Sakksuli (510.)
Carlsen maradt a trónon
A tavalyról elmaradt dubaji világkiállítás alatt szintén egyéves késéssel rendezték a sakkvilágbajnoki döntőt. A háromszáz néző befogadására alkalmas játékterembe a legolcsóbb belépő 26 dollár, a VIP-osztályra szóló legdrágább pedig 534 dollár volt. A 31 éves orosz Jan Nyepomnyascsij csak öt fordulóig bírta a feszültséget, a sakktörténelem leghosszabb játszmájában a döntetlen esélyt többször is elszalasztotta, és kikapott. Gyors talpra állás helyett számára az összeomlás következett, a hajrában hat partiból csak egy pontot szerzett, és a 31 éves norvég Magnus Carlsen 7,5–3,5 arányú győzelmével megőrizte világbajnoki címét. A viking 1,2 millió eurót tehetett zsebbe, de az orosz kihívó Nepo sem panaszkodhat, hiszen testi bántódás nélkül kapott nyolcszázezret, euróban. Az viszont már más kérdés, hogy a döntő utáni rágalmakat hogyan fogja elviselni, mert Oroszországban rászálltak Carlsen orosz segítőjére, a 25 éves Danyiil Dubov (2720) nagymesterre, akit „hazafiatlansággal” és „árulással” vádolnak. A világranglista 24. helyén álló Dubov már az előző vb-meccsen is Carlsent segítette Caruana ellen. Dubov elmondta, hogy a csapatuk barátokból áll, ez inkább „európai megközelítés”, míg az orosz csapatot általában úgy szokták összeállítani, hogy a lehető legjobb játékosokat gyűjtik össze, függetlenül attól, milyen a viszonyuk és azzal tüzelnek, amijük van. Miután kiderült, hogy Dubov Carlsent segítette, megszólalt Szergej Karjakin. A 31 éves sakkozó ukránként kezdett, de már orosz állampolgár és hatalmas putyinista, néha putyinos pólóban ül le játszani. Az a beceneve, hogy „Minister of Defense”, mert nagyon jól védekezik. A 2016-os vébédöntőn 6–6 arányú döntetlent ért el Carlsen ellen, aki csak a rájátszásban tudott nyerni 3–1 arányban. Karjakin teljesen kiakadt, és bírálta Dubovot, amiért az egy másik orosz nagymester ellenfelét segítette. Karjakin, aki Nyepomnyascsij segítője volt, azon lamentált, hogy más erős norvég játékosok vajon segítettek volna-e Carlsen ellen, de a megemlített Jon Ludvig Hammer és Tarjei J. Svensen is arról twittelt, hogy persze, ha Nepo megkereste volna őket, pénzért elvállalják, és ez Oroszországban vitatottabb lehet, mint náluk. Az őrjöngés itt nem állt meg, Ilja Levitov, az Orosz Sakkszövetség volt vezetője megdöbbent, a korábban Dubovot is edző Szergej Sipov szakkommentátor pedig azt írta, az „árulás” miatt valószínűleg nem játszhat majd az orosz válogatottban. Dubov most a 6. legjobb orosz játékos, szakmai indoka nem lenne a mellőzésének. Dubov persze azt nyilatkozta, hogy már véget ért a hidegháború, és nem érti, miért ne segíthetné azt az embert pénzért, aki amúgy a barátja, és Nepo sem csak orosz segítőket alkalmaz, ami teljesen rendben van, hiszen nem is Norvégia és Oroszország, hanem Carlsen és Nyepomnyascsij állt szemben egymással. Sőt, szerinte a saját karrierét és Oroszország jövőbeli esélyeit is jobban szolgálja, ha a világ legjobb sakkozójának csapatában fejlődhet.
Miniatűr játszma
A magyar Szuperliga Mikulás-napi 3. fordulójában a szombathelyiek 7–5 arányban nyertek Makó otthonában. A nagyobb arányú vereséget Mihók-Juhász Barbara (2275) nemzetközi mesternő akadályozta meg. Mihók Olivér nagymester felesége egyre jobban játszik a szeptemberi férjhez menése óta, a 11. táblán lerohanta Lakos Nikoletta (2211) nagymesternő királyát.
Lakos – Mihók-Juhász
Szicíliai védelem
1.e4 c5 2.Hf3 e6 3.c4 Hc6 4.Hc3 Hd4 5.Hd4 cd4 6.He2 Fc5 7.Hg3 He7 8.a3 a5 9.Fd3?! Hg6 10.Hh5? He5! 11.Ve2 Vg5! 12.Hg3 h5 13.0–0 Vf4 14.Hh1 h4 15.g3?? Hf3+ és világos feladta (0–1), mert 16.Kg2 h3+ „parasztmatt” van kilátásban.
Sakklexikon
A sakkban használt kifejezések megismerése nélkülözhetetlen egy babérokra vágyó sakkozó számára. Az állás a sakkfigurák sakktáblán elfoglalt pozíciója egy játszma adott pillanatában. Létrehozhatók olyan állások is a sakktáblán, például feladványok kiinduló állásai esetében, melyek természetes lépéssorrenddel nem jöhetnének létre. Az állásértékelés egy adott állás alapos, mindkét fél lehetőségeinek számbavételével történő elemzése. A számítógépes elemzőprogramok is rendelkeznek állásértékelő funkcióval.
Sakksztori
A sakk romantikus korszakában sok érdekes, de néha furcsa eset is történt. A legjobb sakkozók gyakran kaptak meghívást grófok birtokára, ahol néha előkerült az alkoholos sakk-készlet. A nagy méretű sakktáblán folytatott játéknál a bábukat szeszes itallal töltött poharak vagy palackok helyettesítik. Valahányszor ütés történik, a játékosnak meg kell innia az általa leütött báb tartalmát, mielőtt a játék folytatódna. Emanuel Lasker (1868–1941) világbajnokról feljegyezték, hogy egy alkalommal mindjárt a játszma legelején nevetséges módon áldozta be vezérét (1.e4 e5 2.Vh5 Hc6 3.Vf7+ Kf7), amely negyed liter konyakot tartalmazott. Ennek elfogyasztásától ellenfele annyira megkótyagosodott, hogy képtelen volt megbirkózni a bekövetkező bonyodalmakkal, és veszített.
Sakktanulmány
Az ukrajnai születésű Ernest Levonovich Pogosiants szovjet–örmény sakkszerző 25 éves korában, 1960-ban szerkesztette az ábrán látható tanulmányát, melyben a három könnyűtiszt erősebb a bástyánál. Azonban a sötét kettős támadására (Bc8) is számítani kell, ezt világos matt-támadással tudja védeni. A győzelem levezetése: 1.Fe3! Bc8 (1…Bc2+ után 2.Kb1 Be2 3.Hd6!! nyer) 2.Fd2+ Ka4 (2…Ka6 után 3.Fb7+!! Kb7 4.Hd6+ nyer) 3.Fe4! Be8 (3…Bd8 után 4.Ff4 nyer) 4.Fc6+ b5 5.Fd5!! (persze 5.Fe8? patt) b4 (5…Bd8 6.Fb3 matt) 6.Fc6+ Ka5 7.Fe8 nyer.
Biró Sándor