jelentkezni és érdeklődni szintén a fent említett helyszíneken lehetséges.
Az igazgató a helyi gasztronómiai pontok létrehozásáról is beszélt.
– Ezek olyan egységek, amelyeket a vidéki házak magánkonyhái képviselnek, ahol kulináris termékeket készítenek és szolgálnak fel, az adott vidékre jellemző receptek szerint, legfeljebb 12 fő számára. A kulináris termékeket elsősorban a gazdaság elsődleges termeléséből származó nyersanyagokból, valamint helyi termelőktől vagy bejegyzett állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági létesítményektől lehet beszerezni. A Helyi Gasztronómiai Pontoknál az ételt csak a tulajdonos vagy annak családtagjai készíthetik el, akiknek egészségügyi állapotát kötelezően rendszeresen ellenőrizk. Az alapanyagként használt termékek csak saját gazdaságból származhatnak, illetve azokból az ellátó egységekből, amelyek megfelelnek az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági feltételeknek. Alapanyagként lehet használni a saját gazdaságban nevelt disznót és juhot, azzal a feltétellel, hogy azok be vannak jegyezve a törvénynek megfelelően, illetve az állatorvos megvizsgálta az állatokat levágás előtt, és a vágás után elvégezték a megfelelő laborvizsgálatokat. Emellett használni lehet a saját gazdaságban nevelt szárnyasokat és nyúlféléket, illetve a tej- és tejtermékeket, tojást, halat, mézet. A Helyi Gasztronómiai Pont létrehozása összehangolható az agropanziók működésével, de szálláslehetőség nélkül is igényelhető az engedély – részletezte Romfeld Zsolt.
A hegyvidéki gazdaságok támogatása érdekében a Nemzeti Hegyvidéki Ügynökség a következő időszakban képzéseket szervez azoknak a személyeknek, akik helyi gasztronómiai pontot (PGL) szeretnének létrehozni. A képzések ingyenesek, a hegyvidék lakóinak szólnak, és minimum 10 hallgató kérésére kerülnek megrendezésre. A négynapos, összesen 24 órás képzés elvégzése után részvételi oklevelet kapnak, amit az Országos Cégbíróság szakmai képzést igazoló dokumentumként ismer el, és a Helyi Gasztronómiai Pont tevékenységének engedélyezési folyamata során bemutatható. További információért, illetve segítségért a mezőgazdasági igazgatósághoz lehet fordulni.
Szilágyi Dalma-Orsolya