Hetvenezer lejbe kerülhet
Eldobott szemétkupacok, befőttesüvegek, műanyag szatyrok – nemcsak környezetünkre vannak káros hatással, hanem közérzetünket is rontja a látványuk erdőkben, legelőkön, szántóföldek mellett sétálva. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy nem tartoznak felelősséggel a saját szemétjükért, ám ha azt nem hivatalos hulladékkezelő cég szállítja el, borsos bírságot kockáztatnak.
Csíkszereda központját elhagyva gyakran szembesülünk olyan utcaképpel, amelyet szemétkupac rondít. Természetesen nem saját maguktól kerültek azok oda, viszont számos esetben nagyon nehéz rábukkanni a valódi tettesre, ilyenkor a szemét eltakarítása a terület tulajdonosára hárulhat. Csíkszeredában a helyi rendőrség már foglalkozik a kérdéssel. Igyekeznek kiküszöbölni az ehhez hasonló szemeteléseket, megtalálni a valódi tettest és eltakarítattni vele a felgyűlt szemetet.
– Térségünkben is jellemző, hogy a lakosság egy kisebb csoportja hajlamos a felgyűlt szemetet nem megfelelően kezelni. Itt arra gondolok, hogy az összegyűjtött szemetet, ami például zsákokban van, végül sajnos zöldövezeten, a mezőn köt ki. A szemét tulajdonosa felel azért, hogy a szemetével mit kezd, hogyan kezeli. Amennyiben magánterületre hordanak illegálisan szemetet, akkor a területtulajdonosnak felhívjuk rá a figyelmét, de már az ő felelőssége megtakarítani a területet. Fontos ugyanakkor megjegyeznünk, hogy amennyiben sikerül beazonosítani a szemét tényleges tulajdonosát, akkor a büntetés, illetve a terület megtisztítása az ő kötelessége – tudtuk meg Dombi Gyulától, a csíkszeredai helyi rendőrség vezetőjétől.
Változó a bírság mértéke
Az illegális szemetelésért kiróható bírság értéke változó. A 92/2021-es számú sürgősségi kormányrendelet értelmében az illegális szemételhagyásért kiszabható bírság értéke magánszemélyek esetén 10 ezer lejtől 20 ezer lejig terjed, míg jogi személyek esetén – cégek, vállalkozások – 20 ezer lejtől akár 70 ezer lejre rúghat a bírság összege. Ezenkívül a rajtakapott szemetelő a saját költségén köteles megtisztítani az adott területet és hivatalos céggel elszállíttatni az összegyűlt szemetet.
– 2021. október óta több esetben sikerült illegális szemételhagyás esetében megtalálni a tényleges „elkövetőt. Ilyen esetekben a törvény értelmében bírságot róttunk ki rájuk, hisz a helyi rendőrségnek van hatásköre fellépni az ilyen esetekben. Az elmúlt fél évben már több sikeres ügyet oldottunk meg Csíkszereda Polgármesteri Hivatalával közösen. Általában ezeket a szemétrakásokat a városhoz közel álló helyeken, zöldövezeteken találtuk. Amennyiben sikerül azonosítani a szemét tulajdonosát, akkor ő kapja a bírságot, illetve a terület megtisztítása az ő kötelessége. Több olyan esetre is akad példa, hogy a szeméttől úgy szabadult meg valakit, hogy megkért egy önkéntes fuvarozót ötven lejért, hogy vigye el a szemetet, és az végül a mezőn kötött ki. A tulajdonos ebben az esetben is felelősségre vonható, még ha konkrétan nem is ő vitte ki a szemetet a zöldövezetbe. Az olcsó megoldás a végén mindig nagyon sokba kerül. Fontos tudatosítani az emberekben, hogy közösen tudjuk csak megóvni a környezetünket. Abban az esetben, ha valakinek tudomása van ehhez hasonló esetekről, kérjük jelezzék a helyirendorseg@szereda.ro címen – tette hozzá Dombi Gyula. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy amennyiben valakinél felgyűlt a háztartási hulladék – vagy a bontásból származó építkezési törmelék –, mindenképp hivatalosan működő cégekre bízza ezek elszállítását.
Az Eco-Csík térségi hulladékgazdálkodó vállalat a községi polgármesteri hivatalok és az SLC Hargita közösen lomtalanítást szervezett Csíkszeredában és a környező településeken. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. ügyvezető igazgatója a Hargita Népének elmondta: a lomtalanításkor a vállalat begyűjti a fölöslegessé vált dolgokat: bútorokat, matracokat, elektronikai hulladékot, gumiabroncsokat, üveget, műanyagot, papírt, karton- és fémhulladékot. A magánházban lakók a szelektív hulladékszállítás napján tehetik ki a kuka mellé reggel 7 óráig, a tömbházlakók pedig az említett időszak bármelyik napján kihelyezhetik a hulladékot a gyűjtőpontokhoz. A cégvezető szerint ugyankkor fontos hozzátenni, hogy a lomtalanítás keretében a zöld-, építkezési és veszélyes hulladékokat nem áll módjukban összegyűjteni. Ma Csíkszeredában Somlyón, illetve Madéfalván és Csíkszentmártonban szedik össze a kihelyezett tárgyakat, holnap Taplocán, Csíkszentgyörgyön és Csíkcsicsóban, jövő hétfőn, május 30-án Zsögödben, Csíkszentmihályon és Tusnádon, végül pedig május 31-én, kedden Csíkszeredában a Gambrinus étterem környékén, valamint Kozmáson.
Az Eco-Csík Kft. lehetővé teszi magánszemélyeknek is a konténerek bérlését: a konténer kiszállítására, illetve a hulladék elszállítására vonatkozó megrendeléseket legkevesebb egy munkanappal a szállítás előtt fogadják írásban hétfőtől csütörtökig, reggel 8 órától délután 14 óráig, pénteken pedig szintén reggel 8 órától 12 óráig. A megrendeléshez szükséges dokumentumot az Eco-Csík hivatalos weboldalán lehet letölteni, amelyet kitöltve el kell küldeni az office@ecocsik.ro címre. A szállítást egyeztetett előjegyzés alapján biztosítják, a konténert pedig akár több napra is ki lehet bérelni, amelynek 8,12 lej a napi díja. A hulladékszállítás értéke áfával együtt köbméterenként 178,38 lej. A válogatási felár értékével együtt ez az összeg 304,60 lejre módosul köbméterenként. A végleges hulladékmennyiséget a teljesítés-igazoláson tüntetik fel, amit az ügyfél a hulladék elszállításakor aláírással erősít meg. Bizonyos hulladéktípusokat megkülönböztetnek egymástól, ilyen az építkezési, a zöld-, illetve a lomtalanításból származó hulladék. A 2018/74-es sürgősségi kormányrendelet értelmében a különböző hulladéktípusok összevegyítése szigorúan tilos, ezért az elszállítási kérésben rögzített szeméttípustól eltérő típusú hulladékért köbméter alapján válogatási felárat számláz a cég. Amennyiben az ügyfélnek több típusú hulladéka van, akkor típusonként kell szemétszállítást igényelni.
– Kevés esetben érkezik magánszemélytől megrendelés hulladék elszállítására, általában a polgármesteri hivatalok vagy civil szervezetek igénylik a szolgáltatást, amikor egy adott területen összegyűjtötték a szemetet. Fontos megjegyeznünk, hogy az Eco-Csík nem vállal hulladékösszegyűjtést, csak annak az elszállítását. Sajnos még napjainkban is nagyon sokan nem megfelelő helyre teszik ki az összegyűlt szemetet, amelyre egyszerűen nem találok magyarázatot, hiszen most már 99 százalékban minden községben működik a hivatalos szemételszállítás. Kellemetlen, de sajnos ezt a problémát csak számonkéréssel és bírságokkal lehet megoldani – fejtette ki Pál Tamás.
Szilágyi Dalma-Orsolya