Mindenre jó, könnyen termő növény
Rengetegen dicsérik a búzafűt, hogy egészséges, sőt jótékony hatással bír az emberi szervezetre. Nem gyógynövény, inkább koncentrált élelmiszer, amelynek eddig egyetlen káros mellékhatása sem ismert. Hargita megyében az Erdélyi Csoda családi vállalkozás népszerűsíti a búzafűtermesztést, illetve a belőle készült búzafűlét. Kisgalambfalván hozták létre az aquapóniát, amely ideális környezetet biztosít a búzafű termesztésére.
Abúzafűben szinte az összes ásványi anyag megtalálható, emellett rengeteg vitamint és enzimet is tartalmaz, ami segíti az egészség megőrzését és az emésztést – jegyezte meg Szabó-Bilibók Attila, az Erdélyi Csoda ügyvezetője, aki saját bevallása szerint 2012-ben találkozott először a búzafűvel. Elmondta: pár évig csupán a családja és a közeli barátai számára termesztette a növényt, majd 2015-ben jutott eszébe a vállalkozás ötlete. Állítása szerint nem a profit az elsődleges céljuk. Kifejtette: küldetésének tekinti, hogy a vásárlók megismerjék a búzafüvet, illetve az abból nyert búzafűlé jótékony hatásait.
A növény két eljárással termeszthető – beltéri és kültéri környezetben. A termelő elmondta, hogy beltéri termesztés esetén a konstans hőmérséklet kedvez a növénynek, így sokkal gyorsabban, akár 15–20 nap alatt kifejlődik. Jómaga ezt a termesztési formát részesíti előnyben. Kisgalambfalván egy földbe mélyesztett 36 négyzetméteres aguapóniában neveli a tönkölybúzát. A leghidegebb téli időszakban, illetve a nyári szezonban egyaránt ugyanolyan minőségi termést gyűjt be. Az aquapónia egy biológiai egyensúlyon alapuló rendszer, amelyben halak és növények élnek együtt, egymást fenntartva. A búzafű egy termesztő közeggel töltött tálcában nő. A tálcába szivattyúzzák a haltartály vizét. A biológiai egyensúlyt a megfelelő hőmérséklet fenntartása biztosítja.
A szabadtéri termesztés bonyolultabb. A vetéstől az aratásig akár 30 napig is elhúzódhat a folyamat, ráadásul az időjárási körülmények miatt csak tavasztól őszig terem meg. Vegyszerezni nem szabad, ezért szabadtéren több kórokozónak és kártevőnek van kitéve a termés, mint az aquapóniában. Attila organikusan termeszti a növényt, bio magokból és vegyszerek használata nélkül.
Minden része hasznosítható
A kisgalambfalvi vállalkozó a búzafüvet elsősorban kipréselve, búzafűlé formájában hasznosítja. Elmondása szerint a búzafüvet a magas cellulóztartalma miatt kell préselni. Egy kilogramm hántolatlan tönkölybúzából hat deciliter kivonatot nyerhet ki. A búzafűlé három területen fejti ki hatását – a megelőzésnél, a méregtelenítésnél és a tápanyag-feltöltésnél. A búzafűlé-kivonat sok klorofillt tartalmaz, így megfelelő oxigénnel látja el vérkeringést – részletezte.
A búzafűlé-készítő a tisztán kipréselt léhez nem ad hozzá adalékanyagot. A termék előállítása után a növény magját emberi fogyasztásra szánja, a többi részét pedig állati takarmányként hasznosítja.
Gyerekjáték a termesztése
A termesztő elmondta: amikor elkezdte Kisgalambfalván a búzafűtermesztést, akkor Erdélyben nagyon kevés gazda foglalkozott a növénnyel. Az elmúlt években változott a helyzet, és jótékony hatása miatt egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Negatívumként említette, hogy sok cég profitálni szeretne a feltörekvő trendekből, s ezért a Kínából importált búzafűlét viszik piacra. Hozzátette: ezek a termékek hatástalanok, mert vagy szárított növényből készülnek vagy hozzáadott vizet tartalmaznak. Egy másik gyakori hiba, hogy egyetlen tőről, tovább öntözve több magot gyűjtenek be. Pedig a második visszavágásnál már eltűnik a magvak hatóanyagainak közel 85 százaléka – ismertette.
Meglátása szerint a búzafű otthoni termesztése rendkívül egyszerű. Tanácsokkal is szolgál, hogyan lehet hatékonyan búzafüvet termeszteni. Havonta szervez nyílt napokat az érdeklődők számára. Ez alkalomból látogatható az aquapónia, a gazda kertje, illetve a búzafűtermesztő épület. Bemutatják, hogyan termeszti, csíráztatja vagy öntözi a növényeket, valamint azt is, hogyan készül a búzafűlé és a liofilizált búzafűlé-kapszula. Szabó-Bilibók Attila még elmondta: célja, hogy gazdag információval lássa el a vendégeit azért, hogy kedvet kapjanak a búzafű otthoni termesztéséhez. A következő nyílt napot június 25-én tartja.
Miklós Dalma