Új terápiás eszköz és módszer
Új terápiás eszközzel gyarapodott a csíkszentmártoni Prosperitas Vitae Egyesület, a nemrégiben beszerzett hidromasszázs-kádat a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház alegységeként működő Korai Fejlesztő és Rehabilitációs központba gyógytornára járó babák fejlesztésére fogják használni.
Különleges küldetése volt idén májusban a The House Egyesület Fuss NEKI! elnevezésű adománygyűjtő akciójára benevezett Prosperitas Vitae Egyesület 23 nagykövetének: 15 000 lejt gyűjteni a hidromasszázskád beszerzésére.
– A Vízből nyert k(i)út – terápiás lehetőségek kisbabák számára vízi környezetben című projekt fő célja, hogy a meglévő terápiáink palettáját bővítsük, még több lehetőséget nyújtva a hozzánk forduló családoknak
– mutatott rá Molnár Annamária, a Prosperitas Vitae Egyesület elnöke, a Korai Fejlesztő Központ pszichológusa.
A szakember arról számolt be, hogy a kitűzött összeget jóval meghaladták, összesen 19 366 lej gyűlt össze, amiből nemcsak a kádra futotta, ugyanis a központ egyik gyógytornásza, Balló Nóra képzésen vehetett részt Budapesten, továbbá két kislány gyógyászati segédeszközének megvásárlásához tudtak hozzájárulni. Mint mondta, a Fuss NEKI! adománygyűjtő sportesemény arra is nagyon jó alkalom volt, hogy kivigyék a korai fejlesztés ügyét a „négy fal közül”, az esemény minden évben egy nagyon jó közösségi élmény, így várják már, hogy jövőben is részt vehessenek.
Balló Nóra gyógytornász lapunknak elmondta, a hidromasszázskádnak köszönhetően a gyógytornát ettől a hónaptól mondókákkal, énekekkel kísért vidám vizes foglalkozással is kiegészíti, speciális segédeszközöket és gyakorlatokat alkalmazva, amit a Mattesz Baby Spa instruktor-képzésen sajátított el.
– Hetente 20-30 gyermekkel dolgozom, többségük 1,5 éven aluli, de vannak idősebbek is, a felső korhatár jelenleg 16 év
– mutatott rá a szakember.
Molnár Annamária, a Prosperitas Vitae Egyesület elnöke elmondta, egyre nagyobb a nyitottság a szülőkben a korai fejlesztés iránt. Jelenleg megközelítőleg 120 gyermeket lát el a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház alegységeként működő Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központ. Ugyanakkor a szülői csoportokra is egyre nagyobb az igény, jelenleg főként tematikus csoportok működnek.
– Az autista és az ADHD-s gyerekek szüleinek moderált csoportjai hasznosak, mert itt biztonságos környezetben beszélhetnek a problémáikról és egymás megértői támogatói tudnak lenni
– hangsúlyozta.
A gyerekek többsége főképp megkésett beszéd- és mozgásfejlődés problémákkal fordul a központhoz.