Méhészeti szakképzés is indul
A Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány (PAHRU) és a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE) közös szervezésében a Hargita megyei gazdák számos tanfolyam közül is válogathatnak az ősz folyamán. A már ismert képzések mellett lehetőség lesz méhészeti szakképzésen is részt venni, ahol a jelentkezők egy átfogó képet kaphatnak az agrárágazat ezen részéről.
Ahogyan arról már korábban írtunk, képzési lehetőségeket kínálnak gazdák számára a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány (PAHRU) és a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE). Agroturisztika, bio- és általános mezőgazdálkodás témakörökben mélyíthetik el tudásukat azok a Hargita megyei gazdák, akik még holnap délután 16 óráig jelentkeznek a szervezőknél. A képzésekre nem Hargita megyében élő vagy tevékenykedő gazdák is jelentkezhetnek, amennyiben vállalják a személyes részvételt a tanórákon, és az ezzel járó utazási és egyéb költségeket. A sikeresen vizsgázó résztvevők a munkaügy által elismert hivatalos diplomát kapnak majd, amellyel többek között jelentkezhetnek különböző mezőgazdasági pályázatokra is.
– Mi hiszünk abban, hogy Székelyföldön is lehetnek versenyképes és modern gazdaságok. Az eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy nagyon sok múlik azon, hogy a gazdák számára elérhetők-e azok a lehetőségek, amelyek által szaktudásukat gyarapíthatják. Ezekkel a szakképzésekkel nekik igyekszünk teret biztosítani a fejlődésre – emelte ki Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke. A szervezők hangsúlyozták, hogy csak azok az érdeklődők vehetnek részt a meghirdetett továbbképzéseken, akik betöltötték a 16. életévüket és rendelkeznek a szükséges iratcsomóval, ami a következőket kell tartalmazza: személyazonossági igazolvány másolata, a legutolsó végzettséget igazoló diploma másolata, nők esetében a házasságlevél másolata, valamint a kitöltött beiratkozási típuskérés, amely a helyszínen igényelhető.
A Gazda és biogazda kétlépcsős tanfolyam azokat a gazdákat szólítja meg, akiket érdekel a fenntartható, ökológiai szemléletű állattenyésztés és növénytermesztés. Az Agroturisztikai tanfolyamon a résztvevőknek lehetőségük lesz összekapcsolni a növénytermesztési, állattartási vagy kézműves-tevékenységeiket különböző turisztikai szolgáltatások kialakításával és kivitelezésével.
Főként a pályakezdők számára kedvez az Általános mezőgazdász képzés, ahol az általános szakismereteket, a mezőgazdasági munkák végzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati felkészültséget, illetve a vállalkozói alapismereteket sajátíthatják el a résztvevők.
Újdonságként említhető a méhészeti szakképzés, ahol el lehet sajátítani a szakszerű mézkészítést, illetve a méhek gondozásának alapjait. Az érdeklődők egy teljes, átfogó képet kaphatnak majd a méhészkedésről, számos témakört fognak érinteni, mint saját méhészet létesítése, méhcsaládok szaporítása, méhanya nevelése, méhcsaládok etetése, beteleltetése, méz és egyéb méhészeti termékek termelése, feldolgozása, értékesítése, méhbetegségek és kártevők elleni védekezés, méhészeti eszközök karbantartása, javítása, méhészettel kapcsolatos törvénykezések, menedzsment és marketing a méhészetben, valamint könyvelési alapismeretek – készletek, bevételek és kiadások nyilvántartása.
Fontos kiemelni, hogy a tanfolyamok díjhoz kötöttek: az általános jelentkezési feltételek mellett egy 450 lej értékű regisztrációs díj befizetése is hozzátartozik a részvételhez, amelyet két részletben is kifizethetnek: 50 százalékát beiratkozáskor, 50 százalékát pedig a tanfolyam végén, a diploma átvétele előtt.
A képzések kezdési időpontjait a szervezők az ősz utolsó heteire tervezik. Azok, akik további részletek felől érdeklődnek vagy szeretnének jelentkezni a tanfolyamokra, megtehetik Bajkó Noémi-Aliz SZGE-falugazdásznál a 0756–726302-es telefonszámon vagy az office@szekelygazda.ro e-mail-címen. A tanfolyamokkal kapcsolatos legfrissebb információkért látogassanak el az SZGE honlapjára vagy hivatalos Facebook-oldalára.
Szilágyi Dalma-Orsolya