Székelyekre épül a válogatott
A nemzetközi szövetség honlapján tegnap hozták nyilvánosságra a Divízió I B csoportos jégkorong-világbajnokságon részt vevő csapatok kereteit. A romániai válogatott nagy részét csíki hokisok alkotják, de két, a román bajnokságban játszó ukrán is ott lesz a zágrábi tornán. Vasárnap az ukránokkal kezd a Geréb István által edzett csapat.
[caption id="attachment_27495" align="aligncenter" width="620"] Csíkszeredában készült a válogatott. Céljuk a bennmaradás Fotó: László Róbert[/caption]
Közzétette a nemzetközi szövetség a jégkorong Divízió I B csoportos világbajnokságon részt vevő válogatottak kereteit. A romániai csapatban többségben vannak a csíki hokisok, a válogatott edzőjét is a Csíkszeredai Sportklub adja. A vébén a házigazda horvátokon kívül az észt, a litván, az ukrán, a brit és a romániai válogatott vesz részt, a csoportelső feljut a Divízió I A csoportjába, míg az utolsó kiesik és jövőben a Divízió II A csoportjában szerepelhet.
A romániai válogatott az idei vébére is a Csíkszeredai Sportklub játékosaira épült, meglepő, hogy a bajnok Galaci Dunărea csak három hokist ad a csapatnak, ők is csíkszeredaiak. A huszonkettes keretben öt olyan hokis szerepel, akik a Brassói Coronában játszanak, a Gyergyószentmiklósi Progym, valamint a Steaua is ad egy-egy játékost a válogatottnak, utóbbi csapattól érkezett az egyetlen román. Érdekesség, hogy két olyan csíkszeredai játékos is behívót kapott, akik a múlt héten a Brassóban rendezett U18-as világbajnokságon is játszottak.
A romániai válogatott a hazai felnőttbajnokság végét követően Csíkszeredában edzőtáborozott, a csapat naponta kétszer másfél órát edzett a Vákár Lajos Műjégpályán. A tervek szerint a csapat ma utazik el Zágrábba, ahol szombaton már edzést tart a vébének otthont adó Dom Sportovában.
A romániai keret
Geréb István edző és Nelu Alexe másodedző csapatában huszonkét hokis szerepel, a válogatottat a szövetségi főtitkár, Alexandru Halauca, Daia Cristian csapatvezető, Ștefan Ungureanu szertáros és Emilian Matau csapatorvos kíséri el a zágrábi vébére.
A válogatott: kapusok: Onodi Ottó, Ruczuj (mindketen Csíkszeredai Sportklub); hátvédek: Antal Előd, Orbán Szilárd, Papp Szabolcs, Salló Alpár (mind Sportklub), Balázs Zsombor, Biró Ottó (mindketten Brassói Corona), Flinta Botond, Nagy István (mindketten Galaci Dunărea), Țapu Ciprian (Steaua); csatárok: Mihály Ede, Moldován Horváth Ervin, Molnár Zsombor, Péter Róbert, Rokaly Norbert, Sándor Zoltán (mind Sportklub), Zsók Levente, Fodor Csanád, Molnár Zsolt (mind Corona), Csergő Hunor Gyergyószentmiklósi Progym), Lőrincz Levente (Dunărea).
Az ellenfelek
A házigazdák keretében több olyan hokis is található, akik a KHL-ben (az orosz bázisú nemzetközi ligában) szerepelnek: a KHL Zágráb öt jégkozongozót ad a horvát válogatottnak. Alan Letang keretében viszont több olyan hokis is részt vesz, akik a cseh, a svéd, a szlovák, a lengyel és a német bajnokságban játszanak, egy játékos pedig Észak-Amerikában légióskodik.
Az észtek a hazai bajnokságban szereplő csapatok hokisaira építették válogatottjukat, ám a csapat edzője, a finn Jussi Tupamaki behívott néhány olyan játékost is, akik az észak-amerikai bajnokságokban játszanak, közöttük van az a Vadim Vasjonkin is, aki az NHL-es Boston Bruins U20-as csapatának tagja.
A litván válogatott viszont légióskodókra épült. Kapusuk a svéd Elitserienben szereplő Djurgardenben játszó Mantas Armalis, de kazah, svéd, brit, amerikai, norvég, svájci és német csapatokból is érkeztek játékosok. A brit válogatott kimondottan szigetországi csapatokra épült. Az ukrán keretben nagyon kevés a légiós, de két romániai játékos is szerepel a csapatban: Artem Bondarjev a Steauától, valamint Dimitro Nimenko a Galaci Dunăreától.
A vébé műsora
Vasárnap kezdődik és április 23-án ér véget a Divízió I B csoportos világbajnokság. Minden találkozónak a zágrábi, 6500 férőhelyes Dom Sportova ad otthont.
A műsor (zárójelben a kezdési időpont): vasárnap: Észtország – Litvánia (14), Románia – Ukrajna (17.30), Horvátország – Nagy-Britannia (21); hétfő: Litvánia – Románia (14), Nagy-Britannia – Észtország (17.30), Ukrajna – Horvátország (21); szerda: Ukrajna – Észtország (14), Nagy-Britannia – Litvánia (17.30), Románia – Horvátország (21); péntek, április 22.: Nagy-Britannia – Románia (14), Litvánia – Ukrajna (17.30), Horvátország – Észtország (21); szombat, április 23.: Ukrajna – Nagy-Britannia (14), Észtország – Románia (17.30), Litvánia – Horvátország (21).
Kopacz Gyula