Duplájára nőhet a burgonya ára
Nincs könnyű dolguk a burgonyatermesztőknek. Igaz ugyan, hogy a korábbi évekhez képest tavaly viszonylag kedvező áron tudták értékesíteni termésüket, de idén úgy megnőttek a költségeik, hogy a legjobb esetben a termésbegyűjtésig juthatnak el. A fogyasztóknak ugyanakkor nem kell aggódniuk, mert a gazdák nem hagyják abba a munkát, remények szerint ugyanis akár kétszer annyiba kerülhet ősszel a burgonya.
A Hargita megyei gazdák elvetették már az idei burgonyát, viszont kilátásaik nem igazán kecsegtetők. Nem biztos, hogy a 2021-es termésük után kapott jövedelem elegendő lesz arra, hogy idén begyűjtsék a termést. A korábbi évekhez viszonyítva jól tudták értékesíteni a teljes tavalyi termésüket, ugyanakkor a bevételük mégis kevésnek bizonyulhat az idei betakarításkor, mert nagyon megemelkedett az üzemanyag és a műtrágya ára is.
– Hargita megyében a 2021-es év aránylag egy jó mezőgazdasági év volt, nem kiváló, de megfelelőnek nevezhető. Figyelembe véve az éghajlatot, és azokat a körülményeket, amelyet a hegyvidék nyújt a gazdák számára, egy aránylag jó év volt, ami 22-25 tonnás átlagtermést jelent. Jó árban tudták értékesíteni is a megtermelt burgonyát. Egy kilogramm ára 80 bani és 1,30 lej között váltakozott, azt is lehet mondani, hogy körülbelül 1 lejes átlagára volt a burgonya kilójának. Az őszi körülményeket és árakat figyelembe véve ez aránylag jó bevételt hozott a termelőknek. Az árak növekedése ugyanakkor jelentős mértékben befolyásolja a 2022-es gazdasági év elindítását, vagyis a kultúrák elvetését, termesztését. Előfordulhat, hogy ez meghatározza majd az éves termést is, hiszen a gazdák valószínűleg a pénzügyi forrásaikhoz mérten fognak költekezni. A 2021-es év bevételéből nem biztos, hogy elérnek a betakarítás pillanatáig, ami ma már különálló nagy költségvetési tételnek számít. Jelenleg azonnali vagy havi fizetéssel kell a gazdáknak a betakarítók munkáját kifizetniük, pedig régebb akár terményben is fizethettek munkásaiknak. A gazdák szempontjából remélem, hogy a burgonya ára őszre 2 és 2,50 lej között fog mozogni – fejtette ki Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
Pluszköltségekre panaszkodnak
A helyi gazdák hasonlóképpen úgy ítélték meg, hogyha az árak nem emelkedtek volna, akkor aránylag egy jó évet tudtak volna zárni burgonyatermesztés szempontjából.
– Ha minden úgy maradt volna, mint azelőtt, akkor nem lenne problémánk az idei mezőgazdasági munkálatokkal, költségekkel. Az a probléma, hogy nemcsak az üzemanyag és a műtrágya, hanem az alkatrészek és minden egyéb dolognak az ára szinte a duplájára nőtt, amelyeket semmiképp nem tudunk mellőzni a mezőgazdasági munkálatoknál. Reméljük, idén majd a burgonya ára legalább annyi lesz, hogy téríthessük meg az előre nem látott költségeket. Jelenleg a mezei munka, a burgonya vetése és a teljes folyamat több mint duplájába kerül nekünk az eddigi évekhez képest, ami szerintem nagyon sok – mondta el Miklósi Attila burgonyatermesztő. Hozzátette: bár motivációjukat sokan elvesztik, nincs mit tenniük ez ellen, hiszen a mezőgazdálkodásban nem működik az a megoldás, hogy „egy évet pihenünk és valami mással foglalkozunk”.
A gazdálkodók nem engedhetik meg maguknak, hogy ne vessék el a kultúrákat, hiszen a szántóföldek szempontjából is nagyon fontos, hogy betartsák a vetésforgókat. Az árak emelkedése legfeljebb a vetés módját befolyásolhatja, hogy melyik gazda mit engedhet meg magának, mennyi termést képes megtermelni. A gazdák kihasználják a támogatási lehetőségeket, amelyekről most már viszonylag időben tájékoztatták őket. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk: hamarosan meg kéne jelenjen egy kormányhatározat, amely az étkezésre szánt burgonya támogatását írja majd elő. A mezőgazdasági minisztérium honlapján tanulmányozható rendelettervezet szerint az étkezési burgonyát termelő gazdák számára elérhető lesz egy de minimis támogatás.
Elvileg támogatást kaphatnak a gazdák
A jogszabálytervezet szerint ezt a de minimis támogatást azok a gazdák igényelhetik majd, akik legalább harminc áron termelnek burgonyát, a hektáronkénti termelés pedig el kell érje legalább a 15 tonnát. Ebből a 15 tonnából legalább hat tonnát értékesíteni kell június 6. és november 29. időszakban, amelyet számlával bizonyítani is kell. Azt a mennyiséget, amelyet nem sikerült értékesíteni, raktározni kell, ezt is kell bizonyítani, akár személyes felelősségre írt nyilatkozattal is. A gazdálkodók termelését is ellenőrizni fogják, ahogyan a vegyszerezési naplót is, a támogatás értéke pedig maximum 200 euró lesz hektáronként.
Szilágyi Dalma-Orsolya