Helyi és Hagyományos Termékek Őszi Kiállítása és Vására: Díjazták a székely termelőket
Hargita Megye Tanácsának alintézményeként működő Fejlesztési Ügynökség hétvégén szervezte meg a Helyi és Hagyományos Termékek Őszi Kiállítását és Vásárát, amely keretében az ügynökség díjazta azokat a termelőket, akik már tíz éve a Székely termék védjegycsalád tagjai. Szintén pénteken és szombaton tartották a mézvásárt is, ami az évente megrendezett Mézfesztivált helyettesítette.
Hétvégén tartották Csíkszeredában a Helyi és Hagyományos Termékek Őszi Kiállítását és Vásárát, amelyet a Hargita Megye Tanácsának alintézményeként működő Fejlesztési Ügynökség szervezett. Pénteken és szombaton több mint száz termelő várta a Szabadság téren az érdeklődőket reggel 9 és 18 óra között. Hentesáru, péktermékek, lekvárok, szörpök, zöldségek és gyümölcsök, kreatív kézműves termékek, valamint a méhészeti termékek színes kínálatából válogathattak az érdeklődők.
– Az ügynökség igyekezett a járványügyi intézkedéseknek megfelelően megszervezni az őszi nagyvásárt. Kifejezetten próbálunk figyelni, hogy a termelők és fogyasztók közvetlen kapcsolata ne halványuljon, illetve ebben az időszakban főleg szükséges a helyi, egészséges és megbízható élelmiszerek fogyasztása. Hálásak vagyunk a folyamatos együttműködésért és támogatásért a hatóságoknak, minden szervezetnek és intézménynek, illetve örülünk, hogy minden probléma nélkül sikerült megszerveznünk ezt a vásárt – mondta Cilip Árpád, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatója.
Az őszi vásár keretében Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége díjazta azokat a termelőket, akik már tíz éve rendelkeznek a Székely Termék védjeggyel. Összesen tizennyolc termelőt és vállalkozást díjaztak: a gyergyószentmiklósi Intercom Kft.-t, akiknek töltött káposztájuk viseli a védjegyet, elismerték a csíkszentmihályi méztermelő, Búzás Ferenc tevékenységét, díjazták a székelyudvarhelyi csuhéfonó Bálint Árpádot, valamint a szentkatolnai Fejér Éva Mária sárgahagymáját. Szintén már tíz éve a Székely termék védjegy csapatához tartozik a csíkszentkirályi Hargita Gyöngye Rt. ásványvize, a székelyszentléleki Gordon Prod Rt. tejtermékei, a csíkszeredai Harmopan Rt. péktermékei, a szentegyházi Majett Koz Kft. kürtőskalácsa, a csíkszeredai Keramika Kft. kerámiái, a székelyudvarhelyi And-Var Mézes Kft. mézespogácsái, az etédi Fito-Bau Kft. pálinkája, illetve a székelyudvarhelyi Markilla Kft. fajátékai. Nem maradt ki a sorból a székelyudvarhelyi Profitex Kft. népviseletei, az oltszemi Dimény Kft. kürtőskalácsa, a kézdivásárhelyi Wolfland Kft. mézespogácsái, az M&CO Kft. hústermékei, valamint a Mi-Tu Háza Kft. mustára sem.
– Célunk, hogy fiataljainkhoz közelebb vigyük a termelői tevékenységet, gyerekeinket tudatos vásárlásra neveljük. Ezekben a törekvésekben fontos Hargita Megye Tanácsának letisztult jövőképe, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének munkája, az európai uniós források lehívása és a kormányzati szerepvállalás. De nagy szerepük van a helyi termelőknek és a hagyományos vásároknak, ahol megmutathatják munkájuk eredményét. Erőt merítünk az elmúlt tíz év eredményeiből, küzdelmeiből, és nem adjuk fel! Köszönet a munkáért, és további kitartást kívánok mindenkinek – mondta el a díjátadón Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
– Fontos, hogy mindig tudjuk, honnan indultunk, és azoknak a termelőknek, akikkel tíz éve dolgozunk közösen és együtt vagyunk jóban-rosszban, de kitartottunk egymás mellett, köszönjük az eddigi munkát. Nem utolsósorban nemcsak köszönet jár mindezért, hanem ezúton fel is kérjük őket a következő tízéves ciklusra és együttműködésre – jegyezte meg Cilip Árpád.
Szintén pénteken és szombaton tartották volna az idei Mézfesztivált is, viszont az érvényben levő szigorítások miatt csak mézvásárt lehetett szervezni. A mézlovagrendek fellépése és az áldást adó szentmise a járványügyi intézkedések miatt elmaradt, viszont az eseményen jelen volt a csíkszéki mézlovagrend. A gyerekeket külön sátor várta, ahol kvízjátékban vehettek részt, az ügyesebbje nyereményként mézet vihetett haza.
Szilágyi Dalma-Orsolya