Tegnapi mérleg: Magyar ezüst birkózásban
A magyar férfi vízilabda-válogatott 15–11-re legyőzte a horvát csapatot a tokiói olimpia tegnapi negyeddöntős mérkőzésén. A kötöttfogásúak 87 kilogrammos kategóriájában ezüstérmes Lőrincz Viktor elismerte, hogy döntőbeli riválisa, az ukrán Zsan Belenyuk jobb volt nála.
Ismét régi önmagát idézi a magyar vízilabda-válogatott. Märcz Tamás szövetségi kapitány együttese kiváló teljesítményt nyújtva, elöl Manhercz Krisztián, a kapuban pedig Nagy Viktor remeklésével diadalmaskodott, a négyből három negyedet megnyerve. A magyarok a döntőbe jutásért holnap, kelet-európai idő szerint 9.30-kor a görögökkel találkoznak.
A négygólos pólósiker
A negyeddöntőben a ráúszásnál a horvátok elvitték a labdát, de nyitólövésüket blokkolta a magyar védelem. Az első magyar próbálkozás a kapufán csattant, majd emberelőnyben az ellenfél szerzett vezetést. Ezután mindkét oldalon kimaradtak lehetőségek, majd a horvát kapus csúnyán eladta a labdát, ebből – ha nehezen is, de – Manhercz egyenlíteni tudott. A rivális emberelőnyben nem tudott a kapuba találni, aztán előbb szabálytalan – két méteren belülről lőtt –, majd szabályos gólt szerzett. Varga erre kisvártatva egy nagy góllal válaszolt, de a horvátok emberelőnyben újfent eredményesek voltak, így megnyerték az első negyedet. A második felvonás megint horvát akcióval indulhatott, de ez nem járt sikerrel, a másik oldalon azonban Manhercz kipókhálózta a bal felső sarkot. A Nagy Viktor védése után megindított támadás végén ismét Manhercz lőhetett, és újfent nem hibázott, ezzel a meccsen először vezettek a magyarok. A gyors horvát egyenlítést követően mindkét kapus hárított egy-egy lövést, majd az ellenfél került fórba, és ki is használta a helyzetet. A megállíthatatlan Manhercz azonban ismét villant, ezzel megint egyenlő volt az állás, aztán a horvátok eladták a labdát, mellyel támadhattak Vargáék, de Märcz Tamás ekkor időt kért. A megbeszélt akció nem járt sikerrel, ám a következő már egészen parádésra sikerült, amelynek végén Angyal vette be a kaput. Védekezésben ebben a szakaszban kiváló teljesítményt nyújtottak a magyarok, akik közül Varga négy másodperccel a nagyszünet előtt megszerezte saját maga második, csapata hetedik gólját. Fordulás után Märcz tanítványai hozták el a labdát a ráúszásnál, de a támadást nem sikerült góllal zárni. Az ellenfél a következő emberelőnyös helyzeténél időt kért, végig is vitte az akciót, de a lövést a kapuban vicsorgó Nagy Viktor reflexmozdulattal szépen védte, videóbírós ellenőrzés után azonban a játékvezető megadta a találatot a horvátoknak. A mérkőzés egyre feszültebbé vált, de Zalánki hatalmas gólja a magyarok számára némi megnyugvást jelentett, mert így visszaállt a kétgólos különbség. A következő horvát lövést Nagy Viktor védte, ám a róla kipattanó labdát Obradovic a hálóba ütötte. Emberelőnyben bejátszással próbálkozott a Märcz-csapat, ez azonban nem jött be, az ellentámadásból pedig a rivális ki tudott egyenlíteni. Ebben a helyzetben jött ismét Manhercz, aki ötödször volt eredményes az este folyamán, majd emberelőnyben Erdélyi is feliratkozott a gólszerzők közé, így aztán az ellenfél ismét elkezdhetett kapaszkodni. Emberhátrányban Nagy Viktor bravúrral mentette meg a csapatot a góltól, a túloldalon pedig Vámos egy bombagóllal gondoskodott arról, hogy az utolsó negyedben a horvátoknak kelljen sietniük.
Manhercz-varázslat: a hetedik te magad légy
A záró játékrészt nagy lendülettel kezdte a rivális, ám a magyar védekezés állta a sarat, Manhercz pedig – szinte már menetrendszerűen – megint betalált. Nagy Viktor újabb bravúrja után fórban tudtak szépíteni a horvátok, Vámos azonban egy átlövésből szerzett találattal visszaállította a megnyugtatónak tűnő négygólos különbséget. Három és fél perccel a lefújás előtt Märcz Tamás időt kért, aztán jött is a gól, ki mástól, mint Manhercztől. Másfél perc volt hátra, amikor Nagy Viktor ziccert védett, a horvátok pedig időt kértek, de nem tudtak újabb gólt szerezni. A meccs végén Jansik amolyan slusszpoénként még egy ötméterest értékesített, a magyarok pedig teljesen megérdemelten jutottak elődöntőbe.
A birkózó ezüstérme
A kötöttfogású birkózok 87 kilogrammos súlycsoportjában ezüstérmet szerzett Lőrincz Viktor. A magyar birkózó sportszerűen elismerte, hogy döntőbeli riválisa, az ukrán Zsan Belenyuk jobb volt nála.
– A cél az volt, hogy kibirkózzam magamat, ne maradjon bennem hiányérzet. Ezt megtettem. A terv az volt, hogy a második menetben még rátegyek egy lapáttal, hogy ne intsenek meg, de ezt nem tudtam elkerülni, a lenti támadása nagyon jó volt, nem tudtam kivédeni – idézte fel a finálét a BHSE 31 éves versenyzője, aki úgy méltatta riválisát, hogy nemcsak technikailag erős, hanem fejben is, ennek köszönheti, hogy két világ- és három Európa-bajnoki cím után az olimpia is összejött neki a riói ezüstöt követően. Hozzátette, tudomása szerint Belenyuk eddig akart birkózni. Harmincéves ellenfele ukrán édesanyától és ruandai édesapától született Kijevben, kilencévesen kezdett el birkózni, két évvel ezelőtt pedig bekerült az ukrán parlamentbe. A 2017-ben Európa-bajnok Lőrincz Viktor a folytatást illetően óvatosan fogalmazott, mert az elmúlt egy évben mindent a birkózásnak rendelt alá, így most csak pihenni szeretne, illetve horgászni a 77 kilósok között győztes testvérével, Tamással.
– A kislányom születése nagyban hozzájárult a sikerhez, neki nyertem ezt az érmet. Bár ő még nem fogja fel, mi ez, de rengeteg erőt adott nekem – mondta Lőrincz Viktor, akinek koronavírus-fertőzés miatt sokat kellett kihagynia a felkészülésből, emiatt az alapozás eleje rendkívül nehéz volt számára. Bátyjáról szót ejtve azt emelte ki, számára követendő példakép volt, hogy honnan hova lehet eljutni kemény munkával. Szerinte testvérének óriási szerepe van ebben az ezüstéremben, de szerényen úgy fogalmazott, egy kicsi neki is van az ő aranyában. Lőrincz Viktor számára sokat jelentett, hogy fivére a döntő után azt mondta, büszke rá.
– Tamás bemutatta, hogy 34 évesen is lehet olimpiát nyerni. De nem akarok ennyire előre rohanni – mondta Lőrincz Viktor, aki Párizsban a következő olimpián éppen annyi idős lesz. Arra a felvetésre, hogy a riói kudarcok után ő vette rá testvérét a folytatásra, most megtörténhet-e fordítva, nevetve úgy válaszolt: „ha jön velem, akkor én is nyomom tovább”.
Eredmények
Szinkronúszás, páros: 1. Kolesnichenkok Svetlana, Romashina Svetlana (Orosz csapat), 2. Huang Xuechen, Sun Wenyan, (Kína), 3. Fiedina Marta, Savchuck Anastasiya (Ukrajna).
Atlétika, férfi 200 méteres síkfutás: Andre de Grasse (Kanada), 2. Bednarek Kenneth, 3. Lyles Noah (Amerikai Egyesült Államok).
Atlétika, férfi 800 méteres síkfutás: Emmanuel Kipkurui Korir (Kenya), 2. Korira, Emmanuel Kipkurui (Kenya), 3. Dobek Patryk (Lengyelország).
Atlétika, férfi kalapácsvetés: Wojciech Nowicki (Lengyelország), 2. Henriksen Eivind (Norvégia), 3. Fajdek Pawel (Lengyelország).
Atlétika, női 400 m gátfutás: Sydney McLaughlin (Amerikai Egyesült Államok), 2. Muhammad Dalilah (Amerikai Egyesült Államok), 3. Bol Femke (Hollandia).
Atlétika, női 3000 m akadályfutás: 1. Peruth Chemutai (Uganda), 2. Frerichs Courtney (Amerikai Egyesült Államok), 3. Kiyeng Hyvin (Kenya).
Birkózás, férfi kötöttfogás 67 kg: 1. Mohammadreza Geraei (Irán), 2. Nasibov Parviz (Ukrajna), 3. Elsayd Mohamed Ibrahim, (Németország).
Birkózás, férfi kötöttfogás 87 kg: 1. Zsan Belenyuk (Ukrajna), 2. Lőrincz Viktor (Magyarország), 3. Datunashvili Zurabi (Grúzia).
Birkózás, női 62 kg: Kavai Jukako (Japán), 2. Kawai Yukako (Japán), 3. Yusein Taybe Mustafa (Bulgária), Koliadenko Iryna (Ukrajna).
Gördeszka, női park: 1. Josozumi Szakura (Japán), 2. Hiraki Kokona (Japán), 3. Brown Sky (Nagy-Britannia).
Lovassport, díjugratás, egyéni: Ben Maher (Nagy-Britannia), 2. Fredericson Peder (Svédország), 3. Van der Vleuten Maikel (Hollandia).
Nyílt vízi úszás, női 10 km: Ana Marcela Cunha (Brazília), 2. Van Rouwandel Sharon (Hollandia), 3. Lee Kareena
Kerékpár, férfi csapat üldözéses verseny: 1. Olaszország, 2. Dánia, 3. Ausztrália.
Súlyemelés, férfi +109 kg: 1. Lasa Talahadze (Georgia), 2. Davoudi Ali (Irán), 3. Asaad Man (Szíria).
Vitorlázás, női 470-es: 1. Hannah Mills, Eilidh McIntyre (Nagy-Britannia), Will Ryan (Ausztrália), 2. Ogar Jolanta, Skrzypulec Agnieszka (Lengyelország), 3. Lecointrei Camille, Retornaz Aloise (Franciaország). 2. Bergstrom Fredrik, Dahlberg Anton (Svédország), 3. Rodriguez Garcia-Paz Nicolas, Xammar Jordi (Spanyolország).
Vitorlázás, férfi 470-es: 1. Mathew Belcher, Will Ryan (Ausztrália), 2. Bergstrom Fredrik, Dahlberg Anton (Svédország), 3. Rodriguez Garcia-Paz Nicolas, Xammar Jordi (Spanyolország). (HN-összeállítás)