Megéri mezőgazdasági biztosítást kötni
Hatalmas az érdeklődés, így a megnyitástól számított két hét leforgása alatt 2 millió eurót meghaladó értékben majdnem közel kilencszáz termelő nyújtotta be igényét a 17.1-es intézkedés keretén belül a mezőgazdasági kultúrákra, haszonállatokra, gyümölcsösökre kötött biztosítások díjtámogatására – derül ki a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR) honlapján elérhető pályázatszámláló adataiból.
A 17.1-es intézkedés azért is népszerű, mert az AFIR által kínált pályázati lehetőségek közül ez az egyetlen, amire magánszemélyek is pályázhatnak, ráadásul a biztosítás alá eső káresemények köre is tág, legyen szó bár időjárási viszontagságok – jégeső, széldöntés, árvíz, fagy vagy aszály – okozta károkról, vagy a haszonállatokat megtizedelő betegségekről, kórokozókról. A 70 százalékos díjtámogatást a gazdák csupán egyetlen bogyósgyümölcs, a szőlőt termő ültetvények esetében nem vehetik igénybe – derül ki az intézmény weblapjáról (www.afir.info) letölthető pályázati útmutatóból.
A díjtámogatást a termelők a tavaly őszi és az idén tavaszi vetésekre kötött mezőgazdasági biztosításokra egyaránt igénybe vehetik. A támogatási kérelemhez a biztosítási szerződés másolatát, illetve a biztosítási díj legalább 50 százalékának kifizetését igazoló nyugtát kell csatolni. A biztosításra jelölt növénykultúráknak és parcelláknak a mezőgazdasági regiszterben szereplő adatokkal is egyezniük kell.
A 17.1-es intézkedés jelenlegi kiírására 31,2 millió eurónyi támogatást különített el a mezőgazdasági minisztérium, amire még bő két hónapig, 2021. október 31-ig pályázhatnak a mezőgazdasági biztosítással rendelkező gazdálkodók.
A keretösszegből bőven jut még azoknak, akik eddig még nem éltek a támogatási lehetőséggel, hiszen tegnapig a mezőgazdasági díjvisszatérítési igényét 874 pályázó 2 millió 21 ezer eurós összértékben igényelte. A Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség tehát az október végéig hátralevő időszakban még 29 millió euróra vállal finanszírozást.
Domján Levente