Akár végzetes is lehet
Elég nagy problémát jelent a borjak esetében a hasmenés, amely rövid idő alatt akár az állat pusztulásához is vezethet. Sok esetben megelőzhető ez az állapot bizonyos szabványok betartásával, viszont a betegség megjelenésekor ajánlatos állatorvoshoz fordulni, nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert rövid időn belül életveszélyessé válhat.
A borjak hasmenése általában a második-harmadik héten szokott fellépni, és akkor nagyon erős, híg, vizes ürülékben nyilvánul meg. Leggyakoribb okozójuk a nem elég higiénikus táplálkozás, amelyhez még kórokozók, többségben colifertőzés járul. Ha a borjú nem kap elég fröccstejet, az hideg, esetleg romlott, vagy akár az itatóedények mocskosak, fellép a betegség. A tehenek nem megfelelő takarmányozása (túl sok fehérjetartalmú, penészes vagy romlott takarmány) megváltoztatja a tej összetételét, ami borjaknak adva hasmenést okoz.
A betegség tünetei eleinte a mérgezéses emésztési zavarokhoz hasonlóak: levertség, étvágytalanság, a borjú nem akar szopni, és hasmenése van. Emellett gyorsan fogynak, feltűnően szomjaznak, hasuk behúzódik. Ürülékük eleinte sárga, majd zöldes, véres és erősen büdös. Az ürülék szinte állandóan folyik belőlük, összemocskolja farkukat, combjukat, a végbélnyílás környékéről, valamint a combjukról sokszor a szőrzet is lemegy.
Néhány nap múlva szemük besüpped a szemüregbe, orruk kiszárad és elkékül. Ha nem kap azonnal kezelést, a borjú teljesen elgyengül, nem tud megállni a lábán, és kettő-négy nap alatt elpusztul.
Ezt a betegséget megelőzni csak úgy lehet, ha a táplálkozásra vonatkozó szabályokat, a pontos időt, a tökéletes tisztaságot betartjuk. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a teheneket, különösen a vemhesség utolsó időszakában, kifogástalan takarmányokban részesítjük, hogy a fröccstej és a rendes tej összetétele megfelelő legyen.
A borjak hasmenése esetében a kezelés akkor a legeredményesebb, ha a betegség felléptekor azonnal elkezdjük, míg az állat ki nem merül, mert a betegség előrehaladottabb állapotában már a gyógyszerek alkalmazása sem biztos, hogy meghozza a várt eredményt.
Javasolt az etetésre szánt tej mennyiségének csökkentése, majd az állatorvos utasításai alapján gyógyszeres kezelés alkalmazása.
Nagy István Csongor állattenyésztési mérnök, falugazdász,
Székely Gazdaszervezetek