Öt csapat már a negyeddöntőben

Öt csapat már bejutott a Franciaországban zajló labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntőjébe. A lengyelek szétlövéssel búcsúztatták Svájcot, túlórában jutottak tovább a portugálok, a házigazdákat Griezmann három perc alatt lőtte a negyeddöntőbe, míg a nagy-britanniai belharcot Wales nyerte. A magyar–belga meccs lapzártánk után ért véget. [caption id="attachment_31379" align="aligncenter" width="620"]14_griezmann Griezmann fejes góljával egyenlített a házigazda[/caption] Szétlövésen dőlt el az első negyeddöntős kiléte a Franciaországban zajló labdarúgó Európa-bajnokságon, a nyolcaddöntők első négy meccsén három találkozó egygólos különbséggel dőlt el. Ötvennyolc percig a házigazdák is bajban voltak, ám Griezmann három perc alatt továbblőtte a franciákat. A nagy-britanniai belharcot Wales nyerte. Tizenegyespárbaj A lengyelek remekül kezdték a szombati nyolcaddöntőt Svájc ellen, Milik hamar megszerezhette volna a vezetést, ám emelése után a labda a kapu fölött hagyta el a játékteret. A lengyel csapat az első negyedórában nyomasztó fölényben játszott, ám helyzeteik a Milikét leszámítva nem nagyon adódtak, igaz, a 15. percben kissé lassították a játékot, majd újabb negyedóra elteltével újra ritmust váltottak. Ennek meg is lett az eredménye, a 39. percben Blaszczykowski egy remek támadás után szerezte meg a vezetést. A svájciak a szünet után támadtak fel, rengeteget rohamoztak, de ugyanakkor nyílt védelemmel felállva a lengyelek is több alkalommal tudtak veszélyeztetni. Ám ahogy pörgött az idő, a svájciak rohamai egyre veszélyesebbek voltak, óriási helyzeteket hagytak ki a 73. és a 78. percben, végül a 82. percben Shaqiri ollós mozdulattal lőtte a labdát a lengyel kapuba. A hosszabbításban is a svájciak voltak aktívabbak, a lengyelek keveset kockáztattak, ám ellentámadásaik okoztak némi riadalmat az ellenfél kapuja előtt. A büntetőpárbajban a második sorozatban a svájciak hibáztak, Xhaka ugyanis a kapu mellé lőtte a labdát, míg a lengyelek minden tizenegyest belőttek, így ők jutottak tovább. Győzelem öngóllal A nagy-britanniai csatát az északírek kezdték jobban, sőt az első félidőben három ziccert is kihagytak, míg Wales kapura sem tudott lőni. Utóbbiak először az 53. percben hagyták ki első helyzetüket, igaz, akkor sem a kapu területére ment a labda. A 75. percben kissé váratlanul Wales vezetéshez jutott: Bale beadására az érkező Robson-Kanu elől menteni igyekvő Gareth McAuley becsúszva, a saját kapujába továbbította a labdát. Az utolsó tizenöt percre hiába küldte szinte mindegyik csatárát csatába az északírek edzője, nem tudtak veszélyesek lenni a walesi kapura, amely egy öngóllal jutott az Eb legjobb nyolc csapata közé. A hosszabbítás döntött Talán az idei kontinensviadal eddigi egyik legunalmasabb mérkőzését játszották a horvátok és a portugálok a nyolcaddöntőben. A 25. percben volt egy portugál helyzet, a 60.-ban a második, majd a horvátok is kihagytak egy ziccert, ezt követően Strinic Nani elleni, a tizenhatoson belül elkövetett szabálytalanságát tévesen nem fújta be büntetőnek a bíró. Érdekesség, hogy amióta a kapuralövéseket számolják az Eb-ken és a vébéken, azóta nem fordult olyan elő, hogy kontinens- vagy világbajnoki meccsen kilencven perc alatt egyik csapat sem jegyzett kaput eltaláló lövést. Nos, ez most a portugál–horvát meccsen történt meg először. A 117. percben Ronaldo lövése után a horvát kapusról kipattanó labdát Quaresma fejelte a hálóba, így a portugálok a ráadásban megszerezték a győzelmet. Három perc Rémálomszerűen kezdődött a franciák meccse az írek ellen, hiszen utóbbiak már a második percben 11-eshez jutottak. A büntetőt Robbie Brady végezte el, aki 1 perc 58 másodperc után, a kapufa segítségével a bal alsó sarokba lőtte a labdát, ezzel megszerezte az Eb-k történetének legkorábban esett tizenegyesgólját. A házigazdák azonnal támadásba lendültek, és ugyan rendre eljutott az írek tizenhatosáig, de tiszta gólhelyzetet nem tudtak kialakítani. A szünet után több francia helyzet is volt, végül az 58. percben Griezmann fejes góljával egyenlítettek a házigazdák. Három perccel később Griezmann a vezetést is megszerezte, az írek a 66. percben Duffy kiállítása miatt tízen maradtak, így nem is maradt sok esélyük az egyenlítésre, a franciák a meccs végéig aktívabbak voltak. Eredmények Nyolcaddöntők: Svájc – Lengyelország 1–1 (0–1) – büntetőkkel 4–5 /Shaqiri (82.), illetve Blaszczykowski (39.)/; Wales – Észak-Írország 1–0 (0–0) /McAuley (75. – öngól)/; Horvátország – Portugália 0–1 – hosszabbítás után (0–0, 0–1) /Quaresma (117.)/; Franciaország – Írország 2–1 (0–1) /Griezmann (58., 61.), illetve Brady (2.)/; Németország – Szlovákia 3–0 (2–0) /Boateng (8.), Gomez (43.), Draxler (63.)/. A Magyarország – Belgium találkozó lapzárta után ért véget. A mai műsor: Olaszország – Spanyolország (19), Anglia – Izland (22). HN-összeállítás