Fontos az ideális talajmunka
Augusztusban kezdődik az igazi évi nagy betakarítás. Itt már kezdjük summázni az évet, hogy milyen volt a szezon, persze sosem szabad elhamarkodottan ítélkezni, mert mindig tartogathat meglepetéseket a természet. Az idei búzából sütött első kenyereket is ilyenkor ünnepeljük, az új kenyér ünnepe alkalmából.
Noha az idei szezon nagyon sok esővel áldott meg, azért az öntözésre mindenki felkészült már, és egy kis rutint is sikerült szerezni, amelyet augusztusban tovább kamatoztathatunk. Aki bőségesen végzett ápolási munkálatokat (fűnyírás, hónaljazás, gyomlálás stb.), komposztládái valószínűleg már annyira megteltek, hogy érdemes egyet átforgatni a komposztot. Itt az a lényeg, hogy az alsó, korhadtabb részek felülre, a felső, kevésbé korhadt rész alulra kerüljön, egy kis keveréssel egybekötve. Ezt elvégezve, őszire szép érett komposztot kaphatunk, amit kiszórhatunk a kertbe, és lesz hely a lehulló leveleknek is.
Zöldségeskertünkben a melegigényes növények is kezdenek ,,bedurranni’’, hüvelyes zöldségeink is bővelkednek a termésekben (borsó, paszuly), a gyökérzöldségekkel ültetett ágyások azonban felszabadulnak erre az időre. Itt a lehetőség a kelbimbó, kapor, fekete retek, mezei és tépősaláták, spenót és sóska, de akár póréhagyma és áttelelő vöröshagyma is kerülhet a talajba. A nyári vetéseket nagymértékben befolyásolja az ideális talajmunka, úgyhogy különös gonddal végezzük a munkálatokat. Könnyebben kiszárad a talaj, és a melegebb idő hatására gyorsabban fejlődnek a gyomok is, úgyhogy mindenképp igyekezzünk minél inkább gyommentes, egyenletes, apró morzsás talajt előkészíteni kultúrnövényünk számára. Ha ügyesek vagyunk, és a locsolást sem felejtjük el, egészen a tél beálltáig friss zöldségek kerülhetnek majd az asztalra.
Apropó, magvetés! Elvirágzó zöldségnövényeinkből ne felejtsünk el magot szedni, hiszen jövőre is szeretnénk ültetni belőlük.
A gyógy- és fűszernövények szedésének is eljött az ideje. Frissen is fogyaszthatók, de ha egész évben szeretnénk fogyasztani, akkor tárolás előtt szárítani szükséges. A szárítást árnyékban szellős helyen végezzük, vékony rétegben kiterítve. A napon szárított gyógynövényekben az UV-sugárzás hatására elbomlik a hatóanyagok nagy része, és elveszíti gyógyhatását. A nem megfelelően szárított növények pedig befüllednek, penészedni kezdenek, ilyen állapotban pedig nem használhatók.
A szőlősgazdák a tőkék zöldmunkáival foglalkoznak. A zöldmetszés, hajtásválogatás elengedhetetlen a fürtök megfelelő fény- és tápanyagellátása érdekében. Letermett gyümölcsfáinkon ilyenkor kell elvégezni a nyári metszést (cseresznye, meggy, barackfajták). A nyári metszéskor, bár kevésbé átlátható a korona, intenzívebb a sebgyógyulás, ezért kedvező a növény egészségére nézve. A szilva szedése mellett eljött a nyári alma- és körtefajták ideje is. Továbbra is fontos ezenkívül a gyümölcstermő növények megfelelő tápanyag-utánpótlása, illetve a betegségek/kártevők elleni védekezés, hogy megfelelő egészségi állapotban tartsuk növényeinket, ugyanis most alapozzuk meg a jövő évi termést. Hogyan? Gyümölcstermő növényeink augusztusban differenciálják a virágrügyeket, amelyekre nagy gonddal tekintünk a metszés során, és amelyek a jövő évi termést fogják adni.
Aki lemaradt a tavaszi oltásról, vagy valami miatt nem sikerült, és nem akarja megvárni a jövő évet, annak most itt a lehetőség az alvószemzésre. A szemzés, akárcsak az oltás, egy vegetatív (xenovegetatív) szaporítási módszer, amely gyakorlatilag klónozást jelent. Tovább visszük a génállományt teljes mértékben. A szemzést fás szárú növényeknél alkalmazzák, gyümölcsfák, rózsák stb. Nincs is másra szükségünk, mint egy életerős friss hajtásra (nemes), egy alanyra, oltóbicskára (vagy bármilyen éles vágóeszközre, például szike), kötözőszalagra és egy kis gyakorlásra. Ajánlom, hogy mindenki egyszer levágott ágakon gyakoroljon picit, és ha úgy érzi, hogy már mestere a mozdulatoknak, akkor végezze el a vágyott növény szemzését.
Ha már augusztus, akkor ne felejtsünk el egy kis időt a pihenésre is szánni, használjuk ki a nyár végét az őszi betakarítás megkezdése előtt.
Fülöp Alpár kertészmérnök, falugazdász, Székely Gazdaszervezetek Egyesülete