A székelyföldi pityóka útját egyengetik
Három gyergyószéki pityókatermelő jutott jelentős támogatáshoz a magyar kormánytól a Pro Economica Alapítvány révén. Olyan eszközöket, gépeket szereztek be, amelyekkel egyszerűbbé válik a székelyföldi pityókatermés begyűjtése és piacra dobása.
Közel 1500 hektáron dolgozik, ennek több mint egyharmadán termeszt burgonyát évről évre az a három egység – Vakaria Ernő gazda, az Agromec Rt., illetve az Aranykalász Mezőgazdasági Társulás –, amely komoly eszközfejlesztést hajtott végre nemrég a Pro Economica Alapítvány támogatása által.
Sajtótájékoztatón mutatták be a támogatásból megvásárolt korszerű munkagépeket. Ezek segítségével rövidebb idő alatt, kiterjedtebb földterületről lehet begyűjteni a krumplit.
– A beruházások jelentős hozzáadott értéket fognak képviselni a mezőgazdasági vállalkozások piacán, hozzájárulva a térségben megvalósuló pityókaintegráció létrejöttéhez – fejtette ki Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány vezetője.
Mint mondta, a gazdaságok technológiai fejlődése által új munkahelyek jöhetnek létre, így a foglalkoztatottság növeléséhez is hozzájárulnak.
– Országos szinten a hivatalos adatok szerint az átlag krumplifogyasztás személyenként évi 95 kilogramm. Így megelőzi a húsfogyasztást is, amely hivatalosan ennek alig negyede, mondhatni azt is, hogy a krumpli az ország második kenyere – érvelt az alapítvány vezetője.
– Az elmúlt években sokszor tárgyaltunk arról, hogy miként kell fejlesztéseket elérni a mezőgazdaságban. A magyar kormány támogatásával lehetőség nyílt arra, hogy segítséget kaphassanak a kisebb és közepes gazdaságok is. A nemrég bemutatott, pityókafaledolgozásra vonatkozó projekt mellett most a pityóka begyűjtését is új szintre emeljük – fogalmazott Barti Tihamér, a Székelyföldi Önkormányzati Tanács elnöke.
Mint elmondta, a három pályázó részese volt korábban egy kísérletsorozatnak is, amely során tesztelték, hogy milyen krumplifajták termeszthetők legnagyobb haszonnal a tervezett üzemek ellátására, melyek a legalkalmasabbak étkezési pityókának az éghajlati viszonyok tekintetében.
– Nemcsak a végét látjuk ennek a nagy projektnek, hanem az oda vezető utat is, vagyis a közepes és kisgazdákat is támogatni kell, hogy megművelhessék a területeiket és bekerülhessenek abba a láncba, ami a székelyföldi pityóka európai piacra kerüléséhez vezet – mondta Barti.
A gazdák elmondták, önerőből nem tudták volna ezeket a beruházásokat megvalósítani. Lévén, hogy egyre nehezebb és költségesebb kézi munkaerőt találni a betakarításhoz, a gépek nagy segítséget jelentenek.
– Hetven-nyolcvan személy munkáját helyettesíti az általunk vásárolt krumplibegyűjtő kombájn – mondta Ferencz András, az Agromec Rt. ügyvezetője.
Mint ismertette, az igen köves gyergyói földekre egészen új fejlesztésű kombájnt szereztek be, ez nemcsak felszedi a krumplit, de ki is válogatja a köveket.
A térség két ilyen géppel gazdagodott, illetve egy egyszerűbb változata került Szárhegyre, Vakaria Ernő gazdaságába. Mellettük több újonnan beszerzett traktor és utánfutó is segíti a begyűjtést, illetve csomagoló berendezéseket is vásároltak, hogy piacosabb csomagolásban, könnyebben értékesíthessék a termést. A három termelő összesen több mint kilencmillió lejt költhetett a gazdaságok fejlesztésére a Pro Economica támogatásából.
Barabás-Pál Hajnalka